homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!-94


#1768 2009-03-09 19:34:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

da, exista un risc, mai ales daca erai in perioada fertila. gaseti pe aici metoda ca s-o calculezi

Offline

 



#1769 2009-03-09 19:37:13

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

nu stiu daca eram in perioada fertila ca nu mi-am calculat niciodata...acum insa mi-a intarziat cm de trei zile si ieri am avut temperatura si frisoane..si nici simptome premenstruale nu am...noi de cand suntem impreuna de 2 ani si mereu o facem asa si nu s-a intamplat niciodata pana acum sa raman...dar daca s-a spalat dupa primul contact e posibil sa mai fi ramas spermatozoizi?

Offline

 

#1770 2009-03-09 19:40:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

daca au trecut 3 saptamani de la contact poti sa-ti faci un test... sau la o saptamana de intarziere
e posibil sa mai fi ramas, iar lichidul preejaculator contine si el spermatozoizi
tin pumnii sa fie ok

Offline

 

#1771 2009-03-09 19:45:40

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

nu a trecut decat o sapt. de la acel contact...luna trecuta mi-a ven cm pe 3 si luna asta nimic.eu am un cm de 30=31 de zile.inca nu ma panichez mai astept putin si apoi o sa incerc un test daca nu vine.puiu meu zice ca nu are cum sa fiu pt ca el se retrage la timp...na..nu stiu...multumesc mult pt raspunsuri si incurajari

Offline

 

#1772 2009-03-13 08:58:24

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

inca nu mi-a venit si in 10 trebuia sa termin...nu am stari de greata...doar ca pe la doua dupa-amiaza ma simt istovita si uneori ma doare capul.oare  e cazul sa ma ingrijorez?pana acum nu mi-a mai intarziat menstruatia....am un ciclu f regulat...sanii parca s-au marit dar nu sunt durerosi tot timpul,uneori parca simt arsuri in zona lor...a si azi-noapte a, simtit doua dureri in burta una dupa alta ca niste intepaturi...

Ultima oara a fost editat de IANNA25 (2009-03-13 09:01:20)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2009-03-13 16:12:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

daca ai 7 zile de la intarziere fa un test dimineata cu urina prima...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1774 2009-03-15 12:51:12

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

maine imi voi face testul pt ca inca nu mi-a venit menstruatia...in urma cu un an am fost la un control si mi-a depistat o rana pe col,am luat tratament dar nu mi s-a vindecat,am mai facut si a doua oara tratament dar nu m-am mai dus sa vad...se poate sa imi inatrzie cm din cauza ranii?tin sa precizez ca nu am dureri la contactul sexual,nici sangerari... doar o scurgereabundenta,cremoasa, uuneori alba ca zapada...alteori devine verzuie...bts nu am ca am facut analize si am incredere in prietenul meu...dar nu stiu de la ce pot fi scurgerile.la ginecolog am programare peste o sapt doar:( si pana atunci ....va rog sa ma ajutati cu un raspuns...apropo de intarzierea menstruatie nu am dureri de burta..sanii ma dor putin si capul,si uneori am usoare stari de greata, dar nu vomit.dar nu dimineata doar dupa-amiaza si seara...daca cumva sunt insarcinata,pot pastra bebele daca am "o mica rana pe col"?Va multumesc anticipat

Offline

 

#1775 2009-03-19 11:39:33

michiduta
Membru
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 2

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

BUNA FETELOR. Sunt noua pe acest forum si as vrea si eu ajutorul vostru si in special al Doctoresei.Ca sa ma ajutati trebuie sa punctez ca imi doresc cu disperare un bebe deja a devenit o obsesie ptr mine.
Am ramas gravida anul trecut in aprilie si din cauza CMV-ului am pierdut sarcina si bebelusul de 3 luni a murit in burtica. am urmat tratament si mi-am revenit acum nu stiu de ce, dar se prinde greu .
Problema mea este ca nu stiu cum este mai bine sa am contact inainte de ovulatie sau chiar in ziua in care a crescut temperatura?
ca sa fiu sincera nici nu stiu exact daca este ovulatie.Eu am urmatoarele temperaturi:

Ziua 1 martie Ciclu menstrual. Am ciclu de 30 de zile.
Ziua 16(de ciclu) -36.4-mucus
Ziua 17 -36.4-mucus abundent, albicios
Ziua 18 -36.6-mucus
Ziua 19 -36.8
Acum spuneti-mi voi cand a fost ovulatia si cand trebuia sa am contact?
Va astept cu nerabdare raspunsurile.
pupici.Multumesc din tot sufletul

Offline

 

#1776 2009-03-19 19:06:45

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

buna:) am si eu o problema. de cand am incetat acum 6 luni de zile sa mai iau anticonceptionale , ciclul menstrual mi a ramas la fel de regulat ca si atunci cand luam pastilele. insa luna asta mi a intarziat , nu am niciun simptom cum ca mi ar veni.intradevar, este vorba momentan doar de 2 zile. test deja am facut , paranoica de felul meu si mi a iesit negativ. ideea este ca am secretie  abundenda si o usoara senzatie de mancarime ... a mai trecut cineva prin experienta asemanatoare? de la ce poate fi intarzierea asta ?va multumesc anticipat

Offline

 

#1777 2009-03-19 23:19:32

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

kitticutza, scurgerera si mancarimea indica ca ai o infectie ceva, mergi la ginecolog si fa o analiza de secretie.

te`ai protejat? daca nu, exista un risc, desigur....
ca testul sa iasa corect, fa`l la 7 zile de la intarizerea menstrei, sau la 3 sapt de la contactul pe care il consideri tu cu risc.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1778 2009-03-20 10:24:50

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

mc d sfat .. sper sa nu fie nimic ...grav...o infectie...si o intarziere banala...

Offline

 

#1779 2009-03-20 10:40:05

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

kitticutza a scris:

buna:) am si eu o problema. de cand am incetat acum 6 luni de zile sa mai iau anticonceptionale , ciclul menstrual mi a ramas la fel de regulat ca si atunci cand luam pastilele. insa luna asta mi a intarziat , nu am niciun simptom cum ca mi ar veni.intradevar, este vorba momentan doar de 2 zile. test deja am facut , paranoica de felul meu si mi a iesit negativ. ideea este ca am secretie  abundenda si o usoara senzatie de mancarime ... a mai trecut cineva prin experienta asemanatoare? de la ce poate fi intarzierea asta ?va multumesc anticipat

Nu soui nimic de cum te-ai protejat in perioada asta de cand nu mai iei pastilutele. Testul de sarcina facut la 2 zile de intarziere este neconcludent. Pentru un rezultat sigur, testul de sarcina se face la sapte zile de intarziere a menstrei, sau la trei spatamani de la contactul cu risc.

Scurgerea abundenta si mancarimile nu au legatura cu ciclul menstrual. Poate fi o dereglare a florei vaginale. Trebuie sa faci o analiza de secretie si sa vezi despre ce e vorba. Si apoi sa faci tratament.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1780 2009-03-20 20:35:18

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

aoleu neutral pai...nu m am protejat , dar nici nu am facut greseli maxime de genul , terminat ...in mine . dupa simptome am candidoza..stiu pt k am mai avut , dar vroiam sa aflu daca asta poate intarzia menstra. oricum , programare mi am facut la ginecolog pt ziua de marti , dar macar ceva pt linistea mea pana atunci...deocamdata nimic , azi ma dor ovarele usor

Offline

 

#1781 2009-03-21 12:22:24

Lacrimioara
Membru
Inregistrat: 2009-03-21
Mesaje: 1

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna...Ma framinta o intrebare destul de grava si foarte importanta pentru mine. Am avortat de 2 ori ceea ce a f o greseala enorma se regret....ar riskul ca sa nu mai pot sa nasc... ce trebuie sa fac ca sa aflu  sa consult vreun medik.
astept cunerabdare raspuns de la voi.

Offline

 

#1782 2009-03-21 16:50:30

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

kitticutza a scris:

aoleu neutral pai...nu m am protejat , dar nici nu am facut greseli maxime de genul , terminat ...in mine . dupa simptome am candidoza..stiu pt k am mai avut , dar vroiam sa aflu daca asta poate intarzia menstra. oricum , programare mi am facut la ginecolog pt ziua de marti , dar macar ceva pt linistea mea pana atunci...deocamdata nimic , azi ma dor ovarele usor

coitul intrerupt nu e o metoda de protectie eficienta. lichidul preejaculator contine si el spermatozoizi... deci sanse de sarcina exista...

Lacrimioara a scris:

Buna...Ma framinta o intrebare destul de grava si foarte importanta pentru mine. Am avortat de 2 ori ceea ce a f o greseala enorma se regret....ar riskul ca sa nu mai pot sa nasc... ce trebuie sa fac ca sa aflu  sa consult vreun medik.
astept cunerabdare raspuns de la voi.

cred  ca vrei sa stii daca mai poti ramane insarcinata, nu? un consult ginecologic te-ar putea ajuta, dar cred ca cel mai sigur vei afla in momentul in care vei incerca sa ramai.

Offline

 

#1783 2009-03-23 20:56:49

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Dragele mele,

in primul rand, multumesc pentru sfaturile pe care mi le`ati dat smile azi dupa 6 zile , mi`a venit. datorita acestui lucru mi`am amanat si pt sapt viitoare vizita la ginecolog pentru infectie  si dupa experienta de sapt trecuta....am sa`i cer si anticonceptionale . va pup

Offline

 

#1784 2009-03-26 15:48:21

ariel
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 8

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Cred ca am facut o prostie. La ultimul contact sexual (protejat-prezervativ), partenerul dupa ejaculare nu s-a retras, ci a mai continuat cateva secunde. Dupa am obseervat o secretie alba pe prezervativ, si la baza penisului.stiu ca este normal sa am si eu un lubrefiant natural, dar mi0e teama ca aceasta scurgere sa nu fie sperma. am verificat daca prezervativul era spart, si nu era. ma ingrijoreaza acele cateva secunde de dupa ejaculare, nu as vrea sa iau postinor pt orice tampenie. e posibil sa se fi scurs sperma pe langa prezervativ? cesafacs

Offline

 

#1785 2009-03-29 09:04:15

deea_eu
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 34

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

buna fetele. Am si eu o problema. Ieri, am avut de dimineata 2 sau 3 scaune moi..moi...(trecuse cam 10 ore de la administrarea pastilei) si mai pe seara inca un scaun dar nu moale..ci normal si la ora 8 seara am luat Ac (a 15-a pastiluta), dupa cam 4 ore am facut sex neprotejat cu prietenul meu (si-a dat drumul in mine). Problema este...pot ramane insarcinata sau nu? iau postinor sau ce fac???
Va rog mult de tot sa imi spuneti....
Multumesc

Ultima oara a fost editat de deea_eu (2009-03-29 09:23:19)

Offline

 

#1786 2009-03-29 15:05:49

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

deea, in primul rand diareea e o problema, nu scaunul moale; in al2-lea rand, dak acest scaun a fost la cel putin 3 ore dupa ce ai luat pastila, nu esti in pericol, stai linistita; eu zic ca postinorul nu-si are rostul aici.

ariel, aia era de la tine sigur; n-avea cum sa iasa sperma din preze... ca dak e, se simte cand se rupe.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.