homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!-137


#2585 2011-09-03 22:47:10

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

mara-minodora a scris:

heyy... vreau sa fiu mamica...si incerc de ceva vreme. nu stiu de ce nu se poate. medicul a zis intr-un final ca sunt ok. la un control - intai ca e sarcina extrauterina, apoi ca e chist, apoi l-am schimbat!!! si raspunsul era.." un folicul mai mare" deci nu am probleme. vreau bebe si nu raman oricat ne straduim.. nu e stres sau mai stiu eu..pur si simplu nu se prinde si medicul imi spune ca pot fi mamica! ceva pastile...sau orice... va rog...
   am facut un quretaj acu 5 ani si am citit despre sterilitate secundara... se poate? eu am 25 imediat... deci inca nu imi fac griji pt varsta... va rog...

cu ovulatia cum stai? poti sa o monitorizezi cu ajutorul testelode de ovulatie, temperaturii bazale
analizele recomnadate inainte de a ramane insarcinata le-ai facut ?

subscriu la ce a zis x_ynna tummenupp  e necesara si o spermograma

3 conditii tb indeplinite pentru aparitia unei sarcini:

1. partener fertil
2. producerea ovulatie
3. trompe permeabile

goodluck


.

Offline

 



#2586 2011-09-03 23:17:09

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

la el nu e vb ca nu poate ca inainte de mine a avut o relatie serioasa si fata a facut avort (de ce nustiu , nu stiu) iar el a parasit-o!! deci e putin probabil sa nu poata. am mai citit cum ca fumatul pe termen lung si faptul ca sunt prea slaba sunt factori care influenteaZA posibilitatea de a ramane insarcinata. si la el citeam ca daca sta cam mult in masina "spermatozoizii la caldura se trezesc spermatozoid  inainte de a fi propulsati in vagin"etc si el e la volan cam 17 ore din 24. auzisem de ceva acid folic sau ceva de genu'.. nush..grater( vreau  bebic ..
  CM e ca la carte la 30 de zile fara exceptii deci pot sa iau in calcul metoda calendarului. si temperatura bazala... Deja m-am saturat de o juma de an sa tot incerc . nici dragostea nu mai e pt placere, e sex cu scop si fara rezultat... poate ne straduim prea mult? ms pt raspunsuri. o noapte linistita sa aveti sover

Ultima oara a fost editat de mara-minodora (2011-09-03 23:27:34)


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

#2587 2011-09-04 00:13:06

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

metoda calendarului nu te ajuta sa afli cand ovulezi spranceana

posibil ca in urma acelui chiuretaj sa apara sinechii uterine, trompele sa se infunde ...si da, fumatul afecteaza fertilitatea

nu ai de unde sti ca el este ok decat dupa ce face o spermograma...iar faptul ca el conduce timp indelungat nu e de bine.... spermei caldura puternica in zona scrotului poate reduce productia spermei si poate afecta calitatea acesteia...

facand sex cu scop sigur rezultatele vor intarzia ...relax  goodluck


.

Offline

 

#2588 2011-09-04 09:28:32

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

faptul ca el a lasat-o gravida pe fosta iubita candva nu garanteaza ca acum nu are nicio problema...
te poti sfatui cu multe alte fete care vor bebe aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t3587 … ca-53.html

nu mai faceti din actul sexual un scop, lasati-l sa vina de la sine, ca o placere wink
bebe va veni cand va vrea el

Offline

 

#2589 2011-10-11 19:39:30

roxana.91
New member
Inregistrat: 2011-10-11
Mesaje: 5

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Am o nelamurire foarte mare...am avut ultimul contact sexual in luna iulie....am avut dupa de doua ori ciclu  regulat si normal...cam in ziua 28 a lunii mi-a venit ,iar acum sunttem in ziua 11 si mie nu mi-a venit ...mentionez ca in ultima perioada am fost foarte stresata...si am si slabit 6 aprox 4-5 kg in acest interval......si vreo7-8 luni decand am terminat de luat anticonceptionale diane....un sfat ca sunt si mai stresata acum...multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2590 2011-10-16 20:58:56

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna, am si eu cu o intrebare. Am luat pastila normal ( la 8 ) , am avut relatii cu terminare inauntru si undeva la vreo 2 ore ( pe la 10 ) am avut un scaun moale spre apos. Sunt protejata? A mai avut efect pastila? Daca imi puteti raspunde, pls. multumesc


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#2591 2011-10-21 23:06:48

kitty.blueeyes
New member
Inregistrat: 2011-10-21
Mesaje: 9

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

*reclama*

Ultima oara a fost editat de gargarita (2011-10-21 23:55:18)

Offline

 

#2592 2011-10-22 00:01:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

kitty.blueeyes ai ban 1 zi pentru reclama.

Offline

 

#2593 2011-11-02 11:19:54

NiNon
New member
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 40

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna ziua , vin cu o ingrijorare ca si toti ceilalti....prietena mea ar fi trebuit sa-i vina pe data de 28.10.2011 ultemele 3 luni a venit de fiecare data la fix   iar ultima oara a fost putin diferit la inceput si a durat vreo 5 zile , nu a fost nici odata o regula la ea in sensul ca nu e regulat  ii mai intarzie 1 zi sau  doua.Pe data de 15 spre 16 am facut heavy petting impreuna si ceva mai putin pe data de 26 , grija am avut si am fost atenti sa fim curati pe maini si uscati...dar tot iti trece prin cap ca daca...., am facut un test de sarcina  pe data de 29 dimineata si a iesit negativ(testul a fost sure check l-am avut de 1 luna si a stat in masina) ...ingrijorarea e ca nici astazi nu ia venit   si nici semne nu prea sunt...pana acu tot ce a fost doar niste dureri scurte de burtica...intrebarea mea este ... daca ar tb sa mai facem un test in zilele ce urmeaza sau sa mai asteptam sa vina?

Offline

 

#2594 2011-11-02 12:47:02

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

NiNon,  daca ii vine in jurul aceleiasi date cu o intarziere de 1 zi sau 2 inseamna ca are ciclu regulat! neregulat inseamna sa nu-i vina o luna, sa-i vina luna asta la 21 de zile si cealalta la 45. nu am inteles ce a fost in neregula cu ultima ei menstruatie... imi spui ca a durat 5 zile eu ce sa inteleg din asta? prea mult, prea putin? diferit la inceput... iar nu inteleg, dar nici nu cred ca are vreo relevanta. ce inseamna la voi heavy petting? si ceva mai putin? testul de pe 29 nu are relevanta, trebuie sa treaca cel putin 3 saptamani de la contactul neprotejat, sau 7 zile de la intarzierea menstruatiei ca sa nu iasa fals pozitiv. eu inteleg ca nu ati facut sex oricum

Offline

 

#2595 2011-11-02 13:23:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

^ fals negativ, nu fals pozitiv

Offline

 

#2596 2011-11-02 14:21:26

NiNon
New member
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 40

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

De obicei dura 2-3 zile si nu se intindea 5, iar ca a fost diferit...avea alta cosisenta si culoare din cate mi-a zis ea ,  ma rog ia venit si e ok , multumesc mult pt replay

Offline

 

#2597 2011-11-02 17:03:04

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

da anca am gandit una si am scris alta. ninon chiar daca i-a venit (si ne bucuram) cred ca e spre binele vostru sa va lamurim daca din ce faceti voi acolo se poate ramane insarcinata. ca eu inteleg ca 'va jucati' dar fara penetrare pentru ca asta inseamna petting. daca tu nu ejaculezi si dupa aceea iti freci penisul de vulva ei si intrarea in vagin, sau cu mainile murdare de sperma o stimulezi pe ea, mai ales vaginal, nu vad cum ar putea ramane insarcinata! si daca aveti de gand sa faceti sex ar fii bine sa va alegeti de acum o metoda contraceptiva si sa incepeti sa o utilizati, sau daca este prezervativ sa-l aveti la indemana. de fapt ar trebui oricum pentru ca daca sunteti la petting este foarte usor sa va incingeti prea tare si sa ajungeti la penetrare fara nici o protectie.

Offline

 

#2598 2011-11-13 21:39:18

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna fetele! Am si eu o intrebare . Joi trebuia sa iau 1 pastila de karissa, dar nu am avut blister si am inceput vineri direct cu a 2-a pastila. M-am protejat si o sa ma protejez pana trec cele 7 zile. Intrebarea mea este vreo problema daca am inceput cu a 2-a pastila? Sau trebuia neaparat sa o iau si pe prima?
Ms.


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#2599 2011-11-14 00:15:32

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

trebuie sa o iei si pe prima ca sa fii protejata si in perioada de 7 zile cand iti va venii si sa fii protejata la folia urmatoare din prima zi de administrare. deci o iei ca fiind ultima pastila de pe folie. trebuie sa iei 21 de pastile. ca sa nu schimbi ziua in care le incepi poti sa faci pauza urmatoare doar de 6 zile ca sa incepi tot joi parca ai zis smile

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-14 00:17:00)

Offline

 

#2600 2011-11-14 10:19:45

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

frankie a scris:

trebuie sa o iei si pe prima ca sa fii protejata si in perioada de 7 zile cand iti va venii si sa fii protejata la folia urmatoare din prima zi de administrare. deci o iei ca fiind ultima pastila de pe folie. trebuie sa iei 21 de pastile. ca sa nu schimbi ziua in care le incepi poti sa faci pauza urmatoare doar de 6 zile ca sa incepi tot joi parca ai zis smile

Adica eu nu mai sunt protejata din cauza primei pastile? Ideea e ca nu mai am 1 pastila, nu am pastrat-o ca sa nu ma incurc. Nu am luat 1 pastila deoarece pe prospect la karissa zicea ca dc ai uitat 1 pastila sa incepi cu urmatoarea. :


( "Daca se ?nt?rzie administrarea la timp a unui drajeu, el trebuie administrat c?t mai repede ?n intervalul de 12 ore faţa de ora normala de administrare, ceea ce nu va reduce protecţia contraceptiva si nu vor fi necesare masuri contraceptive suplimentare. Drajeurile urmatoare trebuie administrate la intervalul stabilit.

Daca ?nt?rzierea depaseste 12 ore, poate interveni reducerea protecţiei contraceptive.

In acest caz, femeia nu trebuie sa mai ia drajeul omis, ci va continua sa ia restul drajeurilor la orele stabilite, fiind ?nsa necesare masuri contraceptive suplimentare pentru urmatoarele 7 zile de administrare." )

Ultima oara a fost editat de Adea03 (2011-11-14 10:22:49)


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#2601 2011-11-14 12:21:27

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

cand vei inghiti 7 pastile corect vei fii protejata. nu ai citit cu atentie ce am scris sau nu m-am exprimat eu perfect clar. daca nu iei 21 de pastile, ci doar 20, in perioada de pauza nu vei fii protejata si nici la folia urmatoare nu vei fii protejata din prima zi ci abia dupa ce iei iar 7 pastile. nu trebuia sa arunci pastila! acum cumpara alta folie din care vei lua numai o pastila ca sa completezi folia asta (la sfarsit, sa nu te incurci) si o vei pastra ca folie de rezerva. folia urmatoare la fel trebuie sa fie intreaga! 21 de pastile nici mai mult nici mai putin.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-14 12:28:06)

Offline

 

#2602 2011-11-14 14:44:20

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

frankie a scris:

cand vei inghiti 7 pastile corect vei fii protejata. nu ai citit cu atentie ce am scris sau nu m-am exprimat eu perfect clar. daca nu iei 21 de pastile, ci doar 20, in perioada de pauza nu vei fii protejata si nici la folia urmatoare nu vei fii protejata din prima zi ci abia dupa ce iei iar 7 pastile. nu trebuia sa arunci pastila! acum cumpara alta folie din care vei lua numai o pastila ca sa completezi folia asta (la sfarsit, sa nu te incurci) si o vei pastra ca folie de rezerva. folia urmatoare la fel trebuie sa fie intreaga! 21 de pastile nici mai mult nici mai putin.

Aha. deci eu miercuri ar trebui sa iau ultima pastila din folia asta ( atunci o sa pice) si trebuie sa iau si joi inca una ( prima din o noua folie ) apoi fac pauza de 6 zile si incep tot joi o noua folie. si o sa fiu protejata de la noua folie nu? ms puss

Ultima oara a fost editat de Adea03 (2011-11-14 14:46:13)


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#2603 2011-11-14 20:01:35

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

da miercuri termini ce ai pe folie si joi iei o pastila de pe folia de rezerva, faci pauza 6 sau 7 zile depinde daca vrei sa ramai cu joi (in cazul asta faci pauza de 6) ziua de incepere a foliei sau cu vineri (de 7 zile). dupa 7 pastile de pe folia pe care esti ACUM esti protejata! (7 zile de cand ai uitat pastile). facand exact asa cum am spus si vad ca ai si inteles vei fii protejata continuu smile (numai daca nu luai 21 de pastile era o problema).

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.