homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme


#1 2007-03-25 14:44:22

cristalx
New member
Inregistrat: 2007-03-25
Mesaje: 8

probleme

Buna!

In urma cu cateva zile am fost la ginecolog. Mi s-a descoperit o infectie virala, fiind suspecta de HPV.
Am facut testul Papanicolau si chlamidia. In 10 zile voi avea si rezultatul.
Mai ma si un polip endometrial de 9 mm. pe uter care am inteles ca se chiureteaza si n-ar fi grav.
Rezultatul la colposcopie este un desen in care este figurat colul si multe puncte in partea stg. (interior si exterior) ... nu inteleg bine ce scrie decat un cuvant care incepe cu col... si "aa si iod negativ" si, bineinteles "suspect HPV"
Inca nu am un diagnostic pana nu sunt gata rezultatele la analize si mi s-a dat urmatorul tratament:
- Betadine - 1/zi - 10 zile
- Vitamina A forte - 1 /zi - 10 zile
- Septilin - 2/zi
- Aulin - 2/zi
- Fasigin 4 cp (si eu si sotul)
- Sumamed 2+1 (si eu si sotul)
Si mi s-a recomandat sa evit stresul si eforul fizic.

Dupa aflarea rezultatului Papanicolau mi s-a prescris si tipaj HPV.

Nu pun la indolaia decizia doctorului, insa ma intreb cat de grav poate fi? Pot sta cat de cat linistita pana aflu rezultatul?

Problema mea e ca eu am acelasi partener de 5 ani si nici el nu a avut alte partenere. Deci e posibil ca infectia sa o fi facut si din cauza folosirii tampoanelor interne? Eu le folosesc in conditii destul de igienice, dar cum mediu steril nu extista ...

Polipul poate avea si natura maligna, tinand cont ca e posibil sa am si HPV?

Multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2007-03-26 10:59:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: probleme

polipul nu are nici o legatura cu HPV. pina nu ai rezultatul de la HPV nu stim ce si cum cu atit mai mult cu cit nu scrii rezultatul de la testul papanicolau. Fa tratamentul prescris de doctor...de pe tampoanele interne nu poti lua HPV insa, daca le folosesti regulat poti face rana pe col(ceea ce ai si facut) fara legatura cu igiena


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-26 13:16:05

cristalx
New member
Inregistrat: 2007-03-25
Mesaje: 8

Re: probleme

Multumesc foarte mult pentru raspuns ... Urmeaza ca 10 zile sa stau in tensiune pana aflu rezultatul la Papanicolau.
Mie insa doctorul nu mi-a spus ca as avea rana pe col. V-ati dat seama de asta tinand cont de tratamentul prescris?
E posibil sa fie ceva grav?
Multumesc anticipat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.