homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cateva nelamuriri si putin ajutor:)


#1 2007-02-23 13:35:45

Kassper
Membru
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 4

Cateva nelamuriri si putin ajutor:)

Buna doctoressa
Am shi eu nevoie de cateva informatii,shi putin ajutor,daca se poate...
In primul rand:acum 3 zile am facut sex cu pritena mea..shi s-a rupt nenorocitul de prezervativ:(....nu am ejaculat shi mi-am dat seama destul de repede ca s-a rupt,la aproximativ 3 min.La 4 ore dupa asta,ea a luat prima tableta de Postinor2,shi la 12 ore pe a doua.In primul rand,era nevoie sa ia?(era la 4-6 zile dupa terminarea ciclului)Acum problema:este a doua oara can ia Postinor,a mai luat acum 8 luni..atunci a avut sangerari dupa doua zile,acum nu,shi e speriata rau..zice ca daca nu are sangerari in 7 zile,sunt sanse mari sa fie insarcinata.Eu nu stiu,nici nu prea am pe cine sa intreb,shi ea este foarte rusinoasa,nici nu se pune problema sa intrebe pe cineva.
Deci,are sanse sa ramana insarcinata?puteti va rog sa imi raspundeti repede,ca este speriata rau,poate se mai linisteste..(scuze ca am scris asa de mult:))

Offline

 



#2 2007-02-23 14:02:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cateva nelamuriri si putin ajutor:)

Nu era nevoie de postinor si nici nu vad motive pentru ingrijorarea legata de sarcina, insa asta doar pentru ca tu nu ai ejaculat.
La 4-6 zile de la terminarea menstruatiei(asa se numeste singerarea) practic e in perioada fertila. Asadar, daca tu ai fi ejaculat, riscul de sarcina era maxim


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-23 14:02:56

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Cateva nelamuriri si putin ajutor:)

dc a luat postinor totul e ok, mai ales ca l-a luat si atat de repede dupa contact; cant despre acele sangerari in primele 7 zile, nu este adevarat ca trebuie sa existe (aia de fapt a fost o reactie adversa - apare sau nu); sa stea linistita pana cand trebuie sa ii vina in mod normal menstruatia; ar fi bine sa gasiti o alta metoda contraceptiva mai sigura, pentru ca postinorul nu e bine sa fie utilizat prea des (8 luni e ok)
Asa ca, sa stea linistita!!!


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#4 2007-02-23 14:19:49

Kassper
Membru
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 4

Re: Cateva nelamuriri si putin ajutor:)

ok,multumesc mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.