homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-3


#39 2007-04-05 16:56:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

Adela1982, are rost sa iti faci griji pentru rezultatul de la papanicolau. mai multe se vor putea spune dupa ce avem rezultatul.
Andra_v, eu nu inteleg un lucru: daca nu ti-ai inceput viata sexuala, cum a putut medicul cu pricina sa vada ca ai o rana pe col? ca daca te-a consultat ginecologic si ti-a pus valvele, te-a dezvirginat el, caz in care, poate face si cauterizarea. Daca nu te-a consultat ginecologic si nu a pus valvele(asa cum ar fi fost corect si normal) nu are in ruptul capului de unde sa stie daca ai sau nu vreo rana pe col. Din ce spui tu despre rezultatul analizei de secretie, din pacate nu putem deduce daca ai sau nu ceva(vreo infectie) sau doar o secretie vaginala mai abundenta insa normala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#40 2007-04-05 19:51:30

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

mai am si eu o intrebare : doctoressa are un cabinet unde da consultatii?
si daca da, unde este sau cum as putea sa-mi fac si eu o programare?
inca ceva - pt testul hpv la ce clinica ma sfatuiti sa merg?

Ultima oara a fost editat de little_sharky (2007-04-05 19:52:28)

Offline

 

#41 2007-04-05 19:53:46

Andra_v
Membru
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Doctoressa...nu stiu cum a dedus ginecologul ca as avea rana pe col uterin...din cate imi amintesc eu(consultatia a fost acum un an)a luat pe un tifon o mostra pt analize...si rezultatul a fost cel pe care l-am scris mai sus.N-a folosit valve sau altceva.In cazul in care aceasta secrietie nu are legatura cu vreo rana care ar putea fi cauza?Si cum pot scapa de ea?

Offline

 

#42 2007-04-05 19:55:22

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: rana pe col

are cabinet de planning

doctoressa a scris:

Cabinetul este pe str. Armoniei 28 aproape de bd. Dacia.

Nashira a scris:

Doctoressa poate fi gasita de saptamana viitoare la Centrul Medical Sanatatea Ta (pe Bulevardul Dacia) miercurea dimineata si vinerea dupa-masa. Consultatia costa 500.000.

poti suna la nr cabinetului 211.53.50 sau pe numarul doctoressei 0744.634.648


Nobody home

Offline

 

#43 2007-04-05 20:12:19

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

multumesc frumos
as vrea sa spun ca este super tare forumul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-04-05 22:51:58

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

as mai vrea un sfat - sa mai consult un aldoilea medic? are rost sa mai fac in alta parte papanicolau?
daca am rana pe col, presupun ca tot clasa 2 o sa-mi iasa papanicolau, nu? pana nu o sa fie total cauterizata
eu sunt ffff stresata pt ca mi-e frica ca nu o sa pot face copii; momentan nu am prieten deci nu am nici o sansa sa fac acum un copil(ceea ce imi doresc f mult) si sunt f speriata ca peste un an sa nu fie prea tarziu
pls help cu mai multe sfaturi, opinii.....

ms

Offline

 

#45 2007-04-06 11:23:26

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: rana pe col

clasa 2 iti apare pentru ca ti-ai inceput viata sexuala. deci oriunde ai face testul si va fi bine iti apare clasa 2.
rana pe col eu stiu ca nu te impiedica sa faci copii...


Nobody home

Offline

 

#46 2007-04-23 17:09:32

ana_mia
New member
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 5

Re: rana pe col

buna. in curand trebuie sa fac cauterizarea unei rani de col. dr mi-a prescris biseptol , pe care treb sa incep sa le iau cu 2 zile inainte de cauterizare. intrebarea mea este: este absolut obligatoriu antibioticul, ma gandesc ca e pt profilaxie, dar am mai luat antibiotice nu demult...si mi-e frica de aparitia unei candidoze..mc

Offline

 

#47 2007-04-23 18:28:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

eu una zic sa faci cum ti a zis medicul...si sa iei si o pastila de flucovim 150...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-04-23 18:28:25)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#48 2007-09-12 20:41:31

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

Buna.
Este prima oara cand scriu aici desi am tot citit mesajele voastre.
Am nevoie de sfatul vostru: cu cateva luni in urma am fost diagnosticata cu o rana pe col. Medicul nu mi-a recomandat nici un fel de analize, nici papa-nicolau, nici colposcopie, mi-a dat un tratament cu ovule si foarte sec, spunand ca stie ce vede, m-a programat la cauterizare.
M-am gandit ca ar fi bine sa mai cer o opinie la un alt medic, care mi-a spus franc ca nu am nici o rana! Am facut si paps si astept rezultatul. Apropo, am sangerat putin dupa recoltare. Medicul mi-a zis ca e normal...cam ciudat.
Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac! Sunt foarte derutata! Sa mai cer si o a treia opinie ?? Am 30 de ani, nici o sarcina, nici un copil, nici un avort. Nu am nici un simptom, nici o durere, nimic.

Multumesc anticipat!


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#49 2007-09-13 09:53:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

asteapta rezultatul de la pap si vedem dupa daca mai trebuie si opinia altui medic.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#50 2007-09-13 19:45:03

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

eu_vreau a scris:

asteapta rezultatul de la pap si vedem dupa daca mai trebuie si opinia altui medic.

Multumesc pentru raspuns


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#51 2007-10-02 20:58:45

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

Am rezultatul la papa-nicolau: frotiu satisfacator, inflamator, cu candida prezenta, cu celule de endocol fara modificari, negativ pentru leziune epiteliala. Din pacate nu este trecuta nici o clasa. Nu stiu de ce....
In acelasi timp, am si rezultatul analizei secretiei: flora fara semnificatie patogena, celule epiteliate - frecvente, reactie inflamatorie - absenta, hematii - absente, flora doderlein - relativ frecventa, levuri - nu se observa, trichomonas vaginalis - nu se observa.
Deci, in paps am inflamare si candida, in analiza de secretie...nici pomeneala. Joi merg la medic cu rezultatele...dar nu mi se pare normal sa existe contradictieintre cele 2 analize !!! Recoltarea este in acelasi timp, laboratoul este acelasi, deci...
Voi ce parere aveti ?


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#52 2007-10-03 15:36:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

mimoza...singurul lucru pe care pot sa il zic e sa nu mai mergi niciodata la laboratorul ala pentru analize...mai departe, intrucit spui ca nu te supara nimic...probabil analiza secretiei e corecta...zic si eu
foarte curioasa sunt cum va interpreta medicul tau aceste analize


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2007-10-04 10:13:31

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

Gata. Acu am venit de la medic.
Mi-a zis ca totul e in regula si ca in analizele "moderne" nu se mai scriu clase la paps, ci numai text detaliat si ca parerea ei am clasa 1 sau 2!
Nu mi-a dat nici un tratament, pentru ca a zis ca totul este super OK! Am intrebat de ce apare candida la paps si la secretie nu apare si mi-a raspuns ca probabil sunt niste urme de candida insa daca nu ma deranjeaza prefera sa nu imi dea tratament deoarece nu a aparut la secretie deci nu este nimic serios. Nu am fost in viata mea mai confuza! Cred ca pentru linistea mea, o sa mai consult un medic, desi nu stiu la cine !!!
Chiar am nevoie de sfatul vostru!

Multumesc.


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#54 2007-10-04 10:33:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

eu zic sa nu fii confuza. candida traieste in mod normal in vagin. daca se dezvolta in exces da simptome si trebuie tratata. daca nu, o lasi in pace...deci, las-o in pace.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2007-10-04 11:02:19

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

doctoressa a scris:

eu zic sa nu fii confuza. candida traieste in mod normal in vagin. daca se dezvolta in exces da simptome si trebuie tratata. daca nu, o lasi in pace...deci, las-o in pace.

ok. o las in pace smile
dar ce sa fac? sa mai consult un medic?


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#56 2007-10-04 11:35:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

deocamdata nu cred ca e cazul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#57 2007-10-04 12:35:02

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: rana pe col

doctoressa a scris:

deocamdata nu cred ca e cazul

Multumesc pentru raspunsuri smile


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.