homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce se intampla cu corpul meu?


#1 2007-03-19 12:50:12

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

ce se intampla cu corpul meu?

salut!
povestea mea incepe asa: cam acum un an am inceput sa iau Yasmin, prescris de dna doctor la cererea mea. vroiam sa iau un anticonceptional si sa nu ma ingras. fara sa fac deloc analize (am auzit apoi pe la prietenele mele ca ele au facut ca sa stie doctorul ce sa le prescrie mai bine in functie de organismul fiecareia ) doctorita mi-a recomandat Yasmin. am luat mai putin de 1 an si am fost foarte multumita. nu ma ingrasam deloc si edemele de dimineata erau aproape disparute (asta e o problema cronica de-a mea cu retentia de apa). cand am considerat eu ca nu mai e nevoie de pastilute le-am oprit. apoi m-am razgandit si dupa o luna de pauza am mai luat o folie de yasmin. apoi ne-am certat din nou si am incheiat-o si cu pastilele definitiv.

acum cunoscand istoria, poate ca ati trecut si voi prin ce trec eu si puteti sa imi spuneti: cred ca s-a produs o modificare hormonala in corpul meu de atunci pentru ca mi se ingrasa parul ingrozitor de repede, am pe fata mereu un ulei pe care nu il mai pot stapani, am tenul plin de puncte negre si fac des cosulete pe barbie si pe frunte. inainte sa iau pastile nu eram asa. la pubertate nu am avut probleme mari cu acneea si sebumul. sunt necajita si nu stiu ce sa fac. la doctorita care mi-a dat pastilele nu m-as mai intoarce pt ca asa cum mi le-a prescris fara nicio analiza ... nu stiu daca ma va putea ajuta.

as vrea sa revin la starea mea dinainte. ma deranjeaza destul de mult si nu stiu ce sa fac. ar trebui sa iau din nou Yasmin? si daca se va indrepta situatia, atunci cand voi opri din nou pastilele ce se va intampla.

va rog mult, ajutati-ma cu un sfat

Offline

 



#2 2007-03-19 12:53:20

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: ce se intampla cu corpul meu?

mergi la un alt medic de planning.nu tb sa te intorci la doctorita aceea.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#3 2007-03-19 13:11:06

doctoressa
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce se intampla cu corpul meu?

sincer, la distanta de folosirea contraceptivelor, tot ce se intimpla cu tine nu are legatura cu ele.dupa cum povestesti pari a avea un exces de testosteron...se poate sa ma si insel. Oricum, poate ai dezvoltat un ovar polichistic...sau altceva(nu sunt de vina contraceptivele)....daca vrei sa stii exact ce se intimpla cu tine, bine e sa mergi la medic. Si, ca sa stii, pentru prescrierea de contraceptive nu exista analize specifice care sa indrume catre un contraceptiv sau altul. Deci, doctorita aceea nu a gresit cu nimic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-03-19 13:21:20

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

Re: ce se intampla cu corpul meu?

multumesc mult, doctoressa. nu e distanta intre oprirea pastilelor si toate "simptomele" descrise de mine. ele au inceput de atunci, de cand am terminat pastilele si continua pana acum. deci ma gandesc ca poate sunt un efect al lor...

se pot face dozari de testosetron la laboratoare de analize? cum se numeste analiza, stiu ca acestea hormonale au cateodata nume din trei initiale sau asa ceva. de asemenea daca ar mai fi ceva concludent as vrea sa merg sa imi fac, sa vin direct cu analizele necesare la dvs poate gasim o cauza si o solutie pentru aceasta problema.

as vrea sa vin la dvs la cabinet daca credeti ca ma puteti ajuta, e foarte aproape de mine si as vrea sa trec sa va uiati pe rezultatele analizelor cand vor fi gata.
va multumesc mult

Ultima oara a fost editat de alelia (2007-03-19 13:32:51)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.