homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-30


#552 2010-02-15 06:26:44

Dana.C
Membru
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna tuturor sunt noua pe acest forum si am niste intrebari , crezand ca sunt insarcinata am facut mai multe teste de sarcina,nu eram, am mers la doctor deoarece ma dor ovarele si 2 zile am avut o scurgere maronie..apoi albicioasa..am facut si testul papa nicolau si a iesit negativ..mia dat un tratament cu nospa ospen crezand ca sunt insarcinata si vreau sa pastrez copilul....mia facut alte teste rezultand:
"celule superficiale si intermediare libere si grupate,oranjofile si cianofile,flora microbiana(Gardnerella V),PMN" ati putea sami interpretati rezultatul mai exact nu cunosc aceste infectii si nu am avut niciodata,mia dat tratament, Cervugid-ovule si Doxacilina,Activit forte.....ce tratament ar fi mai bun?este o infectie periculoasa?trece greu?va multumesc...

Offline

 



#553 2010-02-20 18:32:06

gabi_bv2005
Membru
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

ginecologul meu m-a diagnosticat ca am gardnerella si mi-a dat sa iau ovule(mai exact 3 ovule de pus cate una seara inainte de culcare).mai adaug si faptul ca sunt insarcinata in 13 saptamani.aceasta infectie va trece doar cu acest tratament de 3 ovule ???sau este necesar mai mult???partenerul meu care este fix nu trebuie sa ia nimic?????imi poate afecta sarcina daca nu este tratata bine infectia?????astept un raspuns!!!!!
multumesc!

Offline

 

#554 2010-02-20 19:28:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: gardnerella vaginalis

gabi_bv2005 a scris:

ginecologul meu m-a diagnosticat ca am gardnerella si mi-a dat sa iau ovule(mai exact 3 ovule de pus cate una seara inainte de culcare).mai adaug si faptul ca sunt insarcinata in 13 saptamani.aceasta infectie va trece doar cu acest tratament de 3 ovule ???sau este necesar mai mult???partenerul meu care este fix nu trebuie sa ia nimic?????imi poate afecta sarcina daca nu este tratata bine infectia?????astept un raspuns!!!!!
multumesc!

nu are un efect pe sarcina infectia cu gardnerella, stai linistita. e destul de frecventa la femeile insarcinate de fapt, deoarece ea apare prin modificarea conditiilor de ph la nivel vaginal. practic, gardnerella "traieste" in mod normal la nivel vaginal, dar in conditiile modificarii conditiilor de locuit :) prolifereaza si se inmulteste. de aceea nu are rost sa iti tratezi partenerul, cel putin din cate stiu eu.

depinde ce ovule ti-a recomandat, teoretic de obicei e nevoie si un tratament oral, cu metronidazol. acesta nu e in mod teoretic contraindicat in sarcina, dar daca se poate evita orice fel de tratament in sarcina, e bine sa se evite. de aceea probabil a optat pentru varianta tratamentului local, caz in care nu exista o absorbtie sistemica importanta.

oricum vei repeta analiza peste o perioada pentru a vedea cum merge si veti hotari impreuna ce e de facut.

insist sa ai o relatie mai apropiata cu medicul tau, sa lasi orice fel de rusine si sa il intrebi orice, decat sa stai stresata si sa cauti raspunsuri pe internet. esti intr-o perioada in care trebuie sa fii cat mai relaxata si sa te bucuri la maxim!

sanatate multa iti doresc si o sarcina frumoasa si usoara!

pentru Dana. C - ai o infectie cu gardnerella, eu una nu inteleg ce legatura are doxacilina, decat daca ai si alta infectie pe care nu ti-a comunicat-o. de electie pentru gardnerella e metronidazolul, pe care il ai in cervugid si sa speram ca o sa se rezolve. eu una nu stiu la ce iti foloseste doxacilina, poate stie sa iti zica altcineva. nu e o infectie periculoasa, nici nu trece greu, stai linistita. practic nici nu putem sa ii spunem infectie neaparat in sensul propriu, avand in vedere ca microbul acesta traieste in mod normal in vagin, putem sa ii spunem o multiplicare excesiva.

sanatate multa!

Offline

 

#555 2010-02-23 08:19:10

gabi_bv2005
Membru
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

moksha a scris:

gabi_bv2005 a scris:

ginecologul meu m-a diagnosticat ca am gardnerella si mi-a dat sa iau ovule(mai exact 3 ovule de pus cate una seara inainte de culcare).mai adaug si faptul ca sunt insarcinata in 13 saptamani.aceasta infectie va trece doar cu acest tratament de 3 ovule ???sau este necesar mai mult???partenerul meu care este fix nu trebuie sa ia nimic?????imi poate afecta sarcina daca nu este tratata bine infectia?????astept un raspuns!!!!!
multumesc!

nu are un efect pe sarcina infectia cu gardnerella, stai linistita. e destul de frecventa la femeile insarcinate de fapt, deoarece ea apare prin modificarea conditiilor de ph la nivel vaginal. practic, gardnerella "traieste" in mod normal la nivel vaginal, dar in conditiile modificarii conditiilor de locuit smile prolifereaza si se inmulteste. de aceea nu are rost sa iti tratezi partenerul, cel putin din cate stiu eu.

depinde ce ovule ti-a recomandat, teoretic de obicei e nevoie si un tratament oral, cu metronidazol. acesta nu e in mod teoretic contraindicat in sarcina, dar daca se poate evita orice fel de tratament in sarcina, e bine sa se evite. de aceea probabil a optat pentru varianta tratamentului local, caz in care nu exista o absorbtie sistemica importanta.

oricum vei repeta analiza peste o perioada pentru a vedea cum merge si veti hotari impreuna ce e de facut.

insist sa ai o relatie mai apropiata cu medicul tau, sa lasi orice fel de rusine si sa il intrebi orice, decat sa stai stresata si sa cauti raspunsuri pe internet. esti intr-o perioada in care trebuie sa fii cat mai relaxata si sa te bucuri la maxim!

sanatate multa iti doresc si o sarcina frumoasa si usoara!

pentru Dana. C - ai o infectie cu gardnerella, eu una nu inteleg ce legatura are doxacilina, decat daca ai si alta infectie pe care nu ti-a comunicat-o. de electie pentru gardnerella e metronidazolul, pe care il ai in cervugid si sa speram ca o sa se rezolve. eu una nu stiu la ce iti foloseste doxacilina, poate stie sa iti zica altcineva. nu e o infectie periculoasa, nici nu trece greu, stai linistita. practic nici nu putem sa ii spunem infectie neaparat in sensul propriu, avand in vedere ca microbul acesta traieste in mod normal in vagin, putem sa ii spunem o multiplicare excesiva.

sanatate multa!

itt multumesc din suflet ptr raspuns!problema mea este ca pana acum medicul meu ginecolog nu m-a satisfacut din pct de vedere medical.orice intreb .....parca n-ar interesa-o!de aceea am hotarat sa schimb medicul si intre timp sa vad o alta parere pe internet!iti multumesc inca o data!si iti doresc multa sanatate si numai bine!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline

 

#556 2010-02-23 15:37:55

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: gardnerella vaginalis

asa sa faci, mai ales daca esti insarcinata iti trebuie cineva de incredere si care sa aiba rabdare sa iti explice absolut orice, doar e important.

profit de ocazie sa iti zic sa o lasi moale cu consumul de branza cam de orice fel si mai ales din aceea mucegaita si in nici un caz carne nepreparata bine, da? poate ti s-a mai zis, dar daca tot sunt aici iti zic si eu.

sanatate si bucura-te de perioada asta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2010-03-10 19:31:43

oana_ligia
New member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 5

Re: gardnerella vaginalis

buna! acum mi-am facut si eu cont pentru ca imi place rabdarea si grija care v-o purtati desi (probabil) nu va cunoasteti personal.intrebarea mea e legata de infectia provocata de gardnerella.mi-am facut examenul secretiei vaginale si mi-a iesit pozitiv pentru cocobacili si gardnerella.mi-au aparut scurgeri si senzatia de mancarime dupa ce am terminat tratamentul cu enhancin (contine amoxicilina si acid clavulcanic) pentru o raceala recidiva.tratamentul care mi-a fost prescris de ginecolog este azitromicina 250 mg,cervugid si spalaturi vaginale , iar pentru prietenul meu care imi este si partener stabil de ceva vreme,nu i-a prescris nimic.doctorita mi-a zis ca nu are legatura infectia mea cu antibioticele luate si mi-a dat alte antibiotice sa o tratez.e normal? plus ca am dat si o caruta de bani pe el...nu stiu ce sa fac.va rog da-ti un sfat.multumesc mult!

Offline

 

#558 2010-03-10 19:48:26

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: gardnerella vaginalis

oana_ligia a scris:

buna! acum mi-am facut si eu cont pentru ca imi place rabdarea si grija care v-o purtati desi (probabil) nu va cunoasteti personal.intrebarea mea e legata de infectia provocata de gardnerella.mi-am facut examenul secretiei vaginale si mi-a iesit pozitiv pentru cocobacili si gardnerella.mi-au aparut scurgeri si senzatia de mancarime dupa ce am terminat tratamentul cu enhancin (contine amoxicilina si acid clavulcanic) pentru o raceala recidiva.tratamentul care mi-a fost prescris de ginecolog este azitromicina 250 mg,cervugid si spalaturi vaginale , iar pentru prietenul meu care imi este si partener stabil de ceva vreme,nu i-a prescris nimic.doctorita mi-a zis ca nu are legatura infectia mea cu antibioticele luate si mi-a dat alte antibiotice sa o tratez.e normal? plus ca am dat si o caruta de bani pe el...nu stiu ce sa fac.va rog da-ti un sfat.multumesc mult!

nu am inteles prea clar la ce te-ai referit cand ai zis asta - doctorita mi-a zis ca nu are legatura infectia mea cu antibioticele luate si mi-a dat alte antibiotice sa o tratez. ai vrut sa intrebi daca din cauza antibioticelor ai facut infectia asta sau daca antibioticele respective puteai sa le folosesti pentru infectia actuala? raspunsul in prima varianta e ca nu neaparat, adica gardnerella locuieste in vagin, oricat de inspaimantator pare smile si orice dezechilibru intr-un sens sau altul o enerveaza, asa ca isi face de cap, asa ca poate tratamentul a suparat-o sau poate orice altceva. la intrebarea 2 raspunsul e ca nu se prea sperie de amoxicilina in general, asa ca teoretic cel putin trebuia antibiograma. eu stiam ca de preferat pentru o infectie cu gardnerella este metronidazolul, care e din cu totul alta clasa decat azitromicina, asa ca sincer nu stiu sa ma pronunt in legatura cu asta, asa ca sper ca exista antibiograma sau ca doctorita ta a ales acest antibiotic pentru ca are experienta cu el. totusi, nu inteleg de ce nu a optat pentru metronidazol, dar eu nu sunt doctor inca si nu pot explica asta.

partenerul tau nu are de ce sa faca tratamentul, teoretic, parerile sunt impartite dar ai incredere in medicul tau, sigur are experienta.

Offline

 

#559 2010-03-10 20:00:51

oana_ligia
New member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 5

Re: gardnerella vaginalis

smile sa ma explic: vroiam sa intreb daca antibioticul luat pentru raceala a favorizat aparitia vaginitei bacteriane provocata de gardnerella...si in cazul in asta,cum de mi s-a dat alt antibiotic pentru tratarea ei?  va
oricum,iti multumesc pt raspuns.voi lua tratamentul si apoi ma voi duce la un nou control.

Offline

 

#560 2010-03-10 20:36:15

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: gardnerella vaginalis

oana_ligia a scris:

smile sa ma explic: vroiam sa intreb daca antibioticul luat pentru raceala a favorizat aparitia vaginitei bacteriane provocata de gardnerella...si in cazul in asta,cum de mi s-a dat alt antibiotic pentru tratarea ei?  va
oricum,iti multumesc pt raspuns.voi lua tratamentul si apoi ma voi duce la un nou control.

antibioticele sunt diferite unele de altele si actioneaza diferit smile teoretic era bun metronidazolul pentru ce ai... oricum esti acoperita acum si local de cervugid. de asta ai primit tot un antibiotic, fiindca fiecare are o tinta si un scop oarecum precis. dar repet, nu e neaparat asta cauza - tratamentul anterior cu antibiotice, poate fi orice, chiar si contactul sexual, tampoane, orice.

ideea e ca nu e ceva grav si se rezolva. ceea ce eu nu stiu e de ce azitromicina, dar repet, sigur dr ta stie ce face, cel putin sa speram smile

sanatate!

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-10 20:37:31)

Offline

 

#561 2010-03-15 18:24:20

sashaproof
Membru
Inregistrat: 2010-03-15
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

buna doctoressa...azi am primit rezultatul secretiei si mi-a iesit celule epiteliale frecvente, leucocite f rare, flora grad IV, coci gram pozitivi rari, trichomonas absent si gardnerella vaginalis prezenta...dl doctor mi-a dat urmatorul tratament..bine initial mi-a dat sa iau(pana sa iasa testul) augmentin si ketonal pentru o infectie urinara pe care o aveam..acum ma simt bine si pentru secretie gynozol, spalaturi cu tantum rosa si fasigyn, dar nu l-am gasit si mi-au dat un inlocuitor tiprogyn parca(4 pastile o data si eu si partenerul meu)...dupa ce mi-a iesit testul cu gardnerella mi-a dat sa iau doxicilina 2 odata pe zi si poliginax 10 zile + spalaturi cu tantum rosa inainte...vroiam sa te intreb daca e bun antibioticul acesta pt ce am eu si daca flora mea vaginala e grava pt ca la majoritatea fetelor am citit grad III si daca se poate sa-mi mai dai niste sfaturi cu tratament sau nu...sper sa-mi raspunzi..multumesc

Offline

 

#562 2010-03-29 21:15:24

pam00
Membru
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

buna.am fost saptamana trecuta la doctor si mi-a spus ca am gardnerella si mi-a dat tratament insa cand m-am dus la farmacie sa il iau mi-a dat si niste pliculete de septovag ca sa fac spalaturi dimineata. eu stiam ca spalaturile se fac seara inainte sa-mi pun ovulul. este bine sa fac si dimineata? va rog sa-mi raspunde-ti cat mai repede pt ca as vrea sa incep tratamentul si nu stiu exact cum sa fac cu spalaturile. Ca si ovule dr mi-a dat macmiror complex iar pastile metronidazol

Offline

 

#563 2010-03-30 08:52:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Farmacista probabil ti-a recomandat ceea ce scria pe reteta. Nu cred ca ti-a spus de capul ei. Desi, si eu stiu ca spalaturile se fac seara. Insa, daca medicul a recomadat asa, eu zic sa urmezi sfatul lui.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#564 2010-03-30 12:54:52

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: gardnerella vaginalis

hello, hello. revin cu niste probleme. de ceva timp am tot avut probleme si intr-un final am fost diagnosticatacu Gardnerella. m-am simtit foarte rau, adica: am tot avut usturimi si mancarimi, arsuri la contact si o secretie putin dubioasa. la inceput era  cam abundenta si incepuse sa aibe un miros ciudat. am fost la medic si mi s-au facut examene de secretie. prima data m-a diagnosticat cu flora vaginala grad 4 apoi am luat tratment cu poligynax   si am repetat testul si a ajuns la flora vaginala grad 2+rari bacili gram negativ. mi-a recomandat daca e sa mai iau polygynax sau macmiron, am luat si tot degeaba cand am repetat testul am zis ce naiba? ajunesem iar la flora vaginala grad 4  cu bacili gram negativ. dupa toate acestea am zis sa mai consult si alt medic, ba chiar sa-mi fac tetsul Papanicolau-Babes. am uitat sa mentionez ca incepusem sa am o secretie cam inchisa al culoare, spre maroniu. cand mi-a prelevat probe, m-a intrebat asistenta daca sunt sensibila si i-am zis ca da, apoi mi-a spus poate deaceea 'iti curge putin sange". am fost si la control si doctora ginecolog a constatat ca am si niste rani, in plus si ea mi-a prelevat probe( secretie si inca ceva). mi-a dat decat mie tratament cu Cervugid (si spalatur in fiecare seara cu ceai de galbenele+coada soricelului, mai exact bai de sezut)si mi-a zis sa il iiau pana imi vine menstruatia. pe 20 aprilie sunt programata iar la control si mi-a zis sa vin  si cu rezultatele testului Papanicolau. la Papanicolau a iesit bine cu exceptia Gardnerellei.
intrebarea mea este: ce trebuie sa ia sotul meu ca tratament?  si eu? Cumnata mea mi-a zis ca Metronidazol, pastile si inca ceva. tin minte ca am mai avut Gardnerella si atunci mi s-a dat ca tratament flagyl ovule, niste pastile parcA si crema DAR nu mai stiu cum se numea. iar pt el tot asa pastile si o crema.

off... desi fac tratmentul cu cervugid inca mai am simptome, insa nu la fel de urate ca la inceput. de apraope 2 luni tot am confrunt cu prolme de  genul acesta si simt ca am ajuns la capatul rabdarilor.  cate pastile de Metronidazol se iau pt aceasta "minunata" Gardnerella?

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-03-30 14:07:48)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#565 2010-04-12 16:01:42

laura88
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 81

Re: gardnerella vaginalis

buna ,

azi am primit rezultatul analizei de la laborator :


Frotiu colorat Gram
Evidentiaza cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic de Gardnerella vaginalis
( flora anaeroba )
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius ( Streptococcus agalactiae,
Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).


Chestia e ca de 7 luni ma confrunt cu problema asta, dar pana acuma am facut doar analiza in cabinetul doamnei doctor si nu mi-a spus ca ar fi gardnerella vaginalis ci doar colpita bacteriana . am observat ca apare in saptamana dinaintea menstruatiei. am facut tratament cu macmiror mi-a trecut; dupa 3 saptamani a reaparut si am luat tergynan  care nu a avut rezultate asa ca am trecut pe betadine care a functionat , dupa care 2 luni am facut spalaturi o data pe saptamana cu tantum rosa dar a reaparut. urmatorul tratament a fost cu cervugid care a funtionat , insa dupa alte 3 saptamani a reaparut. am luat din nou betadine , dupa care am pus 7 zile iaurt in vagin , pe urma 6 zile viviflor, si inca vreo 5 seri iar iaurt dar a reaparut . asa ca de data asta am dus o proba la synevo si rezultatul este cel de mai sus . tratamentul prescris de d-na doctor este klion 10 seri iar pe urma feminella vagi C. avand in vedere ca a tot recidivat si am citit pe forum ca tratamentul clasic ar fi cu mentronidazol oral + ovule( in cantitate mult mai mare decat cea continuta de klion) este acesta tratamentul potrivit?

niciodata nu mi-a dat tratament si pentru prietenul meu.

as vrea daca se poate un sfat din partea doctoressei . sa urmez tratamentul dat de doctor sau sa il fac pe cel recomandat de dansa?

am uitat sa mentionez ca nu am alte simptome decat usturime in timpul contactului sexual. secretia e foarte putina si nu miroase.

Ultima oara a fost editat de laura88 (2010-04-12 16:05:19)

Offline

 

#566 2010-04-18 11:48:58

laura88
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 81

Re: gardnerella vaginalis

nu-mi raspunde nimeni????!!!!
deja sunt disperata ca am inceput tratamentul cu Klion si am pus deja 6 ovule da in loc sa ma simt mai bine ma simt mult mai rau , ma ustura aproape toata ziua si nu stiu ce sa ma mai fac! e normal sa ma usture in halul asta?

Offline

 

#567 2010-04-18 13:53:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Las link doctoressei, Laura.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#568 2010-04-18 15:09:13

laura88
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 81

Re: gardnerella vaginalis

multumesc frumos!




azi am vorbit la telefon cu doctorita si cand i-am spus ca in loc sa imi treaca simptomele s-au accentuat , acum iritatia labiilor mici fiind si mai puternica mi-a spus doar sa iau o pastila de flucovim si sa ma dau cu clotrimazol crema. ce nu inteleg eu de ce flucovim cand eu am gardnerella vaginalis?   nustiu
deja mi-am pierdut increderea in doctorita la care ma duc , avand in vedere ca de 7 luni mai mult am fost bolnava decat bine. a spus ca daca nu imi trece sa merg din nou la control. tind sa cred ca prietenul meu a avut dreptate si vrea doar sa ma stoarca de bani. grater

Ultima oara a fost editat de laura88 (2010-04-19 12:07:46)

Offline

 

#569 2010-04-20 12:55:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

laura88 a scris:

buna ,

azi am primit rezultatul analizei de la laborator :


Frotiu colorat Gram
Evidentiaza cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic de Gardnerella vaginalis
( flora anaeroba )
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius ( Streptococcus agalactiae,
Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).


Chestia e ca de 7 luni ma confrunt cu problema asta, dar pana acuma am facut doar analiza in cabinetul doamnei doctor si nu mi-a spus ca ar fi gardnerella vaginalis ci doar colpita bacteriana . am observat ca apare in saptamana dinaintea menstruatiei. am facut tratament cu macmiror mi-a trecut; dupa 3 saptamani a reaparut si am luat tergynan  care nu a avut rezultate asa ca am trecut pe betadine care a functionat , dupa care 2 luni am facut spalaturi o data pe saptamana cu tantum rosa dar a reaparut. urmatorul tratament a fost cu cervugid care a funtionat , insa dupa alte 3 saptamani a reaparut. am luat din nou betadine , dupa care am pus 7 zile iaurt in vagin , pe urma 6 zile viviflor, si inca vreo 5 seri iar iaurt dar a reaparut . asa ca de data asta am dus o proba la synevo si rezultatul este cel de mai sus . tratamentul prescris de d-na doctor este klion 10 seri iar pe urma feminella vagi C. avand in vedere ca a tot recidivat si am citit pe forum ca tratamentul clasic ar fi cu mentronidazol oral + ovule( in cantitate mult mai mare decat cea continuta de klion) este acesta tratamentul potrivit?

niciodata nu mi-a dat tratament si pentru prietenul meu.

as vrea daca se poate un sfat din partea doctoressei . sa urmez tratamentul dat de doctor sau sa il fac pe cel recomandat de dansa?

am uitat sa mentionez ca nu am alte simptome decat usturime in timpul contactului sexual. secretia e foarte putina si nu miroase.

personal as merge pe metronidazol(e deja cronica problema la tine din pacate)...urmat neaparat de tratament antimicotic(va fi util) si mai apoi de probiotice(de tip viviflor/feminella/ginophilus, etc...oricare dintre astea vrei)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#570 2010-04-20 13:50:29

laura88
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 81

Re: gardnerella vaginalis

metronidazol ar trebui sa iau ovule si pastile , si daca da, cate zile ?


va rog daca se poate sa imi spuneti un tratament complet pe care sa il urmez+ cel antifungic. problema e ca am ramas fara bani , am cheltuit peste 900 ron in ultimele luni pe consultatii , analize si medicamente. si imi este frica sa mai merg la alt doctor sa mai dau o groaza de bani si fara sa ma vindec, mai ales ca doctorita la care am fost era recomandata aici pe site.

Ultima oara a fost editat de laura88 (2010-04-20 13:58:25)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.