homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?-19


#343 2011-03-03 15:28:14

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Sangerarea a avut loc in data de 25 feb acum aprox o saptamana  adica 8 zile dupa data in care presupun eu ca s-ar fi putut intampla evenimentul .... si , ce-i drept, am vrut sa cred ca poate fi un semn bun, nu am vrut sa gandesc negativ. Nici nu am avut motive pentru ca nu am avut dureri doar sangerare si vreo 10 min de senzatie usoara de arsura. Ce-i drept nu am luat in considerare sa merg deocamdata la doctorul ginecolog. Am zis sa mai astept si daca vine "uratul" sa merg sa vad atunci cauza sangerarii.
Sper sa nu ma insel ... cum am spus deocamdata gandesc pozitiv.
S-au poate ca este asa cum spune si angel_sweety doar o ovulatie mai puternica.

Offline

 



#344 2011-04-13 14:54:18

Covacimarina
New member
Inregistrat: 2011-04-08
Mesaje: 7

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

BUna am si eo intrebare testul de sarcina functioneaza si in luna a 4 ... scz dak am zis ceva anormal da... asa am auzit k nu mai reflecta realitatea... Si vineri merg la ginecolog... imi spuneti si mie ce o sa imi faca:(... mie foarte frika..

Offline

 

#345 2011-04-13 16:03:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

daca esti insarcinata in luna a 4-a testul va iesi pozitiv. hormonul beta HCG care pozitiveaza testul de sarcina se secreta pe toata perioada sarcinii.
cum adica sa-ti spunem ce o sa-ti faca ginecologul?  hmm pentru ce anume te duci?

Offline

 

#346 2011-04-14 11:49:11

Covacimarina
New member
Inregistrat: 2011-04-08
Mesaje: 7

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

pentru un control...

Offline

 

#347 2011-04-14 15:30:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eu stiu ce o sa-ti faca? in principiu ce ceri tu... control pe masa, prelevare pentru Pap/ analize, echo...  nustiu conteaza daca te duci cu o problema anume sau pentru un control de rutina... sincer, nu inteleg exact ce vrei sa afli ca poate as reusi sa-ti dau un raspuns mai lamuritor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2011-04-14 18:15:40

andreea3011
Membru
Inregistrat: 2011-04-14
Mesaje: 1

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Buna. In urma cu 2 luni mi-am inceput viata sexuala, primul contact l-am avut chiar inainte de venirea menstruatie (am 23 ani) . In luna aceea mi-a venit ciclul cu intarziere de cateva zile, dar mai abundent si doar 3 zile. Luna aceasta mi-a intarziat deja 2 saptamani. Mentionez ca ne-am protejat de fiecare data cu prezervativ si prietenul meu e sigur ca nu au fost probleme. Am facut 2 teste sure check streamer, desi nu le-am facut dimineata ambele au iesit negative. Am fost la ginecolog si mi-a prescris duphaston. Exista oare sanse sa fiu insarcinata?  Multumesc anticipat

Offline

 

#349 2011-04-19 19:35:10

adaoc
Membru
Inregistrat: 2011-04-19
Mesaje: 4

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

buna.sunt noua aici si sunt foarte stresata si speriata si as vrea parerea medicului daca se poate.sa incep...de obicei am un ciclu menstrual regulat dar de luna trecuta a inceput sa imi intarzie,luna trecuta venindu-mi pe 8(martie),cu o intarziere de aproximativ o saptamana.luna aceasta,stiind ca mie de obicei imi venea aproximativ in aceeasi zi a lunii,am avut relatii cu iubitul meu utilizand metoda coitului intrerupt,asta s-a intamplat pe 7 aprilie...de atunci traiesc intr-un mare stres pentru ca este prima oara cand o facem asa(si suntem impreuna de 5 ani)...si problema este ca mentruatia nu mi-a venit nici acum...el ma asigura ca nu s-a intamplat nimic insa eu sunt foarte speriata...in plus un alt motiv al intarzierii ma gandesc ca ar putea fi si faptul ca pe parcursul acestui ciclu mentrual am avut o raceala cu scurgeri galbui,apoi roz,apoi maronii destul de abundente pe care am tratat-o cu antibiotice...totusi eu simt o durere la nivel abdominal si o sensibilitate la nivelul sanilor,asa cum mi se intampla inainte de fiecare menstruatie...acum,tinand cont ca au trecut doar 12 zile de la contactul neprotejat si ca sunt 11 zile de intarziere ale menstruatiei,este prea devreme sa fac un test de sarcina?va multumesc mult si sper sa primesc un raspuns cat mai curand pentru ca sunt disperata,nici somn nu mai am...
este posibil sa fiu insarcinata?

Offline

 

#350 2011-04-20 08:28:40

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

este devreme sa faci un test de sarcina, testul se face la 3 sapt de la contactul cu risc, sau o saptamana de intarziere.. dar avand in vedere ca ai avut contacul acum 12 zile nu va avea un raspuns corect orice test ai face. mai bine mergi la medic sa vezi ce a fost cu scurerile acelea si discuta si despre problema ciclului


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#351 2011-04-20 13:33:46

adaoc
Membru
Inregistrat: 2011-04-19
Mesaje: 4

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

totusi am facut astazi doua teste si ambele au iesit negative...o sa le repet si saptamana viitoare,poate o fi bine...o sa merg si la medic,insa acum nu pot din cauza unor probleme...multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns...oricum...sunt speriata rau de tot....mai astept pareri...

Offline

 

#352 2011-04-20 15:18:30

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

12 zile de la contact...e devreme pentru un test...el se face la 3 saptamani...
dar iti poti face un test de sange, beta hcg - care este mai sigur, si se poate face la 14 zile de la contactul neprotejat....
succes, sa fie bine

Offline

 

#353 2011-04-20 22:47:59

adaoc
Membru
Inregistrat: 2011-04-19
Mesaje: 4

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

multumesc pentru raspuns...o sa fac un test hcg luni ca sa fie mai sigur,nu vreau sa ma amagesc si cu asta...si-asa sunt eu distrusa psihic la ora asta,nu stiu ce sa mai cred...totusi,motivul intarzierii nu poate fi altul?eu totusi sper sa fie bine...

Offline

 

#354 2011-04-23 15:22:12

maria maria 12
Membru
Inregistrat: 2011-04-23
Mesaje: 2

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

buna ziua. am si eu o problema dar sunt cam confuza.mia intarziat menstruatia  12 zile..niciodata nu imi venea regulat dar  la inceputul lunii mi.am inceput viata sexuala  ,dupa o saptamana  am fost la ginecolog si mia supus ca  deocamdata totul este in regula si  ne se vede ca as putea fi insarcinata  .acum au trecut 3 saptamani si nu am nici o simtoma cum ca as fi insarcinata ,nu am pofte,nu  ma simt rau dimineata ,nimic. dar totusi menstruatia mia intarziat si  seara trecuta aveam intepaturi  in partea dreapta jos  .  Si am facut si 2 teste de sarcina care mi.au iesit pozitiv  cu toate ca doctorul a spus ca nu  sunt gravida dar o prietena  a avut probleme cu ovarul stang si   ia intarziat menstruatia si testele ieseau pozitiv cu toate ca nu era insarcinata .Si acum nu  stiu ce sa cred.  Ma gandesc ca poate am   o dereglare hormonala si de aceea imi intarzie? sau  am probleme cu ovarul drept? daca puteti sa imi  dati  o parere ar fi  perfect !multumesc

Offline

 

#355 2011-04-23 17:35:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

contactele au fost neprotejate? daca da si testele  sunt pozitive (ce marca sunt?) esti insarcinata, imi pare rau (inteleg ca nu iti doresti acum copil).

Offline

 

#356 2011-05-01 16:04:26

andra1986
Membru
Inregistrat: 2011-05-01
Mesaje: 4

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Buna fetelor, sunt noua dar itesc de mult pe forum, m-am inregistrat si eu binenteles ca ma macina multe probleme........... ne dorim un copil de la inceputul anului lucram la aest subiect dar ca nici o data luna asta mi-a intarziat 14 zile ciclu am facut un test si a fost negativ ,in a 14 zi de intarziere mi-a venit ciclu altfel ca si pana acum mult mai maro si cu dureri groaznice sub burta. Ce poate sa insemne asta ? Nu cred ca mai poate fi vorba de sarcina nu ?

Offline

 

#357 2011-05-04 22:08:12

broschutza
Membru
Inregistrat: 2011-05-04
Mesaje: 3

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Va rog sa ma ajutati! Nu mai stiu ce sa cred. Pot fi insarcinata, daca in urma cu doua luni m-am "jucat" cu prietenul meu, dar nu l-am lasat sa penetreze pt ca mi-a fost frica, eu fiind virgina, dar a apasat de cateva ori pe vagin la intre? Mentionez ca eram cu o zi dupa ciclu si ca acum o luna mi-a venit la timp ciclul, dar luna asta inca nu mi-a venit si sunt din ce in ce mai ingrijorata. Am facut doua teste de sarcina si au iesit ca nu sunt insarcinata, dar nu stiu totusi imi e putin cam frica. Va rog spuneti-mi ce sa fac, nu sunt prea mare si sunt speriata. plz, help!

Offline

 

#358 2011-05-04 22:40:04

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

broschuta,nu esti insarcinata.fii mai atenta pe viitor si da-ti seama ce vrei wink


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#359 2011-05-04 23:02:28

broschutza
Membru
Inregistrat: 2011-05-04
Mesaje: 3

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

ms mult de raspuns, dar daca nu te deranjaza, as mai vrea sa te intreb ceva, din ce cauza daca nu din asta sa-mi fi intarziat ciclul? Pana acu` nu mi s-a mai intamplat. Lucrul asta m-a condus practic la concluzia ca as putea fi insarcinata

Offline

 

#360 2011-05-04 23:28:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

poate ai racit sau e o dereglare.daca stii ca nu a ejaculat in tine,nu are rost sa iti faci griji


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.