homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-32


#590 2009-08-03 10:01:55

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Inflamatiile vaginale

kzkazuia93 a scris:

andreea pavel, asta e 'frotiu' scrie mai sus... daca era cultura ar fi trebuit sa identifice cocii.... sa-ti spuna exact ce reprezinta

exact
analiza din secretie frotiu arata ce se gaseste pe acolo
cultura vine in completare si identifica exact bacteriile
sa iti dau un exemplu : daca iese la analiza bacili gram negativi , ei bine la cultura iti zice daca e vorba de bacilii e coli , sau altceva , si deasemenea ii lasa pe medii si ii testeaza sa vada la ce antibiotice sunt sensibili

la tine e posibili cocii aia sa fie streptococu b , sau altceva

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-08-03 10:02:54)

Offline

 



#591 2009-08-03 14:31:10

andreea pavel
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 20

Re: Inflamatiile vaginale

multumesc pt rasp!!

Offline

 

#592 2009-08-03 14:37:25

andreea pavel
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 20

Re: Inflamatiile vaginale

Bun si doctora daca a vazut ca exista ceva care nu este in regula,nu ar fi fost normal sa faca totul pana la capat si sa imi dea un tratament corespunzator?Trebuia sa-i sugerez eu sa mai fac o analiza sa vad ce anume sunt cocii?voi schimba doctorul pt ca m-a stors de bani!!Puteti,va rog, sa imi recomandati si mie niste doctori buni in Bucuresti?

Offline

 

#593 2009-08-04 12:23:02

geox23
New member
Inregistrat: 2009-07-31
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

lady in black a scris:

geox, nu e de la infectie
contacte cu risc ai avut? se poate sa fie si o dereglare....

Multumesc pentru raspuns lady.Contact cu risc....cred ca e cu risc ...singura metoda de protejare..este retragerea  in momentul...
Dar acum m am mai linistit.....pe 1 mi a venit buga dance  Acum astept sa se termine sa pot incepe tratamentul.
Oricum,,,inca ma mai gandesc la acea sangerare de pe 10 iulie.
..a fost destul de ciudata...e prima data cand am asa ceva
Sa auzim numai de bine! pup all

Offline

 

#594 2009-08-04 19:10:00

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: Inflamatiile vaginale

si eu sunt suparata..k in ultimul timp cam la o sapt-2sapt am inflamatii vaginale:mancarimi,usturimi,secretii branzoase in cantitati dstul d mari si cand am contact sexual la inceput ma ustura tare si ma doare..si nu inteleg d la ce si cum as putea sa previn sau sa ameliorez situatia..si ma tine cam 3-4 zile
acelasi simptom lam avut knd am mers la ginecolog anu trecut doar k at mancarimile erau mult mai persistente si dk ma scarpinam mi se umfla foarte tare..si doamna doctor mia dat ovule si o crema, si inca mai jumate din acest tratament..ce sa fac?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2009-08-04 22:01:19

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

hello fetelor am revenit  pentru ca mi s a intamplat ceva sooper ciudat!1 doctora a zbierat la mine ca cica acum nu se face gratis testul papanicolau si 2 cand am fost la control si mai ciudat
am fost la un control ginecologic pentru ca asa m am obisnuit si desi era totul inregula cu mine , zic asta pentru ca eu am o secretie care fiecare ginecolog cand o vede se panicheaza doar ca  ginecoloaga mea mi a zis nu e panica pana cand nu se schimba cantitatea miros si abundenta sa si vreau sa zic ca nu am avut probleme!
Credeam........ am fost la un cabinet particular cu o trimitere de la medicul de familie pentru control si cand ajung acolo imi zice ca secretia se plateste cu 60 de lei si ca doar controlul e gratuit!Eu nu stiam de asta pentru ca mereu am avut gratuit si secretie cand am avut trimitere dar am zis ca revin pentru asta  .incepe dansa  controlul  bagand acea lumina si imi zice ca nu e de bine:-|:-| eu cand am auzit m am panicat nu stiam la ce se refera si nu mi a zis .mi a dat detalii ca am uterul retrovers si ca un ovar este inflat putin (oricum trebuie sa mi vina iam zis si a zis ca degeaba)
ok totul bine  baga acel ustensil in mine si imi arata secretia ..secretie normala adica la culoare si fara miros si imi zice ca terebuie sa fac acel test ca e posibil sa nu fie altceva.....intr-un final accept ..
va spun aceste detalii pentru ca inainte dansa mi a pus intrebari personale(gen daca sunt studenta ce facultate si altele) ca era prima data cand o vedeam si nu stiam ca prietena mea care m a trimis nu isi achitase o datorie fata de dansa!am aflat dupa aceea

mi-a dat retea am sa va spun ce anume movalis 15mg si doxiciclina 100mg cu 16 capsule(cate 2) pana aflu rezultatul secretiei adica joi
Oricum intre timp ma tot intreba daca iau vacanta i am zis ca plec la mare si imi zice ca ce fac cum intru in apa  ,,,nu am apucat s-o intreb daca e vorba de tratament pentru ca eu folosesc tampoane si scap de probleme
Si de aceea sunt curioasa daca e bine sa urmez tratamentul acesta pentru ca am vazut ca 1 este antibiotic si eu ma stiu normala(AAAa si aici era faza ca  ultima oara acum 6 luni am avut o problema cu o infectie ) oare de asta mi a dat tratamentul asta?Sau doar ca a zis ca nu e bine atunci la examinarea cu ochiul?Si da pot face baita la amre cat iau tratamentul sau nu?E ciudat dar macar sa stiu ceva sigur neutral  neutral

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2009-08-04 22:01:41)

Offline

 

#596 2009-08-04 22:09:09

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Inflamatiile vaginale

eu zic sa consulti inca un medic. nu e normal sa iti dea tratament fara sa aiba rezultatul analizei in fata. si inca antibiotic. eu asa as face, as schimba medicul.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#597 2009-08-05 15:39:19

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

da vreau sa vad ce zice si la rezultatele alea cand mi le da joi! oricum eu tratamentul pana  atunci .... si ......sper sa primesc vesti bune:)) big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2009-08-05 15:39:43)

Offline

 

#598 2009-08-06 17:47:43

Profi_2008_ana
Membru
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Buna! Am o intrebare pentru doctoressa. Fac de cativa ani, anual,testul Papanicolau si e in regula, doar ca iesea Candida. Anul asta ,mi-a iesit Trichomonas si Gardnerella. Cum naiba, Doamne iarta-ma? Nu mai am contact sexual de 12 ani, am 53 de ani, sunt la menopauza. E adevarat ca ma duc de vreo 5 ani la rand si fac tratament balnear pentru reumatism la Eforie, fac bazin cada cu namol, dar am intrebat si mi s-a spus ca desi intra toti de-a valma acolo, apa e foarte sarata si nu da voie bacteriilor sa se prinda de noi. Credeti ca de acolo e "gaselnita" asta? Oricum ar fi acum am fost la ginecolog si mi-a dat tratament cu Cervugid (am scris bine?) Colpotrophine alifie si Metronidazol pastile, 8 in doza unica, e corect? Vreau sa stiu ce e mai bine in cazul meu ca nu am inceput tratamentul. Mentionez ca mai am si altele: ruptura de perineu, dar nu mi s-a recomandat operatie, pentru care mi s-a dat acelasi Colpotrophine si Driptane, pentru incontinenta urinara. Dati-mi si mie un raspuns, vad ca dati sfaturi grozave fetelor si femeilor pe forum. Multumesc.

Offline

 

#599 2009-08-07 13:31:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

Gardenerella este o dereglare a florei vaginale ce poate aparea si din cauza unei igiene excesive. Trichomonasul ... sincer nu stiu ce sa zic. Eu in locul tau as repeta analiza la un alt laborator.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#600 2009-08-07 23:22:28

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Inflamatiile vaginale

si eu as zice sa repeti analiza la alt laborator

Offline

 

#601 2009-08-08 12:50:47

Profi_2008_ana
Membru
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

andreea_andy2 a scris:

Gardenerella este o dereglare a florei vaginale ce poate aparea si din cauza unei igiene excesive. Trichomonasul ... sincer nu stiu ce sa zic. Eu in locul tau as repeta analiza la un alt laborator.

Buna ziua,
multumesc pt. sfat, o sa-mi repet analiza la un alt laborator, dar am inceput sa pun ovule Cervugid am citit si prospectul, au un spectru larg si sunt indicate si femeilor aflate la menopauza, asa ca dupa ce termin las vreo saptamana doua si refac analiza. Vreau sa stiu in perioada in care le pun fac spalaturi cu galbenele, sunatoare, musetel, asa cum mi s-a indicat, dar le fac cu irigatorul sau nu? Mai ales dimineata cand se scurg pe tamponel e neplacut, sa ma spal atunci cu irigatorul sau doar asa "cu degetul"? Trebuie sa ma dau si cu unguentul acela Colpotrophine. Multumesc anticipat.

Offline

 

#602 2009-08-08 13:12:34

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Inflamatiile vaginale

mie doctorita mi-a spus inainte sa pun ovulul sa ma spal inauntru cu musetel si galbenele...dimineata sigur nu te spala inauntru ca se duce mai mult din ovul si nu ai facut nicio treaba...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#603 2009-08-08 14:10:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

si eu zic la fel... spalatura inainte de ovul, apoi il lasi sa actioneze pana seara urmatoare. eu purtam absorbante normale cand foloseam cervugid, cele zilnice nu faceau fata, sunt f unsuroase

Offline

 

#604 2009-08-09 14:38:53

KmytzaG.
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 7

Re: Inflamatiile vaginale

buna...am si eu o problema: de vreo 4-5 zile am mancarimi in zona vaginala, si secretie branzoasa consistenta...dar nu ma usutura in timpul actului sexual...ce ar putea sa fie?

Offline

 

#605 2009-08-09 14:44:31

kristall
Full member
De la: MD
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 441

Re: Inflamatiile vaginale

poate fi candida, dar mai bine mergi sa dai secretie...


Ce que femme veut, Dieu le veut!

Offline

 

#606 2009-08-09 16:52:09

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: Inflamatiile vaginale

Buna,
am si eu un rezultat.
voi cere un tratament la doctora, insa pana atunci poate imi spune cineva cam cum e:

Celule epiteliale pavim superficiale-relativ frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavim intermed-rare izolate si in placarde
Celule epiteliale pavim parabazale-absente
Celule epiteliale pavim bazale-absente
Leucocite-foarte rare
Hematii-absente
Flora microbiana-cantitate=saraca
Flora microbiana-tip=Coci gram pozitivi in diplo rari
Levuri=absente
Trichomonas=absent

Ce e bine si ce nu?

Merci

Offline

 

#607 2009-08-10 10:34:19

andreea pavel
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 20

Re: Inflamatiile vaginale

Buna fetelor!Cine poate sa ma sfatuiasaca si pe mn in legatura cu un medic ginecolog bun din Bucuresti?As vrea sa merg la Medsana la prof Ancar Virgil ,despre care am citit ca ar fi bun.Ca o alta optiune ar mai fi Medlife,dar nu stiu.Pana acum am mers  la dr. Budes Maria.Va rog sa ma sfatuiti pt ca am dureri in timpul actului sexual,usturimi dupa si am ajuns sa nu mai pot face dragoste din cauza asta.Am nevoie de niste pareri.Va rog insistent!Multumesc si ast rasp!

Offline

 

#608 2009-08-10 11:37:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

cecil a scris:

Buna,
am si eu un rezultat.
voi cere un tratament la doctora, insa pana atunci poate imi spune cineva cam cum e:

Celule epiteliale pavim superficiale-relativ frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavim intermed-rare izolate si in placarde
Celule epiteliale pavim parabazale-absente
Celule epiteliale pavim bazale-absente
Leucocite-foarte rare
Hematii-absente
Flora microbiana-cantitate=saraca
Flora microbiana-tip=Coci gram pozitivi in diplo rari
Levuri=absente
Trichomonas=absent

Ce e bine si ce nu?

Merci

e ok


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.