homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Curiozitate


#1 2007-02-14 21:38:00

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

curiozitate

dupa ce am citit mesajul de la discutii diverse... neuronul meu a inceput sa puna intrebari smile
iar intrebarea suna asa: cum se ia SIDA? (fenomenul, ce se intampla cu celulele pe acolo) si se poate daca faci sex neprotejat cu o persoana infectata sa nu iei din prima?


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 



#2 2007-02-14 21:43:09

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: curiozitate

eu zic sa dezvoltam un pic subiectul daca esti de acord. la un singur contact fara protectie cu o persoana bolnava... dar sa adaugam si hepatita B si C, sifilis... io stiu ce alte boli din astea nasoale mai sunt. e ok?

Offline

 

#3 2007-02-14 22:22:25

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: curiozitate

e perfect wink

am zis decat de sida k despre asta vorbeau, in rest neuronul meu nu si-a mai spus cuvantul tongue oricum sida e cea mai nasoala dintre toate


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#4 2007-02-14 22:52:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

HIV se transmite:
*Dacă ai contact sexual (vaginal, oral sau anal) neprotejat (fără prezervativ) cu o persoană infectată.
*Dacă eşti însărcinată şi eşti seropozitivă, poţi transmite virusul copilului înainte de naştere, în timpul naşterii sau după naştere (prin alăptare la sân).
*În urma unei intervenţii chirurgicale sau stomatologice dacă instrumentarul medical nu a fost sterilizat corespunzător.
*Dacă îţi injectezi droguri cu un ac sau o seringă folosită de către o persoană infectată.
*La cosmetică sau frizerie, dacă instrumentele folosite nu au fost sterilizate corect (Atenţie! Aparatele folosite în cabinetele de cosmetică şi în frizerii pentru sterilizare nu au puterea de a distruge HIV sau alte virusuri, cum ar fi cel al Hepatitei B sau C).
*Prin tatuare, dacă acele pentru tatuaj nu sunt de unică utilizare, folosindu-se acelaşi ac la mai multe persoane. De asemenea, nu trebuie folosit de la un client la altul tuşul sau vopseaua pentru tatuaj, deoarece există riscul ca acest lichid să conţină sânge infectat de la clientul precedent.
*Prin transfuzie, dacă primeşti sânge de la un donator infectat cu HIV. Riscurile infectării pe această cale sunt astăzi foarte mici în România, donatorii fiind testaţi înainte de a dona sânge pentru intervenţii medicale.
*Atunci când oferi primul ajutor unei persoane seropozitive care a suferit un accident (cu sângerare), fără a respecta minime măsuri de precauţie (dacă nu ai la îndemână mănuşi sterile foloseşte o pungă de plastic).

HIV NU se transmite:
*Folosind aceeaşi veselă sau aceleaşi tacâmuri cu o persoană infectată cu HIV.
*Mâncând din mâncarea gătită de o persoană infectată.
*Atingând, îmbrăţişând sau sărutând o persoană HIV+.
*Folosind aceeaşi toaletă cu o persoană infectată.
*Folosind aceleaşi obiecte cu o persoană infectată.
*Stând în aceeaşi camera cu o persoană infectată.
*De pe un scaun sau bancă unde a stat o persoană infectată.
*Prin înţepături de insecte.
*De la animal la om. Animalele nu sunt purtătoare de HIV, cu excepţia unei singure specii de maimuţă, considerată de unii specialişti sursa epidemiei.
*Prin aer sau apă.
*Prin lichide, ca laptele de animale, sucuri etc. Virusul nu le poate contamina.

Ultima oara a fost editat de mika (2007-02-14 22:57:04)

Offline

 

#5 2007-02-14 23:04:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: curiozitate

in primul rand: infecteaza mai multe tesuturi dar in principal limfocite T si B (cele care sunt responsabile de imunitatea organismului -> de asta se si cheama a imunodeficientei).
in al 2-lea rand: cum se replica si ce face exact prin celule e lunga...si mie mi-a trebuit pt examen si nu mi-a placut si nu cred ca e chiar asa important (important e sa te protejezi!); dar daca insisti sa-ti spun am sa-ti spun big_smile :vine uratul asta de virus cu rol de matritza dupa care se muleaza si se formeaza adn-ul celulelor astfel incat toate celulele se modifica ireversibil (de asta nu se vindeca)
ce ti-am povestit mai sus se intampla in cca 10 ani (hiv, fara manifestari prea mari). urmatorii doi ani devine manifesta (SIDA) dupa acesti 2 ani survine decesul.
nu specifica pe nicaieri dintr-a cata se ia...se ia si e de ajuns...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-14 23:08:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

http://www.5pm.ro/content.php?id=9
gasiti aici mai multe amanunte despre HIV/SIDA...inclusiv caile de transmitere pe care le-am scris eu mai sus.
eu cred ca se ia din prima sad

Ultima oara a fost editat de mika (2007-02-14 23:09:12)

Offline

 

#7 2007-02-15 00:48:07

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: curiozitate

Eu stiam ca se poate sa nu se ia prin prima (mai ales in caz de sex normal)....dar e cam mare riscul...si parca nu se merita sa ti-l asumi. Si citisem pe undeva ca e mai mare posibilitatea de a lua o femeie d la barbat decat invers...pt ca femeia intr-un fel primeste in ea...in schimb barbatul doar lasa...si se ia doar daca are fisuri pe penis sa intre in contact cu sangele. Iar in caz de sex anal e mult mai ridicat riscul, pentru ca de obicei se mai produc si niste fisuri mici pe acolo...din cauza asta e mai mare rata de SIDA la homosexuali.
Eu asa am citit pe undeva (nu mai stiu exact unde)....nu stiu cat de adevarat o fi. Si cate sanse ai sa nu iei din prima.
A...si apropo...se poate lua si de la stomatolog....daca nu sterilizeaza bine aparatura.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#8 2007-02-15 08:35:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

Da,la stomatolog sunt niste masuri speciale pe care treebuie sa le luam cand avem un pacient HIV+...cel mai nasol este ca unii pot fii atat de inconctienti incat sa nu spuna ca sunt infectati si atunci ne pun in pericol si pe noi,si pe ei si pe pacientii care urmeaza :smilesmile(
In ceea ce [priveste sansele de a lua din prima...eu zic ca este super super riscant

Ultima oara a fost editat de mika (2007-02-15 08:36:21)

Offline

 

#9 2007-02-15 14:19:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: curiozitate

mika, ideea e sa te comporti fata de fiecare pacient in parte ca si cum ar fi infectat HIV...adica, cu aceleasi masuri de protectie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-02-15 15:15:27

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: curiozitate

doctoressa a scris:

mika, ideea e sa te comporti fata de fiecare pacient in parte ca si cum ar fi infectat HIV...adica, cu aceleasi masuri de protectie

de acord


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#11 2007-02-15 15:23:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

deadrose a scris:

doctoressa a scris:

mika, ideea e sa te comporti fata de fiecare pacient in parte ca si cum ar fi infectat HIV...adica, cu aceleasi masuri de protectie

de acord

stiu asta dar tot ma deranjeaza ca sunt unii care nu vor sa spuna ce boli au...si nu ma refer doar la SIDA,ci si la alte boli transmisibile,precum si la unele boli generale care contraindica anumite manopere...in special anestezia

Offline

 

#12 2007-02-15 18:05:31

nicop
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 43

Re: curiozitate

riscul sa iei hiv prin contact dezual neprotejat e destul de mare, mai ales daca exista alte procese infalatorii ale organelor genitale(printre care cele mai periculoase fiind herpesul, fisurile anale si vaginale, zgarieturi, alte ulceratii).in teorie nu poti lua hiv dak nu exista o cale de patrundere in organism, dar din practica se stie ca o leziune cat de mica exista de cele mai multe ori(aici riscul e mai mare pt femei si practicantii de sex anal).asa  k .....riscul e mare.dak stii k persoana respectiva are hiv, si ajungi la spital in 72 h riscul e aproape nul, iar dak ajungi in 3 saptamani riscul e mic de asemenea.

Offline

 

#13 2007-02-15 18:37:05

roxi
New member
Inregistrat: 2006-10-01
Mesaje: 22

Re: curiozitate

mi-a spus odata cineva cum ca a citit/vazut nu stiu unde, cum ca exista oameni (1-2% sau un procent mic) care au in sange o substanta ceva care ii protejeaza si nu pot lua HIV. mi-a explicat mai mult dar asta am retinut. stie cineva despre asta? e adevarat?

Offline

 

#14 2007-02-15 22:27:02

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: curiozitate

nicop a scris:

dak stii k persoana respectiva are hiv, si ajungi la spital in 72 h riscul e aproape nul, iar dak ajungi in 3 saptamani riscul e mic de asemenea.

asta nu stiam


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#15 2007-02-15 23:52:37

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: curiozitate

mika, sunt unii care nu stiu ca au hiv...iar altii care stiu le este frica sa nu cumva sa-i refuzati sa-i tratati. Probabil din cauza asta nu zic. Desi asta nu-i scuza...pt ca din cauza ca le este frica sa zica mai pot imbolnavi si pe altii.
Aaa...si apropo...am o intrebare tot referitoare la stomatologie. Am fost vara trecuta sa-mi scoata nervul...si cand mi-a facut injectia seringa nu semana cu o seringa de unica folosinta (mi s-a parul ca acul se insuruba, sau ceva de genul asta). Am vazut ca doar acul il schimba (si nici ala nu stiu daca era de unica folosinta, ca nu era sigilat... sau era doar sterilizat). M-as fi simtit mai bine totusi daca folosea o seringa de unica folosinta, cu ac sigilat, deschis in fata mea... Sau pentru stomatologie se folosesc seringi speciale (mai mici, ace mai subtiri...nu stiu...zic si eu)?


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#16 2007-02-16 15:23:45

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: curiozitate

roxy, nu e ceva in sange. e o gena. o au urmasii celor care au avut ciuma neagra (acum muuuuulti ani) si s-au vindecat.


Nobody home

Offline

 

#17 2007-02-16 16:45:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

Andreea86 a scris:

mika, sunt unii care nu stiu ca au hiv...iar altii care stiu le este frica sa nu cumva sa-i refuzati sa-i tratati. Probabil din cauza asta nu zic. Desi asta nu-i scuza...pt ca din cauza ca le este frica sa zica mai pot imbolnavi si pe altii.
Aaa...si apropo...am o intrebare tot referitoare la stomatologie. Am fost vara trecuta sa-mi scoata nervul...si cand mi-a facut injectia seringa nu semana cu o seringa de unica folosinta (mi s-a parul ca acul se insuruba, sau ceva de genul asta). Am vazut ca doar acul il schimba (si nici ala nu stiu daca era de unica folosinta, ca nu era sigilat... sau era doar sterilizat). M-as fi simtit mai bine totusi daca folosea o seringa de unica folosinta, cu ac sigilat, deschis in fata mea... Sau pentru stomatologie se folosesc seringi speciale (mai mici, ace mai subtiri...nu stiu...zic si eu)?

din ceea ce imi zici tu cred ca  a folosit o seringa speciala,care nu este de unica folosinta. se introduce in ea fiola de anestezic si i se ataseaza un ac atraumatic...adica un ac f subtire si felxibil care se insinueaza cu usurinta printre fibrele musculare si astfel durerea este mai mica in mom efectuarii injectiei,plus ca reduce riscul inteparii unui vas de sange. deci stai linistita...acul este de unica folosinta,sigilat...dupa anestezie il aruncam intr-un recipient special
in ceea ce priveste pacientii..da,unii nu stiu iar ceilalti nu spun de teama ca nu o sa ii mai tratam,dar asta nu e deloc o scuza.

Ultima oara a fost editat de mika (2007-02-16 16:46:34)

Offline

 

#18 2007-02-16 18:40:40

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: curiozitate

mika!spune-mi si mie la ce temeperatura se face o sterilizare? si unde pot merge daca vreau sa-mi sterilizez ceva? am aceasta optiune? sau doar cosul de gunoi este varianta castigatoare?

Offline

 

#19 2007-02-16 19:08:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: curiozitate

la noi se face la 180 de grade. nu cred ca ai unde sa mergi sa sterilizezi.doar daca stii o undeva o asistenta sau un medic...si depinde ce vrei sa sterilizezi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.