homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-27


#495 2010-08-30 13:36:55

magdas
Membru
Inregistrat: 2010-08-30
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

Acuma o saptamana. Nu mai stiu ce sa cred

Offline

 



#496 2010-08-30 13:41:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

eu zic sa mai faci un test. daca e negativ si in 10 zile de la terminarea duphastonului nu se instaleaza menstra, mergi la medic.

Offline

 

#497 2010-08-30 16:59:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

Oana Arion a scris:

am citit prospectul de la duphaston si nu am inteles o chestie. in cazul dereglarii de ciclu, adica unul care vine cam la 12 zile, 14 adica de 2 ori pe luna in conditiile in care iau si ac. marvelon se poate lua si cum? e necesar sa le schimb ac-urile sau sa incerc in paralel cu duph? Helpppp.... Doctorii au facut experienta pe mine ca un cobai si iata ca dupa 3 ani de incercare si eroare de la ei si inca trei de la mine m-am intord de unde am plecat si intram in spital pentru a-mi face transfuzii si a ma trimite acasa... Acum 4 ani mi-am jurat in barba ca nu mai ajung in spital si mi-a ajutat Dumnezeu... Se pare ca ma apropii si de menopauza cu toate ca sunt tanara am antecedente pe linie materna garla... Heeelp va rog sa ma ajutati. Am inteles ca s-ar putea lua  cu duphaston si pentru micsorarea fluxului si reglare

Nu lua duphaston peste anticonceptionale
nu mi-e clar deloc cind si cum singerezi...deci nici macar nu stiu daca e indicat sa iei duphaston
se poate ca o simpla schimbare a contraceptivelor sa rezolve problema...
e nevoie deci de o discutie mai ampla insa un lucru e cert: nu e deloc cazul sa iei duphaston peste contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#498 2010-09-17 19:18:28

Shrew08
Membru
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 2

Re: Duphaston tratament

Buna, doctoressa! In urma cu 12 ani, prin liceu, mi s-a depistat un chist ovarian drept. Doctorul mi-a prescris tratament cu Diane 35 timp de 3 sau 6 luni, apoi sa fac pauza vreo 2 luni si sa revin la anticonceptionale. Zis si facut. Aveam mereu dureri de burta, in fiecare zi; nu-mi puteam imagina cum este sa traiesti fara dureri de burta, va jur. Nu va imaginati dureri crunte, ci ca de menstruatie.
La ecografie , surpriza: aveam ambele ovare polichistice. Mi-a dat iar anticonceptionale vreo jumatate de an si nu stiu ce alte medicamente ( eram micuta, imi cer scuze ca nu-mi amintesc exact denumirile).
Incepusem sa ma simt mai bine, dureri de abdomen mai rar, am crezut ca sunt ok. Fara ecografie, doctora a zis ca pot opri tratamentul.
Peste ceva timp, durerile au revenit. Am revenit la anticonceptionale la recomandarea medicului.
La 23 ani devenind femeie, am inceput sa iau anticonceptionalele si ca protectie impotriva sarcinii. Si am tot luat. Apoi m-am oprit din nou cand am facut si un control la care mi s-a spus ca nu voi putea face copii.
De la 26 pana la 29 am luat Diane 35 cu doar cateva pauze de "detoxifiere a organismului".
Acum am 30 ani, nu mai iau de un an pastile, nu ma protejez, am ciclu neregulat, chisturi pe ambele ovare... Mi s-a recomandat Duphaston. Ciclul vine numai daca fac tratamentul luna de luna. Ca si reactii la medicament: piloztate, ingrasare doar 2kg ( nu tin regim) si muuuulte cosuri pe fata, predominant pe barbie. Cosuri noduloase, dureroase, hormonale mai mult ca sigur.

Au fost mult mai multe vizite la doctor, le-am spus doar pe cele considerate mai importante. Restul vizitelor auzeam acelasi diagnostic mereu: ovare polichistice, uter anteretrovers, lipit pe dreapta ( am uitat denumirea medicala), uter fibromatos.

Sunt satula de ecografii, papanicolau si toate instrumentele din dotare ale ginecologilor, satula de pastile samd, de doctori . Gata , mai bine tac.

Serios, este vreo sansa si pentru mine? Ce clinica de profil este mai buna? Unde sa ma mai duc?

Multumesc

Offline

 

#499 2010-09-17 20:14:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

las link doctoressei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-09-20 10:49:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

Shrew08 a scris:

Buna, doctoressa! In urma cu 12 ani, prin liceu, mi s-a depistat un chist ovarian drept. Doctorul mi-a prescris tratament cu Diane 35 timp de 3 sau 6 luni, apoi sa fac pauza vreo 2 luni si sa revin la anticonceptionale. Zis si facut. Aveam mereu dureri de burta, in fiecare zi; nu-mi puteam imagina cum este sa traiesti fara dureri de burta, va jur. Nu va imaginati dureri crunte, ci ca de menstruatie.
La ecografie , surpriza: aveam ambele ovare polichistice. Mi-a dat iar anticonceptionale vreo jumatate de an si nu stiu ce alte medicamente ( eram micuta, imi cer scuze ca nu-mi amintesc exact denumirile).
Incepusem sa ma simt mai bine, dureri de abdomen mai rar, am crezut ca sunt ok. Fara ecografie, doctora a zis ca pot opri tratamentul.
Peste ceva timp, durerile au revenit. Am revenit la anticonceptionale la recomandarea medicului.
La 23 ani devenind femeie, am inceput sa iau anticonceptionalele si ca protectie impotriva sarcinii. Si am tot luat. Apoi m-am oprit din nou cand am facut si un control la care mi s-a spus ca nu voi putea face copii.
De la 26 pana la 29 am luat Diane 35 cu doar cateva pauze de "detoxifiere a organismului".
Acum am 30 ani, nu mai iau de un an pastile, nu ma protejez, am ciclu neregulat, chisturi pe ambele ovare... Mi s-a recomandat Duphaston. Ciclul vine numai daca fac tratamentul luna de luna. Ca si reactii la medicament: piloztate, ingrasare doar 2kg ( nu tin regim) si muuuulte cosuri pe fata, predominant pe barbie. Cosuri noduloase, dureroase, hormonale mai mult ca sigur.

Au fost mult mai multe vizite la doctor, le-am spus doar pe cele considerate mai importante. Restul vizitelor auzeam acelasi diagnostic mereu: ovare polichistice, uter anteretrovers, lipit pe dreapta ( am uitat denumirea medicala), uter fibromatos.

Sunt satula de ecografii, papanicolau si toate instrumentele din dotare ale ginecologilor, satula de pastile samd, de doctori . Gata , mai bine tac.

Serios, este vreo sansa si pentru mine? Ce clinica de profil este mai buna? Unde sa ma mai duc?

Multumesc

ma tot uit la ce ai scris si nu vad sa zici nimic de vreo dozare de hormoni....
pauzele de detoxifiere nu le comentez.....pentru ca nu polemicile te vor ajuta.
spui ca pilozitatea si cosurile sunt reactie la duphaston?
Pentru ca SOPC are ca simpotme pilozitatea in exces si acneea de tipul celei descrise de tine....
exista tratament....nu in sensul vindecarii ci in cel al tinerii sub control.
Nu imi reiese insa din cele spuse de tine aici de ce te-ai plimbat din medic in medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#501 2010-10-04 16:45:37

simple choice
New member
Inregistrat: 2010-06-29
Mesaje: 9

Re: Duphaston tratament

hello! sunt aproape 2 luni decand am avut si eu ultima menstra...am facut azi un test si e negativ pt ca ma protejez mereu.am inceput cu duphaston poate il provoc...as vrea un sfat sa continui sau sa merg la consult...? mentionez ca l-am mai folosit si nu a facut minuni.ms.

Offline

 

#502 2010-10-07 16:41:03

simple choice
New member
Inregistrat: 2010-06-29
Mesaje: 9

Re: Duphaston tratament

Nush cu duphastonul asta...am fost la medic si mi la dat din nou...pana vine...14 zile de tratament.dar ciclu vine dupa ce il opresti...ce e de facut?????? va rog raspundeti!!!

Offline

 

#503 2010-10-12 20:30:35

Ana Florea
Membru
Inregistrat: 2010-10-12
Mesaje: 1

Re: Duphaston tratament

Buna.Am luat si eu duphaston,5 zile,2 pe zi.Fusesem la doctor ca nu mai avusesem menstruatie de 1 an,si mi-a zis sa iau pastilele astea.Mi-a venit dupa vreo cateva zile.Dar apoi(in lunile urmatoare) s-a oprit din nou,si nu am mai avut de atunci deloc.As vrea sa iau acum din nou....crezi ca e bine?Nu am posibilitatea sa merg acum la medic,dar daca am mai luat si mi-a venit,e gresit sa iau din nou?As vrea si eu o parere.Vreau sa raman insarcinata....si daca nu imi vine ciclu....of.....

       Perioada de ovulatie e intre a 10 a si a 14a zi de la sfarsitul ciclului sau de la inceputul ciclului?Am citit mai multe pareri si as vrea sa stiu sigur.Multumesc.

Offline

 

#504 2010-10-12 20:39:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

daca nu ai menstra decat indusa, nu prea ai nici ovulatie... mergi la un ginecolog sau endocrinolog specializat pe probleme de fertilitate.

Offline

 

#505 2010-10-20 03:37:32

alexa_your_heart
New member
Inregistrat: 2010-10-20
Mesaje: 8

Re: Duphaston tratament

Am  ai eu o intrebare  daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat...Am fost la doctora si mia zis ca am ovare polichistice iar menstruatia nu imi venea de 4 luni eu sunt stabilita inafara si mentionez ca nu prea am timp de mine ca sa alerg prin doctori asa ca am avut timp cateva zile cand am fost akasa sa ma duc la un cabinet particular si mia recomandat anticonceptionale si duphaston 5 zile.Anticonceptionalele nu leam luat deoarece de la ele m-am dereglat hormonal cred eu si mai ales imi doresc un bebe si numai am rabdare 6 luni si pe urma ale 6 sa astept .asa ca am luat decat duphaston 5 zile totul ok mia venit dupa 5 zile 7 zile de ciclu normale fara dureri acum nush cum trebuie sa mai continuu sunt in ziua 20de la ciclu si ma gandeam sa iau iaras 5 pastile de dupahston pt am venii ciclu pe 30  adica:pe 1 mia venit ciclu pana pe 7 am asteptat si acum pe 20 as vrea sa iau 5 zile cate 3 pastile pe zii si pe urma astept 5 zile si pe 30 mia venit ciclu nuhs daca fac bn ce ma sfatuiti?

Offline

 

#506 2010-10-20 09:37:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

eu zic ca nu faci deloc bine. e mult sa iei 3 pastile de duphaston pe zi, plus ca se apeleaza la medicamentul asta doar daca iti intarzie considerabil. nu e ca vitaminele, il iei sa ai ciclu. si duphastonul e tot un tratament hormonal, la fel ca anticonceptionalele. nu se ia dupa ureche, ci cu prescriptie medicala. altfel, risti sa te dereglezi si mai rau. de ce spui ca te-ai dereglat de la AC? te-ai ingrasat sau ce simptome ai avut de la ele?
spui ca iti doresti un copil. daca intr-adevar ai ovare polichistice, atunci ele trebuie tratate in primul rand, pt ca altfel sansele sa ramai insarcinata sunt mici. daca nu te-a multumit raspunsul primului medic, mai fa o consultatie, in alta parte. in orice caz, nu lua duphaston de capul tau, ca risti pe urma sa astepti mai mult de 6 luni sa se repare efectele administrarii gresite.

Offline

 

#507 2010-10-21 18:20:44

Catanutza
Membru
Inregistrat: 2010-08-24
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

Buna fetele...ma puteti ajuta cu un sfat ceva...mi-a intarziat ciclul 3 saptamani si numai stiu ce sa fac....am o scurgere urata tare..leucoree...nujtiu ce sa fac sa-mi revin ciclul...mentionez ca nu aveam ciclul regulat si am intretinut relatii sexuale protejat...multumesc mult

Offline

 

#508 2010-10-21 18:54:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

atat scurgerea aceea, cat si intarzierea ciclului nu sunt de neglijat. de aceea, se impune o vizita la doctorul ginecolog.

Offline

 

#509 2010-10-21 19:31:46

Catanutza
Membru
Inregistrat: 2010-08-24
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

chiar nu stiu ce sa mai fac....dureri menstruale am dar totusi nu vine..si nu vreau sa ajung la doctor...chiar nimeni nu ma poate ajuta in situatia asta+

Offline

 

#510 2010-10-21 19:35:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Duphaston tratament

Adica nu prea vine, dar cand vine te doare? Ai facut si o echografie transvaginala?

Offline

 

#511 2010-10-22 09:40:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

pai Catanutza, nu e clar ca tb sa primesti tratament pt ambele probleme? si cine sa iti dea tratamentul daca nu doctorul?

Offline

 

#512 2010-10-22 22:07:48

alexa_your_heart
New member
Inregistrat: 2010-10-20
Mesaje: 8

Re: Duphaston tratament

Ajutor fetelor     As dori sa stiu si eu daca ma poate ajuta cineva ca sa imi rezolv problema cu ovarele astea polichistice un doctor bun ceva tratament naturist ceva:(((Acum iau duphaston dar fara anticonceptionale cum m-ia prescris doctora pt ca vreau un bebe si de la anticonceptionale m-am dereglat si mi-au aparut chisturile astea.. am luat 5 zile am luat pt ca nu mia venit 4 lunii...dupa astea 5 zile am ateptat 5 zile si mia venit ciclu..acum nu stiu cand sa mai iau duphastonu , am considerat sa il iau asa pt ca sunt plecata inafara si nu am timp sa merg la un consult:(( dupa ce mia venit ciclu am numarat 20 de zile dupa care 5 zile duphaston si iar alte 5 zile pauza acum astept sa vad daca vine ....si oare oi fi facut bn???????

Offline

 

#513 2010-10-25 03:21:04

alexa_your_heart
New member
Inregistrat: 2010-10-20
Mesaje: 8

Re: Duphaston tratament

Buna seara am postat si eu mai multe mesaje in legatura cu problema mea nush de ce mia fost restrictionat contu pt cateva zile ??? Acum sa va zic problema mea si daca ma puteti ajuta si pe mine sa o rezolv ... Am fost la ginecolog pt ca  nu imi venea cm de 4 luni si marturisesc ca nu prea am avut cum sa ajung pt ca sunt mai mereu plecata asa ca a fost mai mult in graba o trecere si doctoritza mia zis ca am amenoree secundara si endometru subtire + ovare polichistice deci ceva de groaza...de aceeas nici nu raman gravida ma chinui de 2 ani si nimik ...m-ia prescris duphaston si anticonceptionale dar nu am intrebat cum sa fac tratamentul cu duphaston mentionez ca anticonceptionalele nu le-am luat pt ca eu consider ca de la ele m-am dereglat asa ca am renuntat la ele automat si am luat duphaston 5 zile, 3 pe zi, dupa ce am terminat pastilele dupa 5 zile mia venit cm acum sunt plecata asa ca nu mai stiu cum sa le iau si dupa 20 de zile de la ciclu am luat iar 5 duphaston cate 3 pe zii acum sunt in asteptare sa vad daca dupa cele 5 zile o sa imi vina....cum ma sfatuiti sa le iau in continuare/????pt ca numai stiuuu oare am facut bn???pls ajutati-ma si pe mine.va multumesc

Ultima oara a fost editat de alexa_your_heart (2010-10-25 03:26:49)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.