homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!-6


#96 2007-06-25 12:50:56

bebe strumf
New member
Inregistrat: 2006-10-23
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

buna.am citit toate comentariile din astea 4 pagini de la acest subiect si am ramas cu o nelamurire (imi cer scuze daca este aceasta informatie in alta parte,dar nu prea ma pricep la cautat) :cat timp (zile) traiesc spermatozoizii in organismul femeii?  mersi

Offline

 



#97 2007-06-25 13:08:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

de regula cam 4 zile...insa uneori chiar si 7zile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#98 2007-06-25 13:28:41

bebe strumf
New member
Inregistrat: 2006-10-23
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu iau laurina de mai mult de jumatate de an si pana acum nu am avut probleme. am ciclul regulat de 28 zile.inainte cu o sapt,joia am luat ultima pastila din folia precedenta,apoi am facut pauza normala de 7 zile,insa duminica am avut un contact neprotejat si a ejaculat inauntru,apoi de luni pana vineri am avut menstruatie,vineri am luat prima pastila dintr-o noua folie ,dar sambata am uitat s-o mai iau pt ca am fost plecata si nu am avut pastilele la mine si am luat-o abia ieri seara odata cu cea aferenta zilei de ieri.credeti ca ar exista vreun risc?? am tot citit pe aici,mi-am calculat si perioda fertila,am mai citit odata si prospectul de la pastile si sunt putin speriata. oricum stiu sigur ca in urmatoarele 7 zile trebuie sa folosesc si protectie suplimentara,pt ca nu vreau sa risc,insa ma gandesc la ceea ce s-a intamplat deja si nu mai pot sa schimb. ar trebui sa mai astept vreo 2 saptamani si sa fac un test,nu? ca altceva nu mai pot face.

Offline

 

#99 2007-06-25 13:52:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

ba poti: LINISTESTE_TE. nu stiu ce perioada fertila ai calculat pentru ca atunci cind iei pastile nu ai perioada fertila...griji pentru contactul de dinainte de menstruatie nu ai de ce sa iti faci...nu pastila luata a 3a zi dupa contact te protejeaza ci cele luate inainte....asadar, relaxeaza-te. Protectie suplimentara urmatoarele 7 zile, cum bine spui si gata. nu arunca banii pe teste de sarcina ca nu e cazul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#100 2007-06-25 16:16:18

bebe strumf
New member
Inregistrat: 2006-10-23
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

ok,mersi mult ca m-ai linistit.eram speriata pt in prospectul pastilelor scria ca daca ai avut contact neprotejat cu o saptamana inainte de pastila uitata ai putea fi insarcinata. mersi,acu n-o sa-mi mai fac griji degeaba.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-06-26 23:34:26

Zezzz
New member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 6

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna!Sunt noua aici...Am si eu o intrebare.Am avut relatii sexuale cu prietenul meu,odata neprotejat,insa el nu a ejaculat in mine.Menstruatia mi'a venit mai repede cu o saptamana..Asta poate sa fie considerata ca semn de posibila sarcina?Sau e doar imaginatia mea?tongue..
puss

Offline

 

#102 2007-06-26 23:39:54

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

imaginatzie sigur (si bogata pe deasupra smile )

Ultima oara a fost editat de anca13 (2007-06-26 23:40:07)


storstark

Offline

 

#103 2007-06-27 14:02:23

Zezzz
New member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 6

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Atunci 100% ca nu e nimic?...smile

Offline

 

#104 2007-06-27 14:21:15

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

daca ti-a venit e 100% ca nu e nimic smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#105 2007-06-28 19:34:15

Zezzz
New member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 6

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

ma doare si spatele rau de tot..sad

Offline

 

#106 2007-07-03 22:37:29

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

anca13 a scris:

Pentru ca fecundarea sa aiba loc, trebuie ca trei factori sa actioneze simultan: spermatozoidul, ovulul si mucusul cervical. Spermatozoizii sunt in cantitate mare; un barbat produce milioane de spermatozoizi zilnic. Un barbat este "proiectat" pentru a fi fertil. Pe de alta parte, o femeie, este fertila numai cateva zile in timpul ciclului menstrual. Deci o femeie are o perioada de fertilitate mai mica. Asadar, sincronizarea intre spermatozoid si ovul este critica.

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. Inainte de a intra in uter, mucusul "insamanteaza" sperma, hranind celulele astfel ca ele vor fi mai puternice.

Numarul spermatozoizilor scade inainte de intrarea in tubul falopian ; numai cei puternici il vor atinge. Acestia continua sa calatoreasca in sus, prin tubul falopian catre uter, unde se afla ovulul. Odata ce ovulul a fost fecundat, celulele incep imediat sa se divida. Embrionul astfel format se va fixa pe peretele uterului (endometru) unde va fi hranit si protejat.


Am postat aceste paragrafe pt ca intrebarile de genu "daca a ejaculat pe mine si s-a scurs ceva acolo jos...raman insarcinata?" sau "daca ne-am jucam si a introdus un deget in vaginul meu...raman insarcinata?" sa nu-si mai aiba rostul. Cateodata ma pufneste rasul cand citesct tot felul de intrebari... stupide. E un procedeu destul de complex sa ramai insarcinata. Plus ca se abuzeaza de contraceptia de dupa:POSTINORUL. Nu e mentosan ca sa fie luat asa prosteshte.

PE FORUM INTRA SI PUSTOAICE CARE PUN INTRADEVAR INTREBARI STUPIDE PT CA SE APUCA DE SEX INAINTE SA STIE CE E ALA...DAR CRED CA ASTA E SI ROLUL FORUMULUI, DE A AJUTA PERSOANELE NEAVIZATE CU UN RASPUNS DIN EXPERIENTA PERSONALA A ALTORA,  DAR SI AVIZATE, CA CEL AL DOCTORESSEI. NU TREBUIE SA RADEM DE ELE, PRIN URMARE. EU AM CITIT PAGINI INTREGI DE PE SITE-URI PROFESIONALE ROMANESTI SI STRAINE PRIVITOARE LA SARCINA SI TOTUSI, INTRU PE FORUMURI SI CULEG INFORMATII SI DE PE ACESTEA, CHIAR AJUTANDU-MA SA AJUNG LA O CONCLUZIE. HAI SA NU FIM RAI SI SA DAM CU PIATRA CA AM FOST SI NOI TINERE, NUMAI CA ATUNCI NU EXISTA INTERNETUL PE LA NOI...SI NU MAI PUNEAM NICI-O INTREBARE, INSEMNA CA ERAM MAI DESTEPTE????
CRED CA SUBIECTUL E BUN PT A CULEGE INFORMATII DESPRE CUM PUTEM SA GRABIM INSTALAREA UNEI SARCINI, CA PANA SI ANIMALELE STIU CUM SE RAMANE.....CHIAR DACA NU CONSTIENTIZEAZA.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#107 2007-07-09 02:06:58

madutSSa
Membru
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 2

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna ! As avea si io o intrebare..zilele trecute am facut baie in cada cu iubitul meu..nu am intretinut relatii in schimb el a ejaculat in apa...exista riscul de as ramane insarcinata ? mentionez faptul k menstruatia imi trecuse de 6 zile ..mercik puss

Offline

 

#108 2007-07-09 02:11:44

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu am inteles ca spermatozoizii mor la contactul cu apa, deci nu ar fi nici o problema.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#109 2007-07-09 09:47:10

madutSSa
Membru
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 2

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

asa credeam si eu...dar totusi imi cam este frica...sad

Offline

 

#110 2007-07-09 23:16:53

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

nu interactioneaza


mami de minuni hjarta

Offline

 

#111 2007-07-11 20:33:05

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Tease ai warn pentru posturi multiple. citeste si regulile.
nu e nici o problema cu nimic.


Nobody home

Offline

 

#112 2007-07-16 16:37:23

Zezzz
New member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 6

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

iar mi'a venit menstruatia cu o saptamana mai devreme...ce poate sa insemne?smile

Offline

 

#113 2007-07-16 17:49:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

ca s a dereglat...daca e ok...nu e diferita...stai linistita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#114 2007-07-19 00:41:10

laura_me_me
New member
Inregistrat: 2007-07-19
Mesaje: 13

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

am si eu o nelamurire...poate ma ajutati cu raspunsuri...eu cu prietenul am cam uitat de noi ca sa zic asa, mentionez k sunt virgina si desi in majoritatea cazurilor sunt cu picioarele bine infipte in pamant, acum am devenit paranoica...desi nu cred k este posibil, ce sanse exista ca eu sa fi ramas insarcinata dak prietenul a ejaculat putin doar pe chilotii mei? poate ajunge spermatozoidul atat de departe incat sa in fecundeze ovulul?????mi se pare absurd...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.