homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E mai bine sa iau anticonceptionale?


#1 2007-05-12 12:21:14

jojo_0206
New member
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 67

e mai bine sa iau anticonceptionale?

am o problema si va rog sa-mi raspundeti urgent, daca se poate! am luat  Postinor acum o luna, iar acum sunt nevoita sa iau din nou...ce efecte ar putea sa aiba, din moment ce perioadele sunt f apropiate??

Offline

 



#2 2007-05-12 12:35:56

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

nu e bine deloc, e o cantitate f mare de hormoni pe care o bagi in corp odata... dar daca e absoluta nevoie, ia-l acum si ai grija sa nu se mai intample accidente!! si sfatul meu e sa mergi cat mai repede la un cabinet de planning, sa iei anticonceptionale, pt ca e cea mai sigura metoda daca le iei corect... si eviti sa mai auzi vreodata de postinoru asta (eu una nu pot sa-l sufar tongue )


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#3 2007-05-12 16:35:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

daca ai ciclul regulat calculeaza ti perioada fertila (gasesti cum se calculeaza pe www.anticonceptionale.ro la metode naturale) poate nu e nevoie de postinor...daca e neregulat si crezi ca ar fi probleme ia l...dar pe viitor fa cum a spus si ivy...fuguta la planning ca prea te joci cu tine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2007-06-02 11:48:32

Broscutza
Membru
Inregistrat: 2007-06-02
Mesaje: 1

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

as dori sa stiu si eu ce efecte au anticonceptionalele pe termen lung....nu ma refer neaparat la anumite boli ..ci complicatii in momentul in care ma voi hotara sa am un copil. daca se poate sa aflu niste informatii despre acest lucru, as fi foarte recunoascatoare. folosesc anticonceptionale (marvelon 28) si ma impac destul de bine, in ciuda faptului ca mai am uneori probleme cu candida sau micoze pe care incerc sa le tratez. medicul ginecolog mi-a spus ca acestea nu sunt efecte directe ale anticonceptinalelor dar ele influenteaza aparitia acestor mici probleme. Cel mai important lucru este ca as vrea sa stiu daca trebuie sa fac o pauza de 6 luni pana la un an pana sa concep un copil sau nu este nevoie de acest lucru?

Offline

 

#5 2007-06-02 11:50:55

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

Nu e nevoie de nicio pauza cand vrei sa ai un bebe,si nu pot crea nicio complicatie pastilele,stai linistita smile.In primele luni sunt sanse mai mari sa ai gemeni,fata de alte femei care nu iau anticonceptionale.Cam atat smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-08 21:19:06

raluca_uca2001
Membru
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 1

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

mi-a spus doctorul sa iau mercilon si o sa iau pentru 3 sau 4 luni. spuneti-mi si mie va rog cand o sa le intrerup o sa apara efecte negative? multumesc

Offline

 

#7 2007-06-09 00:17:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

nu o sa apara...dar daca ai avut ciclul neregulat inainte sa le iei tot asa il vei avea si dupa ce le intrerupi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-09-11 12:05:41

Genoveva18
New member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 10

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

sunt virgina dar vreau sa imi incep viata sexuala..eu vreau prezervativ..priet meu nu e de acord cu el..si incearca sa ma convinga sa iau anticonceptionale..!..tot timpul sunt o uituca si mi-e frica sa nu uit sa iau pastilele..apoi..sunt slaba..si de mica am luat vitamine..am facut injectii sa ma ingras..si de atunci nu prea mai suport sa iau pastile..el zice ca nu e aceeasi placere atat pt el cat si pt mine cu prezervativ..dar stiu ca e doar o chestie de psihic..si ..de asemenea..stiam ca prezervativul te protejeaza si de boli pe cand pastilele nu..ce sa fac?

Offline

 

#9 2008-09-11 12:09:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

pai el a mai avut si alte contacte inaintea de tine? si erau fara prezervativ? daca da eu nu as renunta la prezervativ pana nu si face analizele pt bts uri si hiv...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-09-11 12:17:38

Genoveva18
New member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 10

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

a avut o viata sexuala f activa..la inceput a folosit prezervativ..si de vreo aproape 2 ani de zile nu a mai folosit..lua fata anticonceptionale sau el nu ejacula in ea..

Offline

 

#11 2008-09-11 12:20:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

Genoveva, cum spunea si crys eu nu as renunta la prezervativ pana nu isi face el analizele inainte. Eventual le faceti amandoi, desi tu daca esti virgina nu stiu de ce le-ai face. Doar sa se simta el bine ca le faceti amandoi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#12 2008-09-11 12:33:48

Genoveva18
New member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 10

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

multumesc de sfat!

Offline

 

#13 2008-09-11 13:20:23

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

Mandy a scris:

Nu e nevoie de nicio pauza cand vrei sa ai un bebe,si nu pot crea nicio complicatie pastilele,stai linistita smile.In primele luni sunt sanse mai mari sa ai gemeni,fata de alte femei care nu iau anticonceptionale.Cam atat smile

ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee???
eu n`am stiut asta
chiar e adevarata faza?demonstrata? hmm


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#14 2008-09-11 16:08:09

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

Raluk_ a scris:

Mandy a scris:

Nu e nevoie de nicio pauza cand vrei sa ai un bebe,si nu pot crea nicio complicatie pastilele,stai linistita smile.In primele luni sunt sanse mai mari sa ai gemeni,fata de alte femei care nu iau anticonceptionale.Cam atat smile

ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee???
eu n`am stiut asta
chiar e adevarata faza?demonstrata? hmm

cica si da si..la unelel favorizeaza...insa nu e batut in cuie


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#15 2008-09-11 16:21:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: e mai bine sa iau anticonceptionale?

din cauza ovulatiilor multiple...dar asa daca sunt luate pt o perioada scurta de timp si apoi intrerupte...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.