homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-3


#39 2007-09-12 10:00:39

nannasina
Full member
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 165
Site

Re: Duphaston tratament

ooof... eu am luat duphaston 3 luni, primele doua a venit ca lumea si apoi iar a luat-o razna. mie mi-a zis doctoressa ca e oarecum normal sa fie mai putinel, dar fiecare organism reactioneaza altfel la hormoni - eu m-am ingrasat brusc si mi-au crescut sanii. mergi si vb cu dr, spune-i tot ce simti (eu am avut si bufeuri, ameteli, etc), poate stabiliti impreuna o solutie, daca nu - incearca alt dr. pup


Did Mohammed really move the mountains/ Or was it just PR?

Offline

 



#40 2007-09-12 16:43:11

deia
Membru
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 2

Re: Duphaston tratament

Ms. ap0i eu nu m-am ingrasat ...nu a avut ameteli,pilozitate,bufeuri nici o simptoma de genul..doar ca imi vine putin si nu mi se pare ca s-a reglat.. sunt un pic alarmata mai mult ca imi vien putin  si ma gandesc sa nu imi deregleze mai mult organismul dar in rest totul e ok.totusi o sa continuu sa iau pana la 6 luni si  apoi daca nu mi se  regleaza probabil voi incerca alt tratament.

Offline

 

#41 2007-09-12 16:46:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

cum adica nu ti s a reglat?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#42 2007-09-12 17:12:40

nannasina
Full member
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 165
Site

Re: Duphaston tratament

daca nu s-a reglat, probabil nu ti l-a dozat corect, de-aia zic sa te duci la doctor... n-avem noi de unde sa stim ce se intampla de fapt, doctorul e singurul care stie si de-aia e mai bine sa ii spui lui ce simti.


Did Mohammed really move the mountains/ Or was it just PR?

Offline

 

#43 2007-10-26 20:47:40

ruxanda
Membru
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 2

Re: Duphaston tratament

dupa ce am nascut nu mi-a mai venit ciclu 7 luni.acum 2 sapt am incetat s alaptez copilul si ma simt foarte rau. asvrea sa stiu daca pot lua duphaston sa imi vina ciclu sa pot incepe sa iau anticonceptionale.nu as mai vrea inca un copil asa repede

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-10-26 20:48:55

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

sterge mesajul de aici ca altfel primesti warn...ti am raspuns dincolo...citeste regulile...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-10-26 20:49:23)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#45 2007-10-26 20:51:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Duphaston tratament

micky a scris:

curly_babygirl merci ,mi s-a prescris sa iau 10 zile pe luna din a 14-a zi de la menstruatie pe timp de 3 luni si apoi inca 3 luni daca e ok!

Asa am avut si, pe o perioada de 3 luni, pot sa spun ca nu a avut nici un efect advers, am avut ciclul regulat pana la inceperea de anti-bebe (adica vrun an jumate) smile Si am scapat si de majoritatea semnelor premenstruale, deci pe mine m-a ajutat cu adevarat...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#46 2007-10-26 21:12:17

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

am si eu o intrebare legata de Duphaston...pb mea e ca am luat anticonceptionale timp de aproape 2 ani,la inceput pentru reglarea menstruatiei(era f abundenta)si apoi pt protectie,si in luna iunie a acestui an am hotarat sa fac o pauza si-am renuntat la ele.Menstruatia a continuat sa vina regulat si dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptioanle pana acum,cand ma confrunt cu o intarziere de 6 zile deja(lucru neobisnuit in cazul meu).Am pus totul pe seama  unei mici raceli, mai ales ca aveam cateva simptome cum ca urmeaza sa-mi vina:usoare dureri abdominale...M-am prezentat la medic si mi-a prescris 2 pastile Duphaston,de 2 ori pe zi, dimineata si seara,pt a-mi grabi menstratia.Acum din ce citesc eu pe aici pe forum vad ca unele dintre voi folosesc D pt intarzierea ciclului,si nu stiu ce sa mai cred...a mai luat cineva D pt a grabi venirea ciclului?si daca da, la cat timp dupa administrare i-a venit?mentionez ca mie mi s-a prescris tratamentul cu D pt doar 2 zile...adica 8 pastile in total cesafac

Ultima oara a fost editat de Analisa (2007-10-26 21:13:20)

Offline

 

#47 2007-10-26 21:13:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

6 zile nu e o intarziere mare...daca ai simtome eu zic sa mai astepti cateva zile si sa nu incepi cu D...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#48 2007-10-26 21:17:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

analisa...sterge ultimul mesaj...ca sa nu primesti warn...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#49 2007-10-27 23:12:44

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

iau duphaston de 2 zile(2 comprimate dimineata si 2 seara)pentru ca am o intarziere a ciclului pe care vreau sa o remediez.mai am tratament pentru o singura zi,si inca nu mi-a venit sad; in schimb am niste mici scurgeri de culoare maronie.O fi vreo reactie adversa a tratamentului?Cam la cat timp dupa administrarea pastilelor de Duphaston ar trebui sa-mi vina menstruatia?va rog, daca a mai luat cineva duphaston pentru asa ceva,sa-mi spuna si mie daca s-a confruntat cu aceeasi problema

Offline

 

#50 2007-10-28 00:50:49

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

la cateva zile dupa ce intrerupi tratamentul...variaza de la organism la organism...dar in cel mult o saptamana de la terminare ar trebui sa ti vina...acele scurgeri s ar putea sa fie de la el...nu e exclus...menstra oricum nu e...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#51 2007-12-08 13:01:45

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

am si eu o pb...luna trecuta mi-a intarziat si dr mi-a recomandat duphaston.dupa administrarea tratametului mi-a venit, insa acum am din nou o intarziere f mare si nu stiu ce sa fac.incep sa ma panichez...sad.in sept menstruatia mi-a venit pe 23, in octombrie dupa administrarea duphastonului pe 31 si acum 8 decembrie si nimic ...doctoreasa ce-mi recomanzi ?dr mea e f pasiva....trebuie sa-i cer eu sa-mi dea ceva ca sa-mi vina, altfel nici nu se uita la mine...tb sa-mi schimb medicul, da pana fac si treaba asta mai dureaza putin, si acum chiar nuj ce sa fac.am folosit prezervatov la toate contactele sexuale..cat e normal sa-mi mai intarzie?

Offline

 

#52 2007-12-09 00:20:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

variaza de la organism la organism durata intarzierilor...dar din cate vad la tine ar trebui procedat in alt fel...poate cu anticonceptionale...pana una alta sun o pe doctora ta si intreab o daca mai poti face odata trat cu duphaston...dar daca vei pati iar asa peste o luna...mergi la medic...la altul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#53 2007-12-09 10:58:27

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

ac am luat timp de 2 ani...si-mi venea regulat.Am renuntat la ele in iunie pt ca nu-si aveau rostul,adica n-am o viata sexuala atat de activa...nu vreau sa incep sa iau din nou doar pt reglare.
luna trecuta mi s-a pus diagnosticul de amenoree secundara...:(azi am 40 de zile de la 1 zi a menstruatiei anterioare...:-<niciodata nu mi-a intarziat atat de mult.grater

Offline

 

#54 2007-12-10 11:04:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

Analisa....trebuie sa intelegi ca sunt multe femei care au cicluri fie foarte neregulate fie cu lungime foarte mare...faci parte din aceasta categorie. Nu vrei sa iei contraceptive(singura solutie de altfel) atunci nu ai de facut decit sa stai si sa astepti...sau tu vrei sa provoci menstra cu duphaston luna de luna? mie atitudinea doctoritei tale mi se pare rezonabila


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2007-12-11 18:54:52

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

stiu asta...doar ca inainte sa iau acc acum 2 ani aveam ciclul regulat, doar ca era f abundent si cu dureri.acc mi l-au redus cantitativ si mi-au diminuat durerile,dar am considerat ca n-are nici un rost sa iau acc doar pt menstra regulata...azi am fost din nou la dr si mi-a dat din nou duphaston ,si-a ramas ca dupa ce-mi vine sa merg sa fac un control si un set de analize pt ca e clar ca organismul meu s-a obisnuit sa-i dau eu o serie de hormoni prin administrarea de acc,hormoni pe  acum refuza sa-i produca singur...s-a lenevit mai pe romaneste tongue

Offline

 

#56 2007-12-12 11:17:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

nu e adevarat...eu nu cred in treaba asta....in citeva luni lucrurile reintra in normal cel mai adesea....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#57 2007-12-12 20:40:54

Analisa
New member
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 37

Re: Duphaston tratament

eu am 6 luni de cand am renuntat la acc si nimic:(.alt tratament care sa nu presupuna administrarea acc nu exista pt dereglarea mea?acc n-as mai vrea sa iau , pt ca amelioreaza pb doar pe perioada administrarii...si nu vreau sa iau o viata acc .mi se pare o prostie sa iau pastile zi de zi doar pt reglare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.