homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inca o problema


#1 2007-02-17 13:44:13

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

inca o problema

...ok...Am o mica problema: am avut un contact sexual acum o saptamana, nu ne'am protejat...evident, s'a intamplat exact ce nu'mi doream .eu eram in perioada de ovulatie[si am facut'o neprotejat...desteapta miscare, nu?] ar fi trebuit sa imi vina menstruatia zilele astea [13,14] dar surpriza..nu a venit...nimic. Am luat pastila de urgenta, la cam 30 de ore dupa[prima] si dupa alte 12 ore a doua...si am asteptat, am asteptat sa isi faca efectul, fara sa incerc sa ma asigur.Adevarul este ca ..mi'e foarte frica sa fac un test[1.pentru ca nu stiu daca a trecut destul timp/2.pt ca sunt atat de speriata incat cred ca as incremeni cu el in mana, fara a-ndrazni sa ma uit la rezultat].
-nu a fost prima oara cand am facut'o fara, dar de data asta chiar am patit-o.Am de gand sa fac o vizita medicului [doar asa as suporta sa verific. fara test...], dar vreau sa stiu daca nu cumva e devreme sau ...? [a trecut abia o saptamana, e in regula?]
as vrea sa stiu daca e posibil sa fi ramas insarcinata, desi am luat pastilele acelea[stiu ca nu ar trebui sa le iei mai mult de 2 ori pe an, adica la o distanta de ..6 luni..? cam asa.../ e vreo problema daca am mai luat pastilele acum 5 luni?]

astept sfaturi, raspunsuri ...orice...




[nu stiu daca am repetat aceeasi problema, daca s'au mai discutat lucrurile, sunt multe posturi ..multe raspunsuri, nu am avut rabdare sa le citesc pe toate, dar as vrea sa primesc macar un reply...]

puss

Offline

 



#2 2007-02-17 13:55:50

Nikko
Full member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 407

Re: inca o problema

pai pe prospect la apstila de urgenta scrie ca trebuie sa le iei in 72 de ore de la contactul sexual si a doua dupa 12 ore dupa ce ai luato pe prima....daca e asa nu esti insarcinata...asteapta ca trebuie sa vina

si ca sa fii sigura fa si un test de sarcina .... nu iti fie frica

Curaj...si sa auzim vesti bune

Offline

 

#3 2007-02-17 14:01:25

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

da, la asta ma gandesc si eu...ca daca am respectat "regulile" nu as avea mari probleme.dar in ceea ce priveste termenul ala de 6 luni ..[ca pastilele nu trebuiesc luate decat de 2 ori pe luna, altfel ..deregleaza ceva sau scade eficienta?..desi ma indoiesc, nu stiu ce sa spun.]
nu ar fi totusi mai "frumos" sa ma duc la ginecolog?...inca nu reusesc sa scap de teama cu ..doua liniute ..de la test..

Offline

 

#4 2007-02-17 14:07:26

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

mintea imi alearga intr'o mie de parti...si la ce a spus nikko si in cealalta directie...ma gandeam ca totusi nu ar trebui sa astept atat de mult ca sa ma duc la ginecolog...uuffff, inca o saptamana de stres si ...enfin, cred ca va puteti imagina tot stresul, mai ales cand stii ca totul s-a intamplat din vina ta sad

Offline

 

#5 2007-02-17 14:12:10

Nikko
Full member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 407

Re: inca o problema

si stresul duce la intarziera menstruatiei... stiu ca nu ai cum sa te calmezi...dar macar incearca .... bea niste ceai de tei....am inteles ca ajuta la calmare ...altceva nu poti sa faci, decat sa astepti

Mult curaj...si astept vesti bune de la tine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-17 14:13:25

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

Ok, multumesc mult pentru tot!Asta e , e adevarat ...nu am ce sa fac mai mult, decat sa sper ca totul o sa fie bine si sa astept...
Multumesc inca o data!smile

Offline

 

#7 2007-02-17 21:24:37

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

umn..si voiam sa mai stiu ceva:  in cazul in care sunt insarcinata, ar trebui sa am ceva simptome sau e prea devreme...?[si...ce simptome?:S]

Offline

 

#8 2007-02-17 23:11:44

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: inca o problema

Marie13, sigur erai in perioada fertila? acum o saptamana eram in 10, deci daca trebuia sa iti vina pe 13, nu puteai fi in perioada fertila...sau am inteles gresit?


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

#9 2007-02-18 00:04:40

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

well...poate sunt nestiutoare, dar perioada de ovulatie nu e inainte menstruatiei?..ovulul se deplaseaza ..bla bla..
si mie ar fi trebuit sa imi vina pe 13-14...+ perioada de ovulatie dinainte...= cred eu ca eram destul de fertila, nu?

:confused:

Offline

 

#10 2007-02-18 09:18:32

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

umn, okay...s-a intamplat ceva, in dimineata asta mi-a venit menstruatia YAY...but the it stoppped OOPS...
1.de ce s-a oprit?
2.cu toate astea exista sansa ca eu ...sa fiu insarcinata?

acum am citit ce a scris doctoressa: "Sa ne lamurim: atit de mult cintatul 'ciclu peste sarcina' nu e menstruatie. Poate fi 1.singerare de nidatie(spotting, cum bine zice Duke) sau poate fi singerare care vesteste 2.o usoara insuficienta luteala(iar spotting, cum bine zice Duke)"

...asta inseamna ca eu inca sunt in big trouble..?nu?

Ultima oara a fost editat de marie13 (2007-02-18 09:25:08)

Offline

 

#11 2007-02-18 09:34:27

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: inca o problema

Marie13, ovulatia nu se intampla exact inainte de menstruatie. Poti sa iti calculezi perioada fertila in funcite de lungimea ciclului menstrual (din prima zi cand apare sangerarea, pana la urmatoarea luna prima zi cand apare sangerarea).
Formula e:
Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi.Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.
Daca nu te descurci spune-ne cand ai avut ultimele menstruatii...
In rest, e posibil ca dupa postinor sa iti apara spotting, nu menstruatia. Adica curge putin sange, o zi-doua, depinde de la persoana la persoana. Asta nu inseamana nici ca esti nici ca nu esti insarcinata. Trebuie asteptata menstruatia.


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

#12 2007-02-18 10:34:28

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

marfa, asta inseamna ca ...nu stiu chiar nimic si ca toata sangerarea asta nu ma ajuta la nimic.
ce pot sa zic..mie de fiecare data imi vine menstruatia intre 10-15 ale lunii ..si dureaza 4-5 zile, nu m'am omorat cu calculul pana acum si realizez ca am facut o mare greseala.
acum tot ce pot sa sper e sa nu fi ramas insarcinata, sa pot sa incep cu toate calculele si sa fiu mai cu capul pe umeri.

Offline

 

#13 2007-02-18 10:48:28

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: inca o problema

Marie13, daca iti vine menstruatia intre 10-15 in fiecare luna, si tu ai avut contactul pe 10 (asa e?) e imposibil sa fi ramas insarcinata...Plus postinor-ul...Ovulatia se petrece la mijlocul ciclului, adica cu 2 saptamani inainte de menstruatie. Nu te stresa, dar...foloseste metode mai sigure, ca prezervativul sau pastilele AC.


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

#14 2007-02-18 11:07:50

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

hai sa vedem...da...chiar s-a intamplat pe 10, dar esti sigura?...chiar daca eram sau nu in perioada de ovulatie, daca el a ejaculat .......
sau ma rog...sa spunem ca nu e vreun pericol si ca ...ce am acum e menstruatie ..si nu spotting, as putea sa iau pastilele ac[ eu stiu ca nu e bine sa iei si postinor si pastile ac...sau...da?]?

Offline

 

#15 2007-02-18 11:36:09

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: inca o problema

Daca e spotting, nu lua pastilele AC...trebuie sa astepti menstruatia, si sa incepi atunci. Asta trebuie sa iti dai tu seama, dupa cat e de abundent...Spotting-ul e foarte putin. Eu cand am luat postinor, am avut intai spotting, si pe urma menstruatia...In rest, nu e problema din cate am inteles, poti sa le iei si functioneaza din prima zi, chiar daca inainte ai luat postinor.
In rest, da, daca contactul s-a intamplat dupa ovulatie, nu ai cum sa ramani insarcinata, ovulul "traieste" si poate fi fecundat doar 24 de ore dupa ovulatie. Sigur, totul depinde de cat de regulat e ciclul (ar fi ideal daca ai sti datele exacte) dar din cate ai mentionat, eu sunt destul de sigura ca nu aveai cum sa ramani...
Sa auzim ce spun si celelalte fete...

Ultima oara a fost editat de miruna25 (2007-02-18 11:41:57)


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

#16 2007-02-18 14:51:58

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

pai ..luna trecuta mi-a venit pe 12 ..si a durat 4 zile, iar...cat e de abundent...pai...m-am trezit "inundata" dimineata, dar apoi a incetinit, si merge putin cate putin...e posibil sa am acum o problema, cu faptul ca mi'a intarziat, pentru ca sunt si racita[jos..a avut acum un an dismenoree si acum cateva luni un mic chist]...
cu toate ca ovulul fecundat[in cazul in care ar exista unul] nu se vede la ecograf decat dupa cateva saptamani, oare nu as putea sa ma duc la ginecolog sa imi fac un ..control..ceva?orice?

Ultima oara a fost editat de marie13 (2007-02-18 14:52:44)

Offline

 

#17 2007-02-18 15:33:19

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: inca o problema

la ecograf sarcina nu se vede daca are mai putin de 6 saptamani.mergi degeaba.asteapta pana pe miercuri-joi sa iti faci testul


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#18 2007-02-18 15:35:37

marie13
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 26

Re: inca o problema

alexia a scris:

marie, chiar daca ai fi ramas insarcinata, medicul nu are ce sa-ti faca, este prea devreme! Nu se vede nimic, nici la ecograf! La 3 saptamani de la contactul cu risc se pozitiveaza testul de sarcina (in cazul in care aceasta exista)! Tot ce poti sa faci este sa astepti si sa te rogi ca ai scapat basma curata!

uite ce mi'a spus alexia..acum imi spui ca sarcina se vede dupa o saptamana si putin??sad
si cum rezolv cu spottingu/menstruatia ...de acum ...?

Ultima oara a fost editat de marie13 (2007-02-18 15:36:34)

Offline

 

#19 2007-02-18 15:42:19

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: inca o problema

nu stiu ce ai inteles tu,dar ai inteles gresit(asta daca la ce am zis eu te referi).Deci...ca sa-ti faci un test de sarcina si el sa fie VALABIL trebuie sa astepti 1 saptamana de la data la care trebuia sa apara menstruatia sau 3 saptamani de la contactul sexul cu risc.Ca sa se poata vedea sarcina la ECOGRAF ea trebuie sa aiba CEL PUTIN 6 saptamani.Cand alexia a zis "se pozitiveaza testul de sarcina se referea strict la acel test Barza sau cum s-o numi.Cu spottingu n ai ce sa faci...astepti


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.