homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-37


#685 2011-12-04 12:55:21

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

frankie a scris:

angel, gynophilus pot sa pun doar 6 ovule cate unul pe zi? ca atatea mai am de data trecuta. sau trebuie neaparat o cutie intreaba adica 14?

1ovul seara timp de 6 zile.  kram


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 



#686 2011-12-04 13:02:06

natalia25
Membru
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

mersi mult

Offline

 

#687 2011-12-04 13:06:46

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

natalia gargarita si angel stiu ce spun, ele m-au ghidat si pe mine cu gardnerella asta smile
angel multuemsc. eu am pus data trecuta dupa o candida cum a spus medicul adica initial cate 2 pe zi timp de 7 zile, si mi-a zis sa mai iau o cutie si sa pun dupa urmatoarea menstruatie tot o saptamana dar numai unul pe zi, si restul dupa a doua menstruatie. numai ca dupa prima menstra am scapat in chiuveta al 7-lea ovul si am pus altul, ramanand cu 6, nestiind daca pot sa pun doar 6 luna urmatoare, nu am mai pus deloc rotfl

Offline

 

#688 2011-12-04 13:20:47

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

frankie a scris:

natalia gargarita si angel stiu ce spun, ele m-au ghidat si pe mine cu gardnerella asta smile
angel multuemsc. eu am pus data trecuta dupa o candida cum a spus medicul adica initial cate 2 pe zi timp de 7 zile, si mi-a zis sa mai iau o cutie si sa pun dupa urmatoarea menstruatie tot o saptamana dar numai unul pe zi, si restul dupa a doua menstruatie. numai ca dupa prima menstra am scapat in chiuveta al 7-lea ovul si am pus altul, ramanand cu 6, nestiind daca pot sa pun doar 6 luna urmatoare, nu am mai pus deloc rotfl

Oricum ar trebui sa mai folosesti si luna viitoare dupa menstra. In gardnerella se persista mai mult cu refacerea florei kram  kram


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#689 2011-12-04 13:47:43

natalia25
Membru
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

Doctoressa, mai am o nelamurire mare! te rog sa ma ajuti.....

Vreau sa va povestesc istoria mea de la inceput....
Cind am fost diagnosticata cu gardnerella, la inceput am fost la un doctor (1)  .....care mi-a dat un acest tratament :
1) Pastile   - metronidazol
                - ciprimol
2) Injectii in vina (un fel de picuratori) care dureaza vreo 15 min, pe care ar trebui sa le fac acolo pe loc in fiecare dimineata
                - cu solutie metronidazol
                - ciprofloxacini
3) Injectii (in muschi) care sa ma intareasca dupa injectiile in vina (milgamma si cycloferoni)
4) Un fel de spalaturi, tot acolo la clinica
5) Dupa spalaturi, sa-mi puna un fel de tampoane, cu care sa stau toata ziua sad
Iata acesta e tratamentul, care imi parea cam straniu.
De aceea m-am dus si la alt doctor (2) care mi-a zis ca nu trebuie sa urmez acel tratament, fiindca e prea complicat si ar putea sa imi afecteze unele organe interne. Ea mi-a zis sa nu imi fac atitea griji si sa iau doar pastile si ovule metronidazol si sa vin peste 10 zile pentru noi analize.
Dupa tot ce am citit aici saptamina asta, am decis sa urmez tratamentul pe care mi l-a dat al doilea doctor (2), doar cu pastile si ovule metronidazol.
Sunt disperata, oare am luat decizia corecta?
Ce ma sfatui doctoressa?

Sper ca am fost explicita.
Va mutumesc mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2011-12-04 14:09:42

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

natalia25 e ciudat primul tratament care ti la dat primul medic , doar pt infectia cu gardnerella. Gardnerella e o dereglare a florei si apare , in lipsa bacililor doderleni( lactobacilli) asa zisii sanitari ai vaginului. In gardnerella tratamentul de electie e metronidazolul si dupa tratament refacerea florei pt inmultirea lactobacilor. Gardnerella nu afecteaza organele interne in niciun caz. Ce ti-a dat al doilea dr e bun tratamentul , dar sa nu faci in niciun caz spalaturi vaginale , ele distrug de tot flora.  Oricum e f ciudat metoda de tratament al pimului medic. Esti sigura ca era doar gardnerella ?? Sanatate multa!

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-12-04 22:12:41)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#691 2011-12-05 23:20:41

ade_adelutza
Membru
Inregistrat: 2011-12-05
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Buna. Am o intrebare:mi-am facut niste analize din cauza unei secretii urat mirositoare si mi-a iesit ca am flora microbiana abundenta cu aspect de gardnerella.si mi-a dat tratament cu ovule KLION pe 10 zile si spalaturi cu tantum rosa tot timp de 10 zile inainte de aplicarea ovulului...acum citesc pe net ca daca ai o asemenea infectie nu e recomandat sa faci spalaturi.asa e??care ar fi consecintele?? la partener a zis ca nu trebuie sa dea nimic ca nu e transmisibil...e ok?

Offline

 

#692 2011-12-05 23:39:56

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

nu face spalaturi. exact de la tantum rosa avand doar o candida, am facut si gardnerella. pune doar ovulele, dar trebuie si antibiotice orale. pe baza de imidazol. partenerului ii se da tratament, tot antibiotice ca ovule nu are cum, doctora mea i-a dat, dar fetele zic ca nu se ia de la partener... deci nu stiu exact eu zic ca e mai sigur sa ia si el, dar iti trebuie reteta pentru antibiotice. am cautat ovulele kilon sunt pentru trichomoniaza si candida, dar continand metronidazol care este derivat din imidazol din cate am inteles, e ok pentru gardnerella, dar doar local nu cred ca se rezolva problema. pe prospectul citit de mine pe net scrie ca se recomanda si luarea pastilelor kilon concomitent cu ovulele si partenerul la fel fara ovule logic.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-05 23:43:39)

Offline

 

#693 2011-12-06 09:59:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: gardnerella vaginalis

eu cred ca sunt suficiente ovulele si nu trebuie sa se trateze si partenerul, fiind o infectie rezultata din dereglarea florei vaginale, nu dintr-o bts. trebuie insa evitate contactele sexuale pe durata tratamentului. si da, nu se fac spalaturi si nu se introduce nimic in vagin in cele 10 zile de tratament. pe prospect scrie sa se combine si cu pastile ca sa le faci mai multa vanzare big_smile.
pt o eficienta sporita, se pot administra ovule pt refacerea florei (sau tratamente "babesti" - iaurt) dupa cele 10 zile de klion.



stie cineva cu ce se trateaza femeile insarcinate care fac gardnerella? am citit ca nu ar exista tratament pt ele, dar daca stie cineva, as vrea sa aflu raspunsul. multumesc.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-12-06 10:03:00)

Offline

 

#694 2011-12-06 12:24:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

si candida rezulta din dereglarea florei si se face tratament pt partener... ginecologul mi-a dat si pentru partener, acum eu nu cred ca-i pica sistemul imunitar daca ia si el o zi un antibiotic (ce ne-a dat noua erau 4 pastile administrate toate odata mai erau si 3 lei si ceva). inteleg ca aia pe prospect au recomandat pastilele kilos pt vanzare pe de o parte, dar medicii recomanda pentru orice fel de infectie in primul rand tratament oral! si abia apoi tratament local.

Offline

 

#695 2011-12-07 14:18:05

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

La ultima lama mi-a iesit gardnerella si candida. Gardnerella am mai avut si acum 1an, am refacut flora cu ovule Feminella, dar candida ma ingrozeste...care trece mai greu? pt candida, medicul mi-a prescris Fluomizin ovule, Flucoric -doza unica si Tinizol pt gardnerella. E ok tratamentul?

Ultima oara a fost editat de Oanita88 (2011-12-07 14:19:13)

Offline

 

#696 2011-12-07 14:25:15

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

din punctul meu de vedere e ok. nu cred ca trece una mai greu si alta mai putin. dupa acest tratament ar trebui sa nu mai ai nici una nici alta, daca insa nu te simti bine, sau in urma refacerii analizelor rezulta ca mai sunt, vei fii tratata in continuare. ideal este ca medicul ca puna diagnosticul in urma analizei secretiei si nu doar la microscop (lama), ci si cerand la laborator culturi din secretie si antifungigrama, antibiograma.

Offline

 

#697 2011-12-07 15:02:17

Oanita88
New member
Inregistrat: 2010-06-18
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

merci frankie, sper sa treaca, daca nu la urmatoarea vizita o sa cer antifungigrama si un tratament adaptat, dar sper sa nu fie cazul!

Offline

 

#698 2011-12-07 15:29:28

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

puss din cate stiu pt antifungigrama trebuie sa ceri cultura de secretie. si trebuie sa ceri cand iti ia medicul sau asistenta probele de secretie, ca ia separat.

Offline

 

#699 2011-12-22 00:29:48

clara7
Membru
Inregistrat: 2011-12-22
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna ziua,

   Dupa o analiza a secretiei am fost diagnosticata cu Gardnerella vaginalis iar medicul mi-a prescris Lomexin 3 ovule, 1 la 3 zile si Lomexin crema pentru aplicarea locala.
   As avea si eu cateva intrebari am citit pe forum si am observat ca acest tratament este prescris cu precadere pentru candida, se va dovedi eficient si pentru GV? De asemenea crema i-a fost prescrisa si partenerului. Noi nu am avut contact sexual neprotrejat si am citit tot aici ca se intampla destul de rar ca boala sa se transmita de la un partener la celalalt. Nedumerirea mea este in privinta sexului oral, presupun ca este posibil sa fie transmisa si asa si daca da ce ar trebui sa ia partenerul.
  Sunt noua pe forum si sper ca nu am facut nici o greseala, rog un moderator sa imi atraga atentia daca este cazul.
   
   Multumesc mult si sarbatori fericite!

Offline

 

#700 2011-12-22 00:34:33

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

nu cred ca se ia gardnerella prin oral, cel putin eu nu am auzit asa ceva. plus ca din cunilingus este cel mai putin probabil sa se ia bts-uri. candida stiu ca se poate lua asa si bucal dar nu obligatoriu smile daca ati folosit mereu prezervativ, adevarat ca nu prea se poate lua, cat despre daca s-ar putea lua fara... a fost de curand o mare dezbatere intre mine si alte fete de pe forum tongue ideea e ca nu stiu sigur, am intrebat fetele care vad ca stiu ce vorbesc si au spus ca nu se ia, dar cum unii medici dau si partenerului tratament si e doar o crema de 10 lei si doar ceva local nu cred ca strica deloc chiar. lomexinul am folosit si eu si e si antifungic si antibiotic local. deci se da si pt candida si pt gardnerella si pt ele doua combinate si pt thricomoniaza.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-22 00:35:55)

Offline

 

#701 2011-12-22 23:25:50

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

clara7 a scris:

Buna ziua,

   Dupa o analiza a secretiei am fost diagnosticata cu Gardnerella vaginalis iar medicul mi-a prescris Lomexin 3 ovule, 1 la 3 zile si Lomexin crema pentru aplicarea locala.
   As avea si eu cateva intrebari am citit pe forum si am observat ca acest tratament este prescris cu precadere pentru candida, se va dovedi eficient si pentru GV? De asemenea crema i-a fost prescrisa si partenerului. Noi nu am avut contact sexual neprotrejat si am citit tot aici ca se intampla destul de rar ca boala sa se transmita de la un partener la celalalt. Nedumerirea mea este in privinta sexului oral, presupun ca este posibil sa fie transmisa si asa si daca da ce ar trebui sa ia partenerul.
  Sunt noua pe forum si sper ca nu am facut nici o greseala, rog un moderator sa imi atraga atentia daca este cazul.
   
   Multumesc mult si sarbatori fericite!

Gadnerella se trateaza cu metronidazol . El e tratamentul de electie in gardnerella si refacerea florei cu lactobacili.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-12-22 23:26:07)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#702 2012-01-10 15:48:06

alina.ion
New member
Inregistrat: 2012-01-10
Mesaje: 12

Re: gardnerella vaginalis

Buna ziua, este prima oara cand scriu aici dar ma confrunt cu o problema si as dori sa gasesc solutia cat mai repede. In 2011 ianuarie in urma analizei de secretie mi s-a depistat aceasta infectie cu gardnerella , am urmat un tratament la recomandarea medicului apoi restul anului am fost f ok. In luna decembrie am repetat analizele (secretie +culturi , PAP) am fost la medic si mi-a spus ca sunt toate bune , ne vedem peste un an urmand ca la sfarsitul lunii sa ma pricopsesc din nou cu acea nenorocita secretie abundenta , urat mirositoare, fara usturimi , mancarimi sau arsuri. De frica m-am dus repede sa repet analiza de secretie . am primit ieri rezultatul iar pe foaie sunt bifate urmatoarele :
- cocobacili gram pozitiv si negativ - numerosi
-  coci gram pozitiv  - relativ frecventi , sferici "in diplo"
La alte observatii scrie : relativ frecvente celule superficiale si intermediare etalate , frecvente polimorfonucleare integre si degradate.
Am fost azi la medic, mi-a spus ca analiza nu este f concludenta  , ca ar putea fi vorba de gonococ si ca a recidivat gardnerella. Mi-a dat tratament 2 feluri de antibiotic, Ofloxacin si Tinidazol , ovule Cervugid si spalaturi cu Tantum Rosa, urmand sa repetam analiza de secretie post tratament.
Intrebarea mea este , este posibil sa fie gonoree ? Daca da, de ce a spus ca nu este sigur ? apoi eu am tot citit pe internet si am gasit ca gonococul este gram negativ , ceea ce mie nu imi apare in analiza..  Daca ar fi, de unde l-am luat ?? am acelasi partener de mai multi ani si am incredere... Nu mai inteleg nimic ! Ma gandeam azi sa merg si la alt medic , sa mai aflu o parere , apoi am intrat aici si zis sa incerc poate cineva in cunostinta de cauza imi poate oferi un raspuns. Multumesc anticipat !

Offline

 

#703 2012-01-10 15:53:45

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: gardnerella vaginalis

ba da apare gram negativ in analiza, iar gram-negativ este si gardnerella din cate stiu. era bine sa fii facut culturi din secretie, nu doar examenul microscopic, poti sa faci asta mai intai, sa te asiguri, sau sa mergi pe mana medicului tau. gonoreea se vede la examenul microscopic deci eu zic ca nu ai. dar nu face spalaturile cu tantum rosa, eu de la el m-am ales cu gardnerella. nu face spalaturi deloc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.