homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spuneti-mi daca fac bine


#1 2007-03-28 17:49:23

miki-m
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 58

spuneti-mi daca fac bine

Eu iau de aproape 3 ani marvelon timp in care m-am ingrasat 10 kg si mi-am pierdut apetitul sexual.Eu zic ca e din cauza pastilelor pt.ca nu mi-am facut analize inainte sa le iau,am fost la pllaning si mi-a pus cateva intrebari si mia zis sa iau marvelon.Acuma vreu sa fac o pauza de vreo 3-4 luni sa vad daca e de la pastile,e bine?Dupa cele 3-4 luni sa incep din nou sa iau antibebe.E bine sau ce altceva sa fac.Pt ca vrea sa slabesc si nu pot si ma cert si cu iubitul meu pt ca nu am "chef" nici o dat sa facem dragoste.Help


Iubeste si vei fi iubit

Offline

 



#2 2007-03-28 17:52:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: spuneti-mi daca fac bine

eu zic mai bine sa meergi la medic...acum sau dupa pauza ( daca vrei sa vezi daca anibebe sunt de vina sau nu ) si sa vezi ce spune

Offline

 

#3 2007-03-28 18:43:33

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: spuneti-mi daca fac bine

eu zic k de la antibb e cresterea in greutate...probabil ai nevoie de unele cu o doza mai mica de hormoni. nu stiu, faza cu pauza e decizia ta, dak vrei sa fii sigura. dar cand te reapuci de ac, cel mai bine e sa te duci la dr sa vezi ce-ti recomanda.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#4 2007-03-28 21:24:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: spuneti-mi daca fac bine

pt a zecea...mia...oara...anticonceptionalele NU INGRASA...doar CRESC POFTA DE MANCARE...dak voi ve o satisfaceti...e problema voastra...nu toate avem metabolismul fotomodelelor si atunci e logic ca ne ingrasam...

ps...nashira sorry pt cum am scris...dar...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2007-03-28 21:29:27

Adinutza88
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-03-26
Mesaje: 54

Re: spuneti-mi daca fac bine

eu am o colega care ia de 2 ani marvelon si e mai slaba decat olive din popeye smile eu zic ca nu e de la antibebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-28 21:39:52

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: spuneti-mi daca fac bine

ok, de acord, nu ele in sine ingrasa, dar ma gndesc k cele cu doze mai mici de hormoni iti provoaca o pofta de mancare mai mica, nu? k nu degeaba ti se recomanda astea knd te duci la dr si ii zici k te-ai ingrasat. am zis si io, n-am dat cu paru big_smile


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#7 2007-03-28 21:47:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: spuneti-mi daca fac bine

sorry ivy...n am vrut sa mi ies din sarite...si nu la tine ma refeream in mod special...ci in general...dar gandeshte te cum e sa repeti aproape in fiecare zi acelasi lucru...mi se pare ca la unele fete le e mai usor sa dea vina pe anticonceptionale pt orice problema decat sa i caute solutia...si eu am probleme cu libidoul...dar am observat ca e doar cand sunt f obosita...sau cand sunt stresata...anticonceptionalele nu au nimik de a face...si cu ingrasarea...am o prietena care avea probleme cu greutatea...si logic ca in timp ce le a luat s a ingrasat...dar s a ingrasat si dupa ce a renuntat la ele...nu neg ca unele fete nu se inteleg cu anumite anticonceptionale...dar dak observa asta...nu inteleg dc nu merg sa si le schimbe...sincer ma depaseste...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2007-03-28 21:50:04

nikkol
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 223

Re: spuneti-mi daca fac bine

Dar sunt fete pe aici care jura ca manaca la fel ca inainte....cum explicati altfel faptul ca s-au ingrasat???  Si pe deasupra acest lucru mai este specificat si pe prospectele de la antibebe, de ex. la
Logest :
Uneori pot să apară efecte nedorite în timpul tratamentului cu Logest. Acestea pot fi moderate sau severe.
-    modificări de dispoziţie;
-    modificări ale greutăţii corporale

Mercilon:
Reactii adverse:
Diverse - retentia lichidelor, modificari ale greutatii corporale.
Marvelon acelasi lucru ca si la mercilon!!
Explica-ti-mi si mie va rog urm. lucru: dak noi ne ingrasam din vina noastra ca mancam mai mult ca inainte (desi nu e asa) de ce mai sunt aceste lucruri scrie pe prospectele anticonc??? Din moment ce aceste reactii adverse sunt mentionate in prospect e clar ca vina e a lor...si riscul al nostru.
In concluzie eu consider ca ele in sine poarta o vina a luarii in greutate desi eu mananc exact la fel ca inainte!!!!

Offline

 

#9 2007-03-28 21:51:12

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: spuneti-mi daca fac bine

nici o probl crys_ty_na, sunt total de acord cu tine, trebuie mers la dr dak ti se pare ceva aiurea.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#10 2007-03-28 21:56:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: spuneti-mi daca fac bine

nikkol...se ingrasa 1...2...3 kg..poate pt ca retin apa...nu styu sigur...dar nu 10...20...oricum ma dau batuta...crede ti ce vreti...eu doar ma mir ca dak sunt asa de rele anticonceptionalele...si ne fac atata rau...de ce le mai iau atatea mii...milioane de femei?...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-03-28 21:59:02)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2007-03-28 22:00:48

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: spuneti-mi daca fac bine

"UNEORI pot aparea efecte adverse"...nu e o chestie generala...nu la toate femeile apar aceste efecte adverse, deci nici ingrasarea nu poate fi pusa in seama ac 100%. la unele femei apare un singur efect advers, la altele mai multe, la altele niciunul... de asta nu exista un singur fel de ac, ci mai multe marci, cu mai multe compozitii, ca sa poata fiecare lua ce ii prieste mai bine!


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#12 2007-03-28 23:25:03

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: spuneti-mi daca fac bine

si la mine a aparut pofta de mancare dar m-am stapanit..sau cel putin am mancat ceva light(ca de obicei).nu m-am ingrasat de cand le iau si sper sa fie si de acum inainte

Offline

 

#13 2007-03-29 11:58:45

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: spuneti-mi daca fac bine

pai normal k se mai retine apa si mai pui sa zicem unu 2 kile, dar daca nu faci miscare, tot degeaba.

nikkol, sincer acum, eu cred k nu isi dau seama si si-au modificat alimentatia, poate nu cantitativ, ci calitativ.


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.