homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-17


#305 2008-04-03 21:05:38

delia333
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 13

Re: gardnerella vaginalis

Da,  nu stiu ce sa zic. Doua pe zi mi-a prescris. Numai ca mai am inca o dilema...Cat timp este necesar sa stau la orizontala ca sa se absoarba cat de cat din substanta din ovul, inainte sa ma ridic (oricum am observat ca daca ma ridic, tot nu iese scurgerea respectiva de excesul de substanta decat cam dupa cateva ore)? Ca de exemplu daca trebuie sa aplic seara e ok, ca e noaptea la mijloc, dar dimineata...tot trebuie sa stii aproximativ cu cat timp inainte sa te trezesti ca apoi sa mai fie un interval pana te ridici din pat pentru ziua in curs...Deci oare cam de cat timp e nevoie sa stau in pat?

Offline

 



#306 2008-04-03 21:43:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

daca il pui exact inainte sa te culci si apoi te bagi in pat e f ok...are timp destul sa se absoarba...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#307 2008-04-03 21:46:55

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: gardnerella vaginalis

Pai cu cel de dimineata nu prea ai ce sa faci...pentru ca mai devreme sau mai tarziu ,tot o sa se scurga afara.Stai si u daca ai posibilitatea macar 1-1,5 ora. wink

Offline

 

#308 2008-04-04 00:27:22

delia333
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 13

Re: gardnerella vaginalis

Cam la ce interval ar trebui aplicate ovulele daca se pun doua pe zi? De exemplu mi-am pus la 11.30 seara si apoi la 5.30 dimineata, dar apoi m-am gandit ca e prea mica diferenta de ore intre cele doua aplicari si mi-am pus la 7 seara (si am stat 1.5 ore in pat) si dimineata la 5.30. Care varianta este mai buna? Este vreo regula pentru chestia asta? Un interval minim de timp intre doua aplicari?

Offline

 

#309 2008-04-04 00:28:47

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

nu este vreo regula...eu zic ca cel mai bine e sa ti l pui seara inainte de culcare si dimineata cand apuci...inainte sa mergi la servici/scoala/faculta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2008-04-04 00:33:03

delia333
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 13

Re: gardnerella vaginalis

Merci mult, asa o sa fac...

Offline

 

#311 2008-04-04 00:37:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#312 2008-04-06 13:10:02

iulia78
Membru
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna

am si eu un rezultat la Papanicolau si v-as fi recunoscatoare dak mi-ati spune ce inseamna: frecvente PMN ,intacte si lizate; celule superficiale si intermediare frecvente,izolate si in placarde,celule endocervicale rere,izolate. La diagnostic descriptiv apare o bifa in dreptul modificarilor reactive asociate cu inflamatie. deci frotiu clasa II intens inflamator. de unde provine inflamatia? mentionez ca m-am dus la doctor pentru o suspiciune de Candida care s-a confirmat ,aparind in urma testului Papanicolau si Gardnerella.inflamatia poate fi data de acestea?

Offline

 

#313 2008-04-06 13:22:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

da...daca ai candida di gardnerella inflamatia se datoreaza lor...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#314 2008-04-07 16:30:57

highbutterfly
New member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 47

Re: gardnerella vaginalis

am facut si eu o analiza de secretie si mi-au iesit urmatoarele:
celule epiteliale: frecvente
leucocite: rel frecvente
flora bacteriana gradul IV
coci gram pozitivi frecventi
coci gram negativi este o liniuta aici (-)
bacili gram pozitivi: relativ frecventi ...
bacili gram begativi relativ frecventi
filamente miceliene: relativ frecvente dar nu crede ca este cazul el.

Si mi-a zis ca am gardnerella? Doar atata am?
Ca tratament mi-a dat metronidazolde doua ori p zi 5 zile si doxicilina tot 5 zile + ovule mixte....ce sa fac acum? Mi-e teama sa nu fac candida...sau poate deja o am ca nu prea inteleg examenul asta.Cum vi se pare tratamentul?

Offline

 

#315 2008-04-07 16:46:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

apar filamente miceliene si el nu crede ca e candida? de la metronidazol s-ar putea sa fie..l. trebuie sa iei si un flucovim 150 doza unica in ziua in care iei prima pastila /ovul. in rest tratamentul e ok.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#316 2008-04-07 17:14:39

highbutterfly
New member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 47

Re: gardnerella vaginalis

il tot intreb daca trebuie sa ia si partenerul si mi-a zis ca nu e necesar ...eu i-am mai dat lui pana sa imi recidiveze nesuferita asta de gardnerella si fasygin si flucovim si el nu are nici un simptom si parca nu l-as mai pune inca o data sa ia. are ceva daca nu mai ia si el?

Offline

 

#317 2008-04-07 17:25:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

el poate sa nu ia daca nu are simptome


mami de minuni hjarta

Offline

 

#318 2008-04-10 11:38:31

pisiculuta
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 5

Re: gardnerella vaginalis

Buna fetelor, revin cu vesti nu prea incintatoare.am fost la medic, si ce sa vedeti surpriza nu mi-a trecut vaginita cu gardnerella nici dupa al doilea tratament.asa ca acum o iau de la capat dar cu alte medicamente, doar Flagyl ovule, spalaturi cu tantum rosa si meclon unguent seara si dimineata.fara pastile. si daca nici de data asta nu trece mi-a promis ca va face o cultura sa vedem de ce nu trece si poate iau antibiotice. dar nu inteleg de ce trebuie sa mai astept inca o luna ptr asta?nu se putea rezolva de acum? ma rog in fine, sa lasam asta. ce m-a surprins a fost faptul ca mi-a zis ca m-am reinfestat, ca apoi sa -mi spuna ce de fapt poate e o tulpina mai rezistenta si nu cedeaza la metronidazol atit de usor.deja sint in ceata, e sau nu e o boala cu transmitere sexuala?ca deja ma lasa nervii, de cite pastiel si creme folosim amindoi. Help!

Offline

 

#319 2008-04-10 12:00:00

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

nu e boala cu transmitere sexuala. gardnerella face parte din flora vaginala normala si la un moment dat o ia pe ulei (de la spalaturi vaginale de obicei). nu tot timpul gardnerella reactioneaza la metronidazol. trebuia facuta cultura si antibiograma acum ca asa dai banii pe tratamente degeaba.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#320 2008-04-10 13:09:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

sincer, cred ca trebuie facut ceva ca sa inmultim bacilii Doderline...altfel, putem sa facem si culturi si antibiograme si alte minuni, si mii de tratamente....nu se va rezolva problema, ci dimpotriva se va inrautatii
aaa...si e si candida acolo...trebuie tratata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#321 2008-04-10 13:23:23

pisiculuta
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 5

Re: gardnerella vaginalis

Pe biletul de analize candida nu apare, si la papanicolau e CI. Deja e prea mult si pentru mine. Ma pierd in atitea detalii cu toate ca medicina nu imi este un domeniu strain. Ce mai tura vura, vor trece si astea 10 zile de tratament alt control alti bani, si vom vedea ce va mai fi. Multumesc oricum pentru raspunsuri si......pastram legatura wink

Offline

 

#322 2008-04-10 13:27:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

pisiculuta a scris:

Buna fetelor. mi-e intr-un fel bine sa stiu ca nu sint singura cu asemenea probleme, dar mi-e greu cind ma gindesc ca pina la 30 de ani ama vut doua candidoze nefericite, tratate cu succes, si acum m-am procopsit su gardnerella vaginallis. am fost la medic, la inceput am banuit ca e tot o candidoza, prezentam doar o scurgere albicioasa fara miros specific, insa diagnosticul a fost vaginita cu gardnerella. tratament metronidazol 3 pe zi 7 zile, 10 ovule de klionD cite unul in fiecare seara dupa spalatura vaginala cu ceai de musetel sau galbenele in care dizolvam un pliculet de septovag si unguent meclon, seara si dimineata, cu specificatia ca dimineata trebuia sa ma dau si inauntru in vagin, iar dupa cele 10 zile de ovule inca 5 zile a trebuit doar sa ma dau cu crema seara si dimineata. fac si eu si partenerul tratament. abstinenta abstinenta. si dupa o luna jumate in care mai ca dansam de fericire ca am scapat m-am trezit din nou cu scurgere, miros fetid, de peste stricat. ce sa mai fac? o luam de la capat cu tratamentu? de ce a revenit? am respectat de cind ma stiu toate normele de igiena intima. azi merg acasa sa fierb din nou lenjeria de pat, prosoapele , etc etc. pe 7 aprilie am programare la medic. dar totusi ma chinuie intrebarea de ce revine?

nu zice doctoressa aici de candida


mami de minuni hjarta

Offline

 

#323 2008-04-10 13:45:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: gardnerella vaginalis

doctoressa a scris:

sincer, cred ca trebuie facut ceva ca sa inmultim bacilii Doderline...altfel, putem sa facem si culturi si antibiograme si alte minuni, si mii de tratamente....nu se va rezolva problema, ci dimpotriva se va inrautatii
aaa...si e si candida acolo...trebuie tratata

chiar sunt curioasa de ce nu spun niciodata medicii asta... cel putin la cei pe la care am umblat eu, unul nu mi-a zis ca pt candidoza/gardnerella trebuie refacuta flora... dadeau pastile (care distrug si mai rau flora) si gata, nimic dupa....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.