homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament hormonal pentru sangerari


#1 2007-03-16 17:40:36

freedombird
New member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 19

tratament hormonal pentru sangerari

Salut fetelor,

eu am sangerari intre menstruatii de mult timp. Dupa multe investigatii, multe pareri, sunt ok din toate punctele de vedere mai pputin hormonal... ginecologul de la Marie Stopes mi-a recomandat sa ma consulte un endocrinolog la ei pentru a urma un tratament hormonal - anticonceptionale.

Eu, din principiu, nu am luat niciodata pastilute din astea... am o fobie fata de ele. multe mituri m-au speriat: pilozitate, pericol asupra sarcinilor, ingrasare, cancer, etc.

Nu am fost la pentru acel tratament asa cum mi-a recomandat dna de la marie stopes... m-am gandit ca, poate, cu mai multa odihna si un regim mai echilibrat, imi vor trece sangerarile, dar iata ca m-am inselat si luna aceasta - aceeasi poveste sad cam din a 13-a zi a ciclului incepe cu o secretie mai abundenta si gelatinoasa (ovulatia) si continua cu aceeasi secretie dar cu sange, in 5-10 zile imi trece. nu e abundenta, dar tot cu sange sad

stiu ca nu e normal sa sangerezi intre menstruatii, dar.... nu stiu cum sa scap de ele fara hormoni din exterior

sunt disperata... poate stiti voi o solutie alternativa?

pls help

Offline

 



#2 2007-03-16 19:20:25

armine
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 62

Re: tratament hormonal pentru sangerari

fa-ti un consult mai amanuntit la parhon, parerea mea... am o prietena care avea aceeasi problema si i-au descoperit nush ce la hipofiza; nu zic ca si la tine e acelasi lucru, dar e mai bine sa te consulte cineva, nu sta sa-ti treaca cu odihna si regim echilibrat..


Nu te exprima niciodata mai clar decit esti in stare sa gindesti.

Offline

 

#3 2007-03-16 19:36:09

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: tratament hormonal pentru sangerari

si eu aveam o retinere fata de ac.dar le iau de cam 6 luni si uite ca nu mi-a crescut par pe fata din contra de cand le iau ma epilez mai rar,nu am pus un gram pe mine nu ma mai doare burta cand imi vine(inainte in prima zi abia ma ridicam din pat sa merg la facultate),este adevarat ca in prima luna am avut greturi si ameteli dar au trecut.in plus ca metoda contraceptiva sunt mai mult decat eficiente 99,9% daca sunt luate corect mai mult chiar decat prezervativul este adevarat ca nu te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala.ele nu provaoaca cancerul luate mai mult timp chiar impiedica aparitia unui anumit tip de cancer (nu imi aduc aminte acum care).

eu zic sa mergi la medicul endocrinolog sa vezi ce zice si el dar ce incer eu sa zic e ca ac nu sunt de speriat


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#4 2007-03-16 19:37:36

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: tratament hormonal pentru sangerari

raluca, o singura observatie am: luate corect, protejeaza in proportie de 100%. acel 0.01% se datoreaza exclusiv greselilor de administrare.


Nobody home

Offline

 

#5 2007-03-16 19:42:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: tratament hormonal pentru sangerari

da asa este luate corect protejeaza 100%,am uitat asta chiar si daca nu sunt luate corect procentul este mic(dar asta nu inseamna ca trebuie sa nu le luam corect ci din contra)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.