homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cervicita chlamidyana....:((


#1 2007-04-16 14:30:30

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

cervicita chlamidyana....:((

Cat este de grav? Din cate am citit eu ar fi inflamarea colului uterin cauzata de infectia cu chlamydia.A mai avut cineva?La mine s a manifestat prin dureri abdominale puternice,o senzatie ciudata dupa ce urinam(din acesta cauza am fost si la urolog,care mi a depistat o infectie urinara,am urmat tratament 7 zile cu anti.) si un disconfort enervant in interior....Am facut paranteza cu infectia urinara,deoarece de aici a inceput tot....am luat anti.si a fost ok...dar dupa ceva timp au aparut iar simptomele,eu fuga la urolog crezand ca infectia urinara recidiveza,bineinteles ca  nu mi a mai gasit nimic am ajuns sa fac si citoscopie,totul in regula din punct de vedere urologic.Din cauza durerilor abdominale  puternice ce le avem ,doctorul imi sugeraza un control ginecologic.In urma lui,ajung la acest diagnostic-cervicita chlamidyana.De aici imi veneau mie durerile si disconfortu din interior.Acum marea mea dilema-chlamydia-BTS!De unde si pana unde,mentionez ca am o relatie stabila de mult timp.Prietenul meu sustine ca este 100%curat!Eu la fel,fiind singurul meu partener!Daca stie cineva din ce alte cauze poti avea cervicita chl.va rog din suflet sa mi spuneti!Nu mi s a dat tratament cu antibiotic,numai ovule,si prietenul meu nu urmeza nici un tratament.Luminati ma si pe mine plssssss


alexia-mersi mult de raspuns!Am fost la doctor,de acolo am tratamentul numai cu ovule ,nu cu antibiotic,si numai eu nu si prietenul meu.De aceea sunt in dilema.Si totusi nu inteleg de unde pot sa am asa ceva daca eu nu am avut relatii numai cu el si el cu mine.Nu inteleg nimic..sad(Din ce alte cauze poti avea-cervicita chlamidiana??Tot intreb deoarece noi suntem cuminti si suntem impreuna de multi ani.Oricum va trebui sa merg sau sa sun la doc.sa vedem....doctorita crede ca ar putea fi si din cauza antibioticului pe care l am luat pt.infectia urinara.Se poate?Nu stiu ce sa mai cred,mi se pare ciudat numai ovule daca inflamarea colului este produsa de chlamydia.Si de unde o am si cum?prea multe intrebari......daca cineva ma poate ajuta cu ceva raspunsuri,opinii , asi fi mai linistita....

Ultima oara a fost editat de iasmin (2007-04-16 15:06:18)


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 



#2 2007-04-16 15:31:17

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: cervicita chlamidyana....:((

draga iasmin, in categoria "science fiction" ma inscriu si eu - adica m-am trezit cu chlamydia si probleme aferente pe col, desi partenerul meu (unicul pe care l-am avut si il am) nu are -si-a facut testul, iar eu am luat boala recent....de unde, numai D-zeu stie, ca eu n-am nici o idee...Am ajuns chiar sa suspectez ca am luat-o de prin spital de undeva cand am suferit o interventie chirurgicala....Despre tratamnent, si mie dr. mi-a prescris doar mie, dar pt siguranta aml uat amandoi concomitent. Nu stiu dc te-am lamurit cu ceva...Sanatate multa!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#3 2007-04-16 15:39:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: cervicita chlamidyana....:((

pai am avut si eu un topic acum vreo 2 luni...daca dai search la "tratament pt chlamydia".... :-)
am facut 2 luni tratament cu doxiciclina, 7 zile pe luna si...merg diseara la dr cu rezultatele la anlize...sa vedem ce si cum...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#4 2007-04-16 15:44:28

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: cervicita chlamidyana....:((

nu stiu sa-l interpretez ca nu scrie cu pozitiv sau negativ....foloseste termenii IgG si IgM.... Ana Maria (eu_vreau) mi-a zis ca, dupa ce scrie in buletin, nu mai am...dar oricum merg disera la doctor si tb sa-i arat si lui rezultatele..asa ca, o sa mai am o confirmare....

P.S,. noi ne-am abtinut de la contact sexual cat am facut tratamentul...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-04-16 15:44:57)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#5 2007-04-16 15:53:44

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: cervicita chlamidyana....:((

pai ne-am abtinut ca sa fie toul sigur....si fiindca stiam ca atunci cand ai o BTS tb sa te abtii de la contact cu partenerul pana te vindeci...si noi oricum am folosit prezervativ tot timpul si am zis ca daca cu toate acestea tot m-am imbolnavit...mai bine fara pana e sigur, decat sa bag antibiotice in mine juma de an...ma rog, e alegerea fiecaruia..si daca e pt sanatate, nu se face gaura in cer... pentru ca la mine sunt si probleme mai grave pe col (o displazie, HPV etc.) ceea ce ar putea favoriza alte lucruri mai naspa..asa ca fac un sacrificiu pt viitor...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-04-16 15:56:12)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-16 16:15:24

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

dragele mele,va multumesc pt.lamuriri!Dar totusi prin ce alte mijloace te poti procopsi cu asa ceva?!cert este ca noi nu am umblat prin alte parti....dar totusi -chlamydia este o BTS!atunci...???Stiu ca chlamydia  trachomatis este transmisa prin contact sexual,dar ce am eu- cervicita chlamidyana-o fi vreo forma mai usoara,o poti avea si din alte motive nu numai transmisa sexual??poate de aici numai tratamentul cu ovule si pt. prietenul meu nimic...ma refer la tratament....stiu ca intrebarile par prostesti...dar asta caut eu sa aflu pana ajung la doc.oricum nu ma simt bine numai cu ovulele,am acelasi disconfort enervant si suparator in interior si dureri abdominale,nu asa de puternice,dar totusi sunt.Nu mai suport sa ma mai simt asa...e pur si simplu chinuitor!sad


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#7 2007-04-16 17:43:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

alexia, nici doxiciclina nu a rezolvat problema? in continuare iese testul pozitiv?
sincer, eu stiu ca se transmite doar pe cale sexuala....poate insa nu sunt eu documentata suficient


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-04-16 18:10:06

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

Va multumesc pt.raspunsuri!Sincer, eu nu mai stiu ce sa cred....


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#9 2007-04-16 18:16:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

fir-ar sa fie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-04-16 19:56:23

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

doctoressa,ce parere ai de problema mea?ovulele contin Nifuratel...mai scrie antimicotice,antibacteriale....De rana pe col nu mi a zis nimic...nu stiu de unde pot sa am asa ceva...dilema...multumesc ca existati



Fetelor,nu vreau sa par paranoica si insistenta,dar luminati ma si pe mine,care stiti...am citit aprope toate topicurile in legatura cu acesta bacterie,multe dintre noi spunem ca nu am "calcat stramb",prietenii la fel,cazul nicolle_rox unde sotul ei nu este infectat cu bacteria chlamydia si ea o are,multe avem relatii serioase,etc......si atunci, ma repet, de unde si cum avem prezenta in noi bacteria,daca cum am citit,singura cale de transmitere este sexuala??!!doctorii,bineinteles nu toti,si nu vreu sa supar pe nimeni nu este intentia mea asta,dar sunt asa de expeditivi si mi se par mie un pic plictisiti,cei la care am fost eu,trebuie sa fi foarte insistenta sa "scoti " ceva de la ei.pana gasesti pe cineva bun,se pierd o gramada de bani,ai nostrii,trebuie repetata aceasi poveste de multe ori ,cu analizele ce le ai facut in alta parte si bineinteles cu prietenul dupa tine,si uite asa se pierde o gramada de timp....si noi tot in ceata suntem...grater mie mi s a spus asa-col uterin inflamat(cervicita)nimic de prezenta unei rani pe col,inflamat-din cauza prezentei bacteriei chlamydia.va pup si sa vedem ce parere mai au doctoressa si alte fete ......

Ultima oara a fost editat de iasmin (2007-04-17 10:47:46)


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#11 2007-04-17 11:49:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

tot caut dupa alte cai de transmitere si nu gasesc....sigur, mai e cea verticala, de la mama la fat, insa nu se pune problema...
http://www.mamashealth.com/chlamydia.asp
http://www.cdc.gov/std/Chlamydia/STDFact-Chlamydia.htm
iata doua link-uri...doar despre calea sexuala se vorbeste....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-04-17 12:10:36

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

doctoressa, multumesc  frumos pentru raspuns!nu stiu ce sa mai zic,ce sa mai cred.....ramane o dilema....de unde o avem,habar nu am.....sad ce parere ai despre ovule?contin Nifuratel si sunt antimicotice,antibacteriale....trebuie sa urmez tratament cu antibiotic neaparat?cum am mai zis,simptomele persista inca,nu la fel de puternice,dar sunt prezente....si despre prietenul meu...?sa faca si el tratament...sau..?imi pun ovulele de 4 zile.multumesc din suflet!



iar eu....care ar fi peioada de incubatie a bacteriei?am citit ca poate fi si de ani,sa o ai si sa nu sti.in cazul chlamydia trachomatis-dar eu nu am trachomatis-citez-Chlamydia are comportamentul unui virus, asta inseamna ca nu se dezvolta/ multiplica decat in interiorul celulelor corpului uman. Perioada de incubatie a bacteriei este de minim o saptamana si maxim o luna. se vorbea despre chlamydia trachomatis.poti sa o ai de ani si sa fie asimptomatica?cred ca ma incurc in cuvintele mele...ma enerveza bacteria asta...ma face sa renunt sa mai caut ceva despre ea ca devin din ce in ce mai confuza....

Ultima oara a fost editat de iasmin (2007-04-17 12:32:16)


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#13 2007-04-17 12:29:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

chlamidia nu se trateaza cu ovulele alea. Insa, tu ai un examen de laborator care zice ca ai chlamidia? daca da, tratamentul e cu antibiotice si trebuie obligatoriu facut si de catre partener


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-04-17 12:43:25

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

iar eu....care ar fi peioada de incubatie a bacteriei?am citit ca poate fi si de ani,sa o ai si sa nu sti.in cazul chlamydia trachomatis-dar eu nu am trachomatis-citez-Chlamydia are comportamentul unui virus, asta inseamna ca nu se dezvolta/ multiplica decat in interiorul celulelor corpului uman. Perioada de incubatie a bacteriei este de minim o saptamana si maxim o luna. se vorbea despre chlamydia trachomatis.poti sa o ai de ani si sa fie asimptomatica?cred ca ma incurc in cuvintele mele...ma enerveza bacteria asta...ma face sa renunt sa mai caut ceva despre ea ca devin din ce in ce mai confuza....



imi cer scuze ca trimit mesajul de doua ori...i am dat trimite fara sa vad ca doctoressa mi a raspuns deja...scuze..


doctoressa,multumesc ca imi raspunzi.....da am facut analize de laborator,de acolo mi a iesit cervicita chlamydiana.d-na doctor mi a prescris ovule si pentru prieten nimic....ma gandeam ca stie dansa de ce imi da doar ovule,dar sunt putin sceptica....oricum la intrabarile astea dor ea imi poate raspunde...eu nu stiam nimic despre acesta bacterie,neavand probleme ginecologice "importante" niciodata....dupa diagnostic,am inceput sa citesc sa vad si eu ce am....cum am mai spus...nu mi s a spus nimic de catre medic cat e de grav etc etc....eu nu am intrebat ca nu stiam....lipsa de informare,deoarece nu m am lovit niciodata de asa ceva si nu m a interesat prea mult....si stupoare...dupa ce citesc despre chla.au inceput nelamuririle mele....de aici interesul sa stiu cat mai mult si normal de unde o am....


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#15 2007-04-17 12:57:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

cum adica nu ai trachomatis????? ca infectii genitale chlamidia trachomatis da! Deseori e asimptomatic, deci da, poti sa o ai de ani de zile sa sa nu fi stiut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-04-17 13:55:34

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

doctoressa,imi cer scuze!am zis ca nu am ,deoarece nu mi s a mentionat-thracomatis,si citind ,am vazut ca bacteria poate fi de mai multe feluri....de aici afirmatia mea ca nu am thracomatis....dar e gresita,gresala mea si imi cer scuze!grater da de ce nu mi a dat antibiotic totusi?


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#17 2007-04-17 14:13:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cervicita chlamidyana....:((

asta nu mai stiu...sincer nu inteleg, in ruptul capului...cum nu inteleg de ce nu iti trateaza partenerul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-04-17 14:26:41

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: cervicita chlamidyana....:((

asta nu inteleg nici eu!eu nu stiu ce sa mai zic,dar e strigator la cer sa mergi la consult,sa nu ti se dea nici o explicatie despre ce ai,cum si ce(de parca noi ar trebui sa stim tot!pai atunci de ce mai mergem la doctor?daca am sti ei nu ar mai exista si ne am trata singuri)nu stiu,pe mine lipsa  asta de interes din partea unora ma lasa rece si ma supara mult!plus diagnostice puse asa aiurea.nu ti se explica nimic,la modul normal ma refer,nu detalii sa ai macar un pic habar,trebuie sa cauti singur de nebun sa intelegi ce ai!grater plus banii ti se  iau si sunt asa de expeditivi-the next one....sentimentu asa il am eu.....sa dai de unu bun ai de munca nu gluma....si e sanatatea noastra...mie imi este negru pe alb-cervicita chlamidyana.singuar explicatie ce mi s adat este-ma repet-colul este inflamat din cauza bacteriei chlamydia.atat.ovule ca si tratament...partener nimic....fiind cu transmisie sexuala-fara antibiotic.sunt in ceata toatal.mai da e doctot,ar trebui sa stie,de aia mergem la ei!am deviat de la subiect o gramada,da dupa parerea mea,se lega una de alta....imi cer scuze eu u mai inteleg nimic...si bani sa caut un alt doctot si sa dau pe consultatii nu prea am...sad(stau asa



am inteles ca in cazul  trachomatis ar trebui sa ai o scurgere galbui spre verde....eu nu am nici un fel de scurgere anormala,nimic ce sa ma puna pe ganduri....doar dureri in abdomenul inferior ,disconfort dupa urinat si in interior....



ma tot corectez singura...am impresia ca sunt ....ceea ce citeam eu se pare ca nu e corect , acum a corectat o alexia pe deadrose-scurgerile galbui verzi nu le da trachomatis ci tricomoniaza......ceea ce ziceam si eu ca nu am...va rog sa nu mi o luati in nume de rau stiu ca fac unele greseli si incerc sa ma corectez singura ,dar va rog sa ma credeti eu nu stiam nimic de acesat bacterie pana acum cand incerc sa ma documentez singura si cu ajutorul vostru si va multumesc!chlamydia este de trei feluri-chlamydia trachomatis care produce afectiuni ginecologice ,urologice, chlamydia psittaci agent al infectiilor respiratorii de tot felul si chlamydia pneumoniae este o cauza comuna a pneumoniei si a  altor infectii respiratorii.....eu nu stiam spre rusinea mea...stiam doar ca este o BTS nimic mai mult...ca nu m am lovit de ea...de aceea am zis ca eu nu am trachomatis -spre rusinea mea ca nua m facut diferenta....pai eu chiar asat am....uite asa le descopar

Ultima oara a fost editat de iasmin (2007-04-17 19:43:49)


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#19 2007-04-19 20:54:06

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cervicita chlamidyana....:((

Doctorita mi-a recomandat sa imi fac analizele IgG si IgA pentru depistarea eventualei chlamydia.. Nu este nevoie si de IgM? Ma intereseaza sa stiu cum sunt aceste Ig daca am chlamydia. (negative, nu?) Credeti k ar trebui sa fac un antigen chlamydia? (se face doar dak nu ai chlamydia presupun)

Ultima oara a fost editat de lolita (2007-04-19 23:25:06)


You think you know but you have no idea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.