homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon..


#1 2006-06-12 15:57:52

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

marvelon..

eu am fost astazi la un cabinet de planning k sa-mi iau antibebe.Doc,dupa ce mi-a facut fisa mi-a prescris marvelon si mi-a dat o perioada de acomodare de 1 luna.Pe mine ma ingrijoreaza putin pt k mi-a spus k pot face controlul acela ginecologic(care e gratuit) oricand vreau eu..asta nu inteleg eu..n-ar fi trebuit mai bine sa fac controlul..analizele,etc..si dupa sa-mi prescrie ce antibebe mi se potriv? Voi ce ziceti?a..si ink ceva..dak fol cineva marvelon..spuneti-mi si mie cum e..cum va simtiti!Doc mi-a zis k sunt protejata garantat cam dupa o sapt de cand incep sa le iau..chiar asa e?sau tre' sa mai astept k sa fiu sigura? Pretenu' are voie sa ejaculeze in mine fara nici o problema?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 



#2 2006-06-12 16:15:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

Daca incepi pastilele in prima zi de menstruatie, esti protejata inca de atunci, daca le incepi din a 5a zi, trebuie protectie suplimentara 7 zile.Dupa aceea, nu mai sunt probleme, prietenul tau are voie sa ejaculeze in vagin, fara restrictii.Este valabil si pentru perioada de pauza/pastile inactive, daca iei pastilele corect.
Nu este nevoie de control gineco pentru prescrierea de contraceptive si nici nu se fac analize speciale.
Marvelon este cel mai bun contraceptiv de pe lista de gratuitati(si este un contraceptiv foarte bine tolerat).


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-06-12 18:25:15

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: marvelon..

Multumesc f mult pt raspuns.Doctora mi-a recomandat sa iau pastilele din a 5-a zi de menstruatie..si exact asta mi-a spus si ea..k tre' sa astept o sapt k sa fiu sigura k am protectie garantata.Ink o intrebare..ce cantitate de hormoni au aceste anticoncept?Sper sa ma simt bine si sa n-am probl(de ex: crestere in greutate,desi stiu k pastilele doar iti fac  o pofta de mancare mai mare).


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#4 2006-06-12 19:49:29

ela
Full member
Inregistrat: 2006-05-08
Mesaje: 252

Re: marvelon..

possesiv big_smile si eu iau marvelon de aproape 3 saptamani...si de ingrasat nu stiu...o sa ma cantaresc dupa ce termin prima folie de antibebe....eu ma simt bine...doar k sunt putin ametita si ma dor putin sanii...dar am inteles ca este normal pana se acomodeaza organismul...asa ca e bine. ia-le cu incredere }{


What do you do when the only person who can make you stop crying is the person who made you cry?  sad

Offline

 

#5 2006-06-13 10:02:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

possesiv, scrie pe prospect ce cantitate de hormoni au....insa as vrea sa stiu daca te ajuta sa tragi vreo concluzie aceasta informatie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-06-13 15:38:27

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: marvelon..

Da..asa e.scuza-ma,nici nu m-am uitat k-lumea pe cutie..sunt asa stresata si speriata k nu mai stiu cum sa react.Eram doar curioasa,atata tot..Tkx si ink o data scuze :(


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#7 2006-06-18 11:58:41

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: marvelon..

eu am 3 luni de cand iau marvelon. intru in a 4a luna si nu am simtit nici o schimbare in ceea ce priveste greutatea chiar mi se pare ca am mai slabit dar nu stiu sigur daca de la antibebe. la prima folie pana pe la a 7a pastila ma simteam si eu putin ametita si mi`era somn mereu dar acum ma simt fff bine, adik nu simt nimic:)) depinde de organism daca e sa va ingrasati fetelor dar de la marvelon am auzit f putine fete zicand ca s`au ingrasat

Offline

 

#8 2006-06-19 16:59:14

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: marvelon..

Mda..si eu am sesizat o usoara stare de somnolenta..cel putin seara,dupa ce iau pastila dorm bustean toata noaptea..si a 2-a zi ma trezesc pe la 9-10(eu obisnuiam sa ma trezesc pe la 6-7). Sper k in afara de somn..sa nu mai apara nici o schimbare. E deja a 5-a zi de cand iau pastila si vad k ma simt bine. Joi se implineste o sapt de cand iau antibebe si se termina perioada "nesigura".De vineri incolo pot fi 100% sigura k sunt protejata..si k nu mai e nici o probl?sau mai tre' sa astept k sa fiu sigura?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#9 2006-06-20 11:28:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

Nu mai ai ce astepta....de vineri esti protejata, relaxeaza-te


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-06-20 11:40:26

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: marvelon..

Multumesc mult pt raspuns doctoressa..m-am mai linistit! smile


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#11 2006-06-20 17:56:29

Jolie15
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 160

Re: marvelon..

Cand am fost la planning,mi-au dat 6 folii de marvelon 28,pt ca peste 2 zile plec in State si m-am gandit ca sa le iau de aici sa nu am surprize p-acolo ca nu gasesc .Problema e urmatoare...eu ma intorc in tara la 1 octombrie iar pastilele pe care le-am primit au ca data de expirare a valabilitatii luna septembrie.Ce sa fac?Sa le iau pana in oct sau sa-mi cumpar de la farmacie inca o folie pt luna sept?

Offline

 

#12 2006-06-20 18:01:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

Jolie15, eu mi-as cumpara de la farmacie o folie pentru luna septembrie. Si daca as avea timp, m-as duce inapoi la cei care mi-au dat contraceptivele sa le recomand sa le ie ei in luna in care expira precum si dupa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2006-06-20 18:04:10

Jolie15
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 160

Re: marvelon..

Mc..exact asa ma gandeam si eu.Cat despre folia care expira inainte de vreme..nu pot sa spun decat 'norocul meu' ca am fost insirata sa ma uit.am auzit la alte fete ca au primit pastile deja expirate,iar beleaua mai mare e ca deja apucasera  sa le ia.

Offline

 

#14 2006-06-20 18:13:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

Nu mai zic nimik.....Doar ca nu ar trebui sa ma mai mir ca nu merge lumea la planning pentru pastile....si ca nu au oamenii incredere in medici


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2006-06-21 10:15:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon..

De regula, data expirarii, pe orice produs, este pusa putin inainte de expirarea efectiva a termenului de valabilitate. Totusi, eu una nu iau pastilela termenul de expirare pentru ca ma tem ca nu-si vor face efectul asa cum nu maninc alimente la termenul de expirare de teama toxiinfectiilor alimentare. E modul meu de a privi lucrurile...si daca eu nu as avea curajul sa ma bazez pe o pastila la termenul de expirare nu pot sfatui pe nimeni sa faca altfel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2006-06-21 17:02:27

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: marvelon..

alexia a scris:

paaaaaiiii.... si mie mi s-au dat 4 folii de marvelon de la bucur: 2 expira in iulie si 2 in septembrie... dar doctora mi-a spus ca pastilele mai pot fi luate 6 luni de la data expirarii... ce fac???? si pana in octombrie nu ma mai duc... ca de'asta mi-a dat 4 folii! sad

Si dumneaei  ar avea curajul sa le ia, asa, expirate, daca tot spune ca pot fi folosite?......

Offline

 

#17 2006-06-21 19:19:25

Jolie15
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 160

Re: marvelon..

am luat marvelon 21,caci se pare ca doar astea se mai gasesc in farmacii.din cate am inteles d pe forum au aceasi compozitie si aceleasi efecte.deci nu e nici o problema ca in continuare la marvelon 28 iau marvelon 21...doar ca tre sa fac aceea pauza de 7 zile dupa fiecare folie,nu?

Offline

 

#18 2006-06-21 22:10:05

cudyta21
New member
Inregistrat: 2006-03-10
Mesaje: 19

Re: marvelon..

buna!am si eu o intrebare!iau marvelon de ceva timp.am luat inainte harminet dar la un moment dat nu se mai gaseacu si cum doctorul mi a prescris ori marvelon ori harmonet am inceput sa iau apoi marvelon. parca am luat in greutate!intrebarea mea este: ma ingras de la ele sau ele porvoaca pofta de mancare si omului daca ii e foame mananca.multumesc mult!tongue

Offline

 

#19 2006-06-22 18:52:57

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: marvelon..

dap..asa cum spune si alexia..pilulele provoaca pofta  de mancare.Daca reusesti sa-ti potilesti stomacelu'..e perfect smile


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.