homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test HPV-2


#20 2007-03-14 20:57:25

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Re: Test HPV

am uitat sa spun ca pe fisa de analiza eu am bifata casuta unde scrie HPV(Koilocitoza atipica) iar in dreptul casutei unde scrie papiloma -virusuri nu e bifat de ce? hpv nu inseamna infectie cu papiloma-virusuri?

Offline

 



#21 2007-03-14 21:12:50

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Offline

 

#22 2007-03-15 21:24:17

viez
New member
Inregistrat: 2007-03-05
Mesaje: 28

Re: Test HPV

buna tuturor! sunt noua pe forum; ma intereseaza si pe mine discutia voastra. In 2004 mi s-a depistat o mica rana pe col si hpv in urma examenului papanicolau. Doctorita mi-a facut vaporizare cu laser, rana s-a vindecat, sotzul meu a fost si el tratat cu laser si s-a vindecat. am refacut papanicolau inca de trei ori de atunci si nu mi-a mai aparut hpv. Doctorita a zis ca daca nu mai apare la papanicolau nu e nevoie sa fac testul de tipaj viral specific pt hpv. Insa ma tot gandesc: oare ar trebui sa mi-l fac totusi? De ce dr nu a mai considerat necesar? E sigur ca o data cu interventia respectiva cu laser si daca nu a mai aparut la papanicolau hpv-ul nu mai e activ in corp si nu mai am de ce sa imi fac griji?
Ce ma sfatuiti? Multumesc.

Offline

 

#23 2007-03-15 21:27:10

viez
New member
Inregistrat: 2007-03-05
Mesaje: 28

Re: Test HPV

pentru silv:

Sa stii ca nu inseamna neaparat ca parenerul tau te-a inselat. se poate ca el sa fi luat virusul de la o partenera anterioara tie, pentru ca la barbati nu exista simptome. ei pot purta virusul in organsim ani de zile, fara vreun simptom sau semn vizibil. nu intotdeauna hpv-ul se manifesta prin condiloame.

Offline

 

#24 2007-03-15 22:29:31

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Test HPV

Viez, mie nu mi-a aparut nimic la Papanicolau, am facut testul HPV si mi-a iesit pozitiv. Asa ca nu se stie niciodata. Nu vreau sa te sperii, poate ca nu e si cazul tau, dar asta mi s-a intamplat mie.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-03-17 13:53:59

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Test HPV

inseamna ca nu ai fost tu prima lui partenera.. (iar prima ori primele i-au dat hpv.. asa cred eu) asa s-ar explica.. de undeva il ai asta e clar.. si daca ai facut sex doar cu acest tip e clar k de la el ai infectia.. k sa te convingi, dc nu il supui si el la un test hpv? ce dak se supara k nu ai incredere in el.. sanatatea inainte de toate domle.. k pana una alta noi suferim cauterizari, aplicam local ovule, etc


You think you know but you have no idea

Offline

 

#26 2007-03-17 21:31:49

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Re: Test HPV

peste o luna imi fac din nou analizele, sper sa fi fost o greseala, si daca-mi iese iar pozitiv n-are rost sa-si faca si el analizele ca mi-e foarte clar raspunsul. ms mult pt raspuns, eu tot speram la un raspuns de genu: da poate sa apara pur si simplu, nu numai prin contact, caci ma gandisem ca o origine tot trebuie sa aiba.

Offline

 

#27 2007-03-17 21:32:14

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Test HPV

Repet, Silv, daca ti-a iesit l-sil nu inseamna neaparat ca ai HPV! Iar din cate stiu eu, nu exista test HPV pentru barbati. Lor de unde sa le recolteze? Dar poate ma insel...


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#28 2007-03-17 21:40:08

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Re: Test HPV

pai mi-a iesit lsil si alaturi bifate doua casute una in care scrie HPV-koilocitoza atipica-  si una  Displazie usoara de ce ar fi bifat daca nu era sigur, poate sa fie si un diagnostic probabil?

Ultima oara a fost editat de silv (2007-03-17 21:43:17)

Offline

 

#29 2007-03-17 21:45:30

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Test HPV

Au bifat pentru ca esti suspecta de hpv. Trebuie sa faci testul HPV ca sa stii sigur.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#30 2007-03-17 21:50:04

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Re: Test HPV

ok, m-am mai linistit un pic. mi se pare cam exagerat pretul testului, nici nu mai zic de stresul pt asteptarea rezultatului, dar ce nu face omu pt sanatate. multumesc mult schumiholic

Offline

 

#31 2007-03-17 22:00:32

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Test HPV

de facut testul este bine sa il faci, ca sa stii sigur, dar sa nu mergi pe ideea ca daca ai lsil, sigur ai hpv. trebuie investigat.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#32 2007-03-19 19:44:13

viez
New member
Inregistrat: 2007-03-05
Mesaje: 28

Re: Test HPV

Pentru barbati se pot observa formatiuni de hpv prin examinare la microscop. Asta este testul pentru ei. Si daca li se confirma prezenta hpv li se face cauterizare cu laser. Nu ii doare, pentru ca ii anesteziaza local mai inainte. Asa ca...daca tii neaparat poti sa il duci si pe el la medic. Dar daca se dovedeste ca il ai tu, in mod sigur il are si el. Si ca sa te vindeci tu trebuie sa se vindece si el.

Offline

 

#33 2007-03-20 20:56:56

blacky
New member
Inregistrat: 2007-03-17
Mesaje: 6

Re: Test HPV

Aviz celor care vor sa faca testul...eu l-am facut astazi la spitalul Caritas...200Ron...se presupunea ca trebuia sa duc eu proba la laborator, dar asistenta a fost super draguta si s-a rezolvat... am scutit un drum.

Offline

 

#34 2007-03-26 09:09:31

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: Test HPV

am refacut testul pentru HPV  adn high risk si rezultatul este:

Pos CutOff 582.33
Neg CutOff 582.33
R.L.U. 65
R.L.U./CO 0.11  Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna valorile?

Rezultat  negativ

Nu s-a detectat prezenta tulpinilor HPV cu risc crescut oncogen: 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68


ce parere aveti, ar tb sa-l fac si pe cel cu risc scazut?

Offline

 

#35 2007-03-26 10:50:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test HPV

cecil, nu inteleg in ce masura e relevant ce inseamna exact valorile, cita vreme concluzia e trasa pe buletin: rezultat negativ.
nu stiu de ce ai facut tu acest test, insa daca in ideea vaccinului, e bine sa il faci si pe cel cu risc scazut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#36 2007-03-26 11:58:29

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: Test HPV

eu am fost diagnosticata in 2003 cu hpv si alte infectii de care am scapat, de atunci fac aceleasi analize in fiecare an
in 2005 am facut testul de HPV high risk, a iesit negativ,
in feb 2007 am facut din nou pap, cultura secretie, am fost la control, am aratat si rez de hpv din 2005 si d-na doctor m-a pus sa mai fac chlamidya si mycoplasma si un nou test de hpv, am primit rezultatele chlam si mycoplasma au iesit negativ, iar HPV e cel de sus. d-na doctor mi-a zis ca pot face vaccinul de aceea tot inteb pe aici.

la control mi-a zis ca am o micoza si nu mi-a dat tratament ( pe rezultat aparea bifat candida)

merg abia pe 21 apr la colposcopie, atunci am programare.

eu sun nelamurita am sau nu HPV, ce-i drept am facut aplicatii cu podofilina si au mai ramas ceva insa mi s-a zis ca-s putine, astept colposcopia


daca nu e HPV atunci ce e?

Offline

 

#37 2007-03-26 12:27:23

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Test HPV

In 2003 ti-a iesit HPV pozitiv, iar ulterior negativ??


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#38 2007-03-26 12:30:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test HPV

daca HPV high risk e negativ nu inseamna ca si cel cu risc scazut e la fel. Oricare dintre tulpinile de HPV le-ai avea, nu poti face vaccinul.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.