homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare


#1 2007-03-13 21:59:49

kayla
Membru
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 3

intrebare

Am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta! Am facut un control ginecologic si mi s-a propus sa fac si niste teste. Le-am facut, iar pe buletinul de diagnostic sunt urmatoarele:
- evaluarea calitatii frontiului - satisfacatoare, dar mai jos este bifat si la nesatisfacatoare pentru ca - foarte frecvente PMN
- caracterizare generala - modificari generale benigne
-  evaluare hormonala - status hormonal compatibil cu varsta si anamneza
- citodiagnostic babes/papanicolau - clasa II
- modificari celulare benigne - infectii - alte bacterii - coci
- modificari reactive asociate cu - inflamatie
- alte proliferari maligne- este completat, dar nu inteleg prea bine scrisul, ceva de genul " frotiu puternic inflamator, infectios cu modificari celulare" dar nu inteleg de care; iar la nota laboratorului: "negativ pentru leziuni intraepiteliale". Sper ca am citit bine scrisul.

    Problema e ca doamna doctor la care am fost mi-a recomandat un tratament, dar cum as vrea inca o parere am apelat la dumneavoastra, daca veti binevoi sa ma ajutati.

  Tratamentul recomandat este : tergynan ov.X, d.s. intravaginal 1 ov/seara dupa spalaturi vag si fermigyn pl X d.s. -spal vag.

    Nu stiu ce sa fac. Sa urmez tratamentul? Ce se intampla propriu-zis? Ce am? Ce trebuie sa fac mai exact?

   Din pacate am nimerit la o doamna doctor nu tocmai amabila si incerca sa scape de mine cat mai repede, asa ca nu am avut timp sa realizez, sa inteleg ceea ce mi-a spus.


  Va rog din suflet sa ma ajutati!

  Cu respect,
       Kayla

Offline

 



#2 2007-03-14 10:27:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare

Bineinteles ca sa urmezi tratamentul. Ai o infectie vaginala, trebuie tratata. Nu putem noi sa contrazicem tratamentul medicului care te-a examinat si a si citit in intregime buletunul de analiza. Oricum, nu e nimic de nerezolvat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.