homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dimensiunea ovarelor


#1 2007-02-23 19:08:21

demcrisa
New member
Inregistrat: 2006-08-21
Mesaje: 24

dimensiunea ovarelor

Am facut o ecografie transvaginala in  urma careia am descoperit ca am ovare polichistice. Dimensiunile lor sunt:
ovar drept: 33/21 mm
ovar stang: 28/22 mm
1. As dori sa stiu care sunt dimensiunile normale ale ovarelor, pt a sti daca sunt marite sau nu.
2. Daca am chisturile mai mici de 5mm, este periculos, se trateaza? Multumesc
3. Ce inseamna fds douglas: liber

Offline

 



#2 2007-02-23 22:31:56

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: dimensiunea ovarelor

1.nu stiu, dar cred ca scrie prin manualele de anatomie
2.Am citit undeva ca se considera chist o formatiune care depaseste 2 cm si ca toate formatiunile de dimensiuni mai mici e posibil sa existe in mod normal in ovar. Mai scria acolo ca se pot trata chisturile care au intre 3 si 5 cm, iar cele peste 5 cm sunt foarte periculoase, pt ca se pot rupe.
3. Fund sac Douglas liber.Nu stiu ce inseamna, dar cred ca e de bine.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#3 2007-02-23 22:34:02

lorely
Full member
Inregistrat: 2006-05-06
Mesaje: 188

Re: dimensiunea ovarelor

ovarul are in medie diametru longitudinal 3 cm,latimea 2 cm,grosimea 1 cm,iar fds douglas inseamna fundul de sac a lui douglas adica spatiul format de peritoneu intre rect ,fata posterioara a uterului si peretele posterior al vaginului.in mod normal trebuie sa fie liber fiind ocupat doar patologic de lichid (inflamator,sange).chisturile de ovar se trateaza f bine cu antibebe.

Offline

 

#4 2007-02-24 10:46:45

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: dimensiunea ovarelor

eu,acum vreo luna(pe 30 ianuarie 2007 mai exact)am facut o eco si dimens ovarelor:drept33/25 mm,stang 40/30 mm.inainte de control d-na doctor imi zisese ca se simte ca ovarul stg e mai mare .acum iau  anticon pt chisturi.sper sa treaca.iar in douglas s-a vazut lama lichidiana importanta(cica eram la ovulatie si de-asta era mai mult lichid).
demcrisa eu zic ca la tine e ok,d-na doctor mi-a zis ca doar cel stang e marit.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.