homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-30


#552 2011-09-26 10:15:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

sarcina nu poate fi, daca te-ai protejat.
tratamentul pe care l-ai primit mi se pare putin ciudat si ar putea fi un motiv pt care iti intarzie acum. oricum, tu aveai probleme cu menstruatia inca dinainte. pana in luna iulie venea regulat? la control a fost totul in regula? (ovare sanatoase, fara chisturi?) ar putea fi o dereglare hormonala. sfatul meu e sa mai faci un control, la alt doctor.

Offline

 



#553 2012-02-07 16:48:31

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

Buna ziua! Din octombrie 2011 incerc sa raman insarcinata si am consultat un medic ginecolog si un medic endocrinolog. Mi s-au descoperit 2 chisturi de 2,5 cm si 2 cm, care au aspect endometriozic. Am un ciclu menstrual f neregulat, adica in decursul anului 2011 am avut 2 perioade de intrerupere, respectiv din ianuarie pana in aprilie (cand a venit provocat cu duphaston pe care am continuat sa-l iau pana in luna iunie si atunci menstruatia a aparut lunar, dar nu la o perioada exacta, ma refer la nr. de zile)si din august pana in octombrie(cand din nou, l-am provocat cu duphaston) si tot din aprilie medicul endocrinolog m-a diagnosticat cu SOPC si mi-a dat metformin sa-l iau pana raman gravida.
Din luna octombrie cu duphaston 1/zi in zilele 14->23 si metformin ciclul menstrual a fost astfel:
19 octombrie
19 noiembrie
18 decembrie
12 ianuarie
1 februarie
Luna aceasta la reconandarea medicului endocrinolog din ziua a 5-a a c.m iau clomifen (clostibegyt|) 1/zi- timp de 5 zile, astazi este a 3-a. Astazi am simtit intepaturi pe ovarul stang.
As vrea sa stiu, dupa cate zile se produce ovulatia, cand ar trebui sa incep sa fac testele de ovulatie, cam in ce perioada pot fi fertila! Se poate produce ovulatia in aceste zile in care iau clomifen? Cand ar trebui sa opresc administrarea de metformin, n-as vrea sa afecteze sarcina daca voi reusi s-o obtin! Trebuie sa specific ca ieri a fost ultima zi de menstruatie.
Va doresc o zi minunata!
Multumesc!

Offline

 

#554 2012-02-07 19:22:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

este foarte important sa faci monitorizare echografica atunci cand faci tratament de stimulare a ovulatiei. doar in acest fel vei putea sti cand si daca ovulezi. este posibil sa nu raspunzi la tratament, sau sa ai nevoie de ajutor pentru spargerea foliculului. sa fiu in locul tau eu as schimba urgent medicul daca mi-ar fi dat stimulare asa ... "in orb".

referitor la metformin, unii medici recomanda oprirea imediat ce ai test de sarcina pozitiv, altii recomanda scaderea treptata a dozei pana la a renunta apoi complet, pe perioada a cateva saptamani. discuta despre asta cu medicul tau ( unul de incredere! ).

succes!

Offline

 

#555 2012-02-07 20:30:01

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

Multumesc mult pentru raspuns! Problema este ca eu imi propusesem sa merg si la medicul ginecolog sa discut despre stimularea cu clomifen, numai ca c.m. a venit mult prea devreme si m-am saturat ca luna de luna testul de sarcina sa iasa negativ. Of...si am mers pe mana endocrinologului! Acum as vrea sa ajung la un control la gineco cu riscul de a se supara ca nu i-am cerut parerea, numai ca nu cred ca voi putea prinde programarea si nici nu stiu cand ar trebui sa merg sau ca sa vada daca se intampla ceva cu ovarele mele! Nici testele de ovlatie nu stiu cand sa incep sa le fac!

Offline

 

#556 2012-02-07 20:40:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

nu e problema ca ai fost la endocrinolog daca stii ca are experienta cu asa ceva. dar se pare nu are suficienta. si din pacate si unii ginecologi fac la fel...
poti face teste de ovulatie de prin ziua 9-10 dar testele nu pot substitui echografiile. de prin ziua 8 poti incepe seria de echografii, cu frecventa cu care considera medicul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2012-02-07 20:42:41

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

Maine este ziua 8, iar euu pot ajunge in cel mai fericit caz in ziua 10, daca voi gasi un loc liber! Multumesc!

Offline

 

#558 2012-02-07 20:47:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

du-te in ziua 10, vei vedea daca ai foliculi si in ce stadiu sunt, cum a crescut endometrul...
sa ne tii la curent smile

Offline

 

#559 2012-02-07 20:50:46

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

Multumesc! Sper sa ajung si sa ma primesca! Ai putea sa-mi dai cateva recomandari de medici buni care sa ma primesca intr-un timp atat de scurt? Multumesc!

Offline

 

#560 2012-02-07 21:26:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

eu nu faceam echo la ginecologi neaparat. faceam programare la vreo clinica, la un tehnician oarecare mergand pe ideea ca nu e mare lucru sa masoare un folicul si endometrul. dar clar ai nevoie de un ginecolog cu care sa pastrezi legatura si care sa te indrume, in functie de rezultatul echografiilor.

Offline

 

#561 2012-02-07 21:27:21

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Duphaston tratament

buna am avut contact cu risc in noiembrie si am luat pastila de a 2 zi escapelle,menstra a venit pana in luna decembrie inclusiv...in ianuarie a lipsit...si lipseste in continuare..am o menstra dereglata..trebuia sa vina pe data de 5-6 ianuarie..ia in luna decembrie am mai avut un contact dar a fost protejat inainte de menstra cu o zi adica pa data de 5 am avut contactul protejat iar pe data de 6 a aparut cm... pe 10 ianuarie am fost la un control ginecologic si am facut o eco intravaginala si mi-a zis ca am ovare polichistice si atat...am facut test de sarcina la o sapt de la intarziere si a iesit negativ suntem in 7 februarie si tot nu a aparut...adica de o luna a intarziat...si am luat de la farmacie duphaston si iau 2 pe zi timp de 5 zile si peste inca 5 zile treb sa apara menstra..inca sunt speriat,simptome nu am doar ca stmacul meu cam face galagie de fiecare data dar nu cred ca asta este un semn,face asa ori ca mananc sau nu.....oare o sa apara menstra cu duphaston??va rog un raspuns!va multumesc

Offline

 

#562 2012-02-07 21:32:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

daca de la ultima menstra n-ai mai avut contacte cu risc, nu esti insarcinata. o sa ai menstruatie la cateva zile ( max 10) dupa ce termini duphastonul.

te rog sa nu postezi acelasi lucru in mai multe locuri; contravine regulamentului si risti sa fii sanctionata.

Offline

 

#563 2012-02-07 21:58:07

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Duphaston tratament

scuza-ma pt postare in mai multe locuri...nu am mai avut contacte cu risc..

Offline

 

#564 2012-02-08 11:18:11

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Duphaston tratament

gargarita,dar la controlul ginecologic nu se vedea daca sunt insarcinata?ca am fost la control pe data de 10 ianuarie iar menstra treb sa vina pe data de 5-6...asa a venit si in decembrie...nu am avut nici-un spotting sa imi dau seama daca sunt insarcinata....

Offline

 

#565 2012-02-08 12:17:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

daca erai insarcinata de la contactul din noiembrie, in ianuarie s-ar fi vazut sarcina la echo. dar din ce povestesti este oricum clar ca nu esti insarcinata.

Offline

 

#566 2012-02-08 13:53:02

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Duphaston tratament

si de pe 8-9 ianuarie nu am mai avut nici un contact sexual...si cel de pe 8 ianuarie a fost cu prezervativ...si nu inteleg de ce nu apare menstra...poate si din cauza pastilei de a 2 zi dar am luat pastila in noiembrie a venit cm la 30 de zile in aceiasi luna am avut in aceiasi zi pana in ianuarie si nu a mai venit de o luna si cateva zile....sunt disperata...mai ales ca am citit pe forum ca la alte sarcini nu iese la testul de sarcina si multe altele care m-au speriat..

Offline

 

#567 2012-02-10 15:11:38

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

gargarita a scris:

eu nu faceam echo la ginecologi neaparat. faceam programare la vreo clinica, la un tehnician oarecare mergand pe ideea ca nu e mare lucru sa masoare un folicul si endometrul. dar clar ai nevoie de un ginecolog cu care sa pastrezi legatura si care sa te indrume, in functie de rezultatul echografiilor.

Buna!
Acum am venit de la control! Mi-a spus ca am un sigur folicul dominant de 15 mm pe ovarul dr. si cele doua chisturi endometriozice de care stiam si care de la ultima eco s-au mai micsorat. Despre endometru mi-a spus ca este cam subtirel! M-a chemat si luni pt o noua monitorizare. Eu incerc sa fiu optimista, dar mi-e cam teama pt ca nu prea m-a incurajat. Parerea d-nei dr este ca ar fi trebuit doza mai mare de clomifen!
Astept pareri! Am vreo sansa? Si acum pana luni pot avea contact cu sotul meu si sa strag vreo speranta! Nu mai am rabdare pana luni! O zi buna!

Offline

 

#568 2012-02-10 16:07:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

madalina, azi esti in ziua 10, nu? este buna dimensiunea folicului, mai are timp sa mai creasca. endometrul nu stiu ce inseamna "cam subtirel". dar din pacate poate fi reactie la clomifen, are "darul" asta, de a nu lasa endometrul sa creasca suficient. deci poate ca nu era asa nimerita o doza mai mare de clomifen.
sigur ca poti face sex, asta si este ideea, nu? ai fost la ginecologul tau? poate iti da ceva supliment de progesteron dupa confirmarea ovulatiei, ca sa ajute endometrul si fixarea eventualei sarcini.

Offline

 

#569 2012-02-10 17:07:56

madalinap
New member
Inregistrat: 2011-05-11
Mesaje: 15

Re: Duphaston tratament

Da am fost la ginecologul meu! Dar ce dimensiune ar trebui sa atinga un folicul ca sa imi pot da seama daca voi ovula?Am intrebat si de duphaston (progesteron) si mi-a spus ca nu prea l-am luat normal lunile trecute in zilele 14-23 , si ca vedem la urmatarea eco ce se intalmpla si probabil ca imi va da sa-l iau in zilele 16-25. Of...imi doresc enorm sa fie cu ochisori luna asta! Am obosit psihic de cand tot astept minunea! Am facut tratamente naturiste, acupunctura, am mers la Sovata pt. tratament in august. Dar degeaba. Stimularea asta o aman de 2 luni de cand mi-a fost prescrisa ultima oara, pt. ca mi-a mai fost recomandata, dar fara combinatia cu metformin cum iau acum, in februarie anul trecut si cititnd prospectul m-am speriat si am sperat ca voi putea obtine o sarcina fara tratament hormonal. Multumesc pentru incurajari si raspunsul prompt!

Offline

 

#570 2012-02-10 18:36:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

cam 18-20-22 mm are un folicul matur. progesteronul trebuie luat musai DUPA ovulatie. bafta multa!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.