homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-18


#324 2008-11-05 16:25:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

din descrierea ta nu cred ca e vb de o raceala ci de o infectie...si ceaiul de pelin nu te va ajuta cu nimic...eventual va ameliora simptomele...iar problema va ramane sa se dezvolte in pace...la fel si daca chiar e o anexita...te poti spala mult si bine cu ceaiul de pelin...poti face sex...dar cum am zis...nu va trata problema...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#325 2008-11-05 16:49:50

mihaela21
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 220

Re: Inflamatiile vaginale

da mai cris da faza e ca daca ma duc la doctor no sa faca altceva decat sa imi de-a ovule si astea le-as putea lua si eu de la farmacie.ca altceva nu stiu sa de-a decat asa ceva,si cat ajuta ovulele acelea daca am mai fost odata le-am luat si tot degeaba:(

Ultima oara a fost editat de mihaela21 (2008-11-05 16:50:17)

Offline

 

#326 2008-11-05 22:43:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

miha te gandesti ca poate nu mergi lamedicul care trebuie...da...si tu iti poti lua ovule de la farmacie dar sti ce ai? ce ovule sa iei? care sunt bune pt problema ta? si de bine de rau trat local+trat oral e cel mai eficient...nu prea merg singure...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#327 2008-11-06 17:10:42

mihaela21
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 220

Re: Inflamatiile vaginale

asa e ai si tu dreptate,ultima oara cand ma fost la doctor am intalnit o doctora asa nesuferita ca am zis ca daca o mai vad si a 2 oara numai imi trebuie doctori deloc,increzuta asa isi dadea aere ca ea are nu stiu cate facultati ca le stie pe toata si mi-a provocat asa o greata de muream.o sa ajung la doctor dar nu stiu cand

Ultima oara a fost editat de mihaela21 (2008-11-06 17:11:17)

Offline

 

#328 2008-11-06 21:41:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

nu amana...caci nu va trece de la sine...uita te in topicul cu medici ginecologi buni si cauta unul din orasul tau...bafta si te asteptam cu vesti smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2008-11-13 15:01:56

adryana F
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 6

Re: Inflamatiile vaginale

buna am si eu o nelamurire...la contactul sexual partenerul se termina in vagin,se poate ca din cauza asta sa am mancarimi,si o secretie urat mirositoare??dupa contact ma spal cu gel de dus intim dar mirosul tot apare...va poop

Offline

 

#330 2008-11-13 15:14:43

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Inflamatiile vaginale

e posibil sa ai o infectie.
te speli cu gelul de dus la exterior cred...nu bagi gel de dus in interior...
da, se poate sa ai infectia si din cauza spermei (daca nu obisnuiesti sa te speli cu apa chioara si cu degetul in vagin dupa fiecare contact cu terminare inauntru) ca sperma modifica pe acolo.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#331 2008-11-13 17:41:28

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Inflamatiile vaginale

s-ar putea sa ai candida si trebuie tratata ...mergi la dr si fa-ti o lama
sper k te speli la ext cu gel de dus ...nu si in interior.....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#332 2008-11-17 17:58:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

ai crema de galbenele?sau poti gasi? si in princiupiu e nevoie de abstinenta peperioada trat...sau se poate folosi prezervativul daca trat local nu ataca latexul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#333 2008-11-17 18:06:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

ok...pune clotrimazol pana ajungi la medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#334 2008-11-17 19:02:51

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Inflamatiile vaginale

hey ati putea sa imi spuneti si mie in termeni nestiintifici ce inseamna urmatoarea analiza de secretie?
celule epiteliale relativ frecvente, leucocite frecvente PMN, relativ frecventi coci gram pozitivi, bacili gram pozitivi si negativi.
am streptococ? mai este si altceva?

Offline

 

#335 2008-11-17 22:51:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

adica de unde ai dedus ca ai streptococ?
ai putea avea, da...norocul e insa ca ai si bacili gram pozitivi...
nestiintific ai infectie vaginala mixta,


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#336 2008-11-18 00:09:47

happyfeet
Membru
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Rezumatul situatiei mele ar fi : tocmai mi-am facut examenul citologic Babes-Papanicolau si cel de secretie vaginala . Mentionez ca am 23 ani. Papanicolau e ok. Fara leziuni intraepiteliale sau maligne. Recomandarea e aceea de screening citologic de rutina.  La sectiunea organisme, e bifat Cocobacili.
Prima intrebare - sunt relevanti? Medicul nici nu i-a bagat in seama.

La examenul de secretie, rezultatele sunt :
- epitelii - frecvente
- leucocite - frecvente
- flora - grad 4
- candida albincans- prezenta
- Trichomonas vaginalis - absenta
- neisseria diplococ - absenta
- gardnerella vaginalis - absenta

La sfatul medicului urmez acum un tratament pentru candidoza vaginala. Medicul a spus ca e un efect al pilulelor contraceptive. Desigur, voi continua vizitele la medic, numai ca, la fata locului....am fost mult prea preocupata de modul de utilizare al irigatorului vaginal, incat am uitat sa pun intrebarile esentiale. Cum nu mai am rabdare pana revin la medic, formulez urmatoarele intrebari :

1) Neisseria Diplococ - am inteles ca e responsabil pt infectia gonoreica. Dar cat de grava ar fi prezentaTrichomonas vaginalis si Gardnerella vagnalis , comparativ cu candida
2) Daca iau contraceptive, inseamna ca voi avea candidoza recurenta?
3) Da, secretia era abundenta, si putin albicioasa...nu ceva mult iesit din comun, nu aveam decat f rar "mancarimi" / "dureri urinare"  - nu prezentam neaparat simtomatica aceea completa. Asta inseamna ca e o forma mai "usoara" a infectiei, sau nu inseamna decat ca fiecare organism reactioneaza in felul propriu, si nu e neaparat necesar sa fie prezente toate simptomele.
4) Si partenerul tb sa ia nizoral. Nu avem contact de nici un fel in timpul tratamentului. Numai ca el a inceput tratamentul cu nizoral la cateva zile dupa mine, pt ca lua antibiotice + medicamente cu rol de pansament gastric...Deci, atat timp cat amandoi urmam complet tratamentul, nu neaparat simultan , si abia dupa aceea avem contact, e ok?
5) Cate grade de flora exista (eu am 4) si ce inseamna fiecare?
6) Aparitia candidozei vaginale e favorizata de interactiunea salivei cu el si apoi cu mine...?

Mentionez ca e prima data cand am efectuat cele 2 analize, desi merg la consultatii ginecologice si de contraceptie de 4 ani. E prima data cand ma confrunt cu problema. Va rog mult sa imi raspundeti la toate intrebarile, pentru ca pana voi ajunge din nou la medic, de data aceasta inarmata cu toate intrebarile posibile, risc sa fiu intr-o situatie perpetua de panica, mai ales dupa ce am citit pe internet.

Offline

 

#337 2008-11-18 11:40:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

1. Trichomonasul e o boala cu transmitere sexuala...la fel si gonoreea pe cand candida si gardnerella sunt mai degraba dereglari ale florei vaginale si in care transmiterea sexuala are un rol secundar...dar partenerul este nevoit sa faca si el tratament...

2. anticonceptionalele NU provoaca candida dar favorizeaza aparitia ei...ideal ar fi sa te speli dupa fiecare contact cu ejaculare in interior...

3. candida se manifesta in mod diferit in funtie de persoana...nu poti determina cu siguranta daca e o forma mai usoara sau pur si simplu esti norocoasa...

4. e ok...atata timp cat asteptati cu contactele pana termina si el trat cu antimicotic...

5. daca nu ma insel poate diferi in functie de laborator...

6. aceasta intrebare nu o inteleg sincer...se refera la sexul oral?

si legat de prima intrebare: atat scria in rezultatul papului? oricum in ceea ce priveste infectiile e mai bine sa te orientezi dupa analiza de secretie decat dupa pap...papul e un bun predictor al modificarilor celulare...analiza de secretie determina infectiile...

si nu inteleg dc esti panicata...nu ai absolut nimic grav sau cu care nu se confrunta sau s au confruntat milioane de femei...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#338 2008-11-18 16:26:07

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: Inflamatiile vaginale

buna! am si eu o inflamatie vaginala si nu stiu ce bacterii iar doctora mi-a prescris irigatii vaginale cu ceai de plante si cervugid. partenerul treb sa ia tot cervugid? pt el nu mi-a dat nimik

Offline

 

#339 2008-11-18 16:58:53

happyfeet
Membru
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Multumesc pentru raspuns smile Asa sunt eu smile Si daca ma tai la un deget intru in panica smile Cu atat mai mult in cazul acesta

Offline

 

#340 2008-11-18 18:02:17

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Inflamatiile vaginale

doctoressa a scris:

adica de unde ai dedus ca ai streptococ?
ai putea avea, da...norocul e insa ca ai si bacili gram pozitivi...
nestiintific ai infectie vaginala mixta,

multumesc

Offline

 

#341 2008-11-18 19:04:20

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Inflamatiile vaginale

whiterose a scris:

buna! am si eu o inflamatie vaginala si nu stiu ce bacterii iar doctora mi-a prescris irigatii vaginale cu ceai de plante si cervugid. partenerul treb sa ia tot cervugid? pt el nu mi-a dat nimik

mergi din nou la medicul tau, ele este in masura sa iti dea tratament...
cervugid sunt ovule...unde sa le bage prietenul tau? e clar ca cervugidul e doar pt tine...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#342 2008-11-20 18:41:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

crys_ty_na a scris:

1. Trichomonasul e o boala cu transmitere sexuala...la fel si gonoreea pe cand candida si gardnerella sunt mai degraba dereglari ale florei vaginale si in care transmiterea sexuala are un rol secundar...dar partenerul este nevoit sa faca si el tratament...

2. anticonceptionalele NU provoaca candida dar favorizeaza aparitia ei...ideal ar fi sa te speli dupa fiecare contact cu ejaculare in interior...

3. candida se manifesta in mod diferit in funtie de persoana...nu poti determina cu siguranta daca e o forma mai usoara sau pur si simplu esti norocoasa...

4. e ok...atata timp cat asteptati cu contactele pana termina si el trat cu antimicotic...

5. daca nu ma insel poate diferi in functie de laborator...

6. aceasta intrebare nu o inteleg sincer...se refera la sexul oral?

si legat de prima intrebare: atat scria in rezultatul papului? oricum in ceea ce priveste infectiile e mai bine sa te orientezi dupa analiza de secretie decat dupa pap...papul e un bun predictor al modificarilor celulare...analiza de secretie determina infectiile...

si nu inteleg dc esti panicata...nu ai absolut nimic grav sau cu care nu se confrunta sau s au confruntat milioane de femei...

atita vreau sa raspund la intrebarea 5...sunt 4 grade de flora vaginala si se refera la cit de incarcata e ea...
in rest o sustin intocmai pe crys


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.