homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analizele pt anticconceptionale si data nasterii


#1 2007-05-14 12:25:27

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

analizele pt anticconceptionale si data nasterii

Buna ziua! Azi am fost sa imi fac analizele pt prima data, pt a vedea daca pot lua anticonceptionale..si am avut parte de ceva surprize! Mi s-a luat secretie si s-a dat spre analiza (ca aveam o secretie cam albicioasa).. apoi am fost cercetata de la glezne pana la gat! Mi s-a zis ca am varice cam multe (si asa si este, in special mostenite de la mama), si e posibil sa nu mi se recomande anticonceptionale -  depinde de ecografia vaginala, care o voi face peste o saptamana.. pt ca am si uteru retrograd.. si parca sa zic ca a spus ca este si cam in dreapta..! Pe langa asta, mi s-a spus sa imi fac masaje la sani (eu sunt inalta si am sani mici, si sfarcurile sunt infundate in general), adica dimineata sa trag in afara de ele, si cu un prosop umed sa ma frec pe ambele o data! Nu de altceva..dar nu am sa pot alapta daca nu imi ies afara pana voi avea un copil...
Insa ce mi s-a parut ciudat, e ca s-a cerut analiza colesterolului total si liber, a ficatului, trigligerinei...si cand m-am duc la medicul de familie sa imi dea trimitere pt analiza sangelui..s-a cam codit sa isi puna semnatura pe analizele astea..ca cica ar fi o problema cu cei nascuti in luna decembrie... Si ca sa nu ma lase in pom.. a pus alt diagnostic pe foaia de trimitere care cuprindea si analizele alea, sa mi se poata recolta sange.
Acu a ramas sa astept pana luni cand am rezultate de la toate, si imi va face ecografia vaginala...ca cica daca va fi OK, o sa iau Diane sau Jasmine, daca nu.. a zis ca nu ma sfatuieste sa iau niciodata anticonceptionale orale.

Imi poate spune cineva care e faza cu luna de nastere si tratamentu cu anticonceptionale pt cei nascuti in luna decembrie?
Si ce probleme ar ridica uteru retrogad, si sa zic, amplasat undeva cam in dreapta... Sau baza pelviana mare...sau umerii lati?
Este adevarat ca anticonceptionalele agreavaza probleme circulatiei sangelui, in special la persoanele care au varice destul de vizibile sau mici, f mici vase de sange sparte la varsta de 24 de ani?

Offline

 



#2 2007-05-14 12:35:01

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

mentionez ca pana luni deja mi s-a dat ceva pilule, cum ar fi supozitoare vaginale, Cervirom; piroxicam 20mg, vetoprofen supoz, omeprozol 20 mg, si inca ceva de la doctora mea pt calciu si cica si vitamine Modifilan...Si am mai fost sfatuita sa ma spal cu ceai de galbene jos, iar cand bag supozitoarele, sa am degetu ud de ceai de galbene...

Offline

 

#3 2007-05-14 12:46:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

jeanne, te rog mult citeste regulile forumului si respecta-le. Nu e greu. Acum ai warn pentru ca ai incalcat una dintre ele.
In ceea ce priveste intrebarea ta cu luna decembrie, nu cred ca are legatura cu pastilele ci cu ce raportari face medicul tau de familie.
Nu ai contraindicatie la contraceptive daca ai varice, fireste e bine sa le iei sub supravegherea unui medic priceput in contraceptie, care sa nu fie fricos(cum sunt ginecologii)
Uterul tau nu ridica probleme...in rest, sa nu ai un exces de testosteron....insa oricum, diagnosticele se pun pe mai multe date...nu doar pe 2-3 cuvinte pe care le scrii tu pe forum. Sfatul meu e sa mergi sa discuti despre contraceptive cu un medic de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-05-17 21:48:04

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

Imi cer scuze.. Sa inteleg ca nu am voie sa dau denumirile din "tratamenmtu" indicat? Nu am gasit unde sunt regulile forumului.. Inca o data, imi cer scuze daca am gresit cand le-am postat!

Sunt curioasa insa de un lucru.. Avand in vedere ca mi s-au dat supozitoare+ovule de luat.. eu in perioada acestui tratament..pot avea relatii sexuale?

Offline

 

#5 2007-05-17 21:54:42

persifona
Vizitator

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

Nu, poti sa scrii ce denumiri vrei tu. Ai facut posturi consecutive si asta nu se prea pupa cu regulamentul. Daca ai ceva de adaugat, apasa cu incredere butonul editeaza din dreapta jos. smile

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-05-17 22:14:12

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

Aha! multam.. Dar acu astept sa imi raspunzi la intrebarea de mai sus.. Am voie sa fac sex daca iau ovule si nenorocitele alea de Ketonal care ustura la inceput de parca as pune sare pe rana... timp de vreo saptamana (pana luni). Trebuie sa zic ca doctoru m-a cam luat si la 14/10 ca fac sex cu dureri..(sincer nu stiu de unde a stiut asta..pt ca nu i-am zis nimik eu..el a vazut la control)! .. Asta s-a intamplat pt ca am avut un singur (si am) partener.. si nu am idee cum ar trebui sa fie un "sex adevarat". Deci ce zici? Am voie sau nu sa fac sex?

Offline

 

#7 2007-05-18 08:36:53

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

pe durata administrarii ovulelelor nu este indicat contact sexual, decat cu prezervativ si asta inainte de introducerea ovulului, care din  cate stiu eu afecteaza prezervativul, asa ca pentru mai multa siguranta..pauza este cea mai recomandata pe durata tratamentului


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#8 2007-05-18 09:57:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

jeanne, la inceput sau nu, actul sexual trebuie sa fie placut, deci nedureros. E necesar pentru asta un preludiu eficient(care sa asigure o excitatie suficienta)...altfel, in lipsa excitatiei, apar durerile. Sincer eu zic sa te abti de la sex pe perioada tratamentului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-05-25 09:08:25

jeanne
New member
Inregistrat: 2006-11-05
Mesaje: 13

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

Avand in vedere ca are legatura cu ce am scris pana acum...mai am o nelamurire mare! Tinand cont ca pe langa ovule, si supoz. Ketonal, am mai luat si Omeprazol, Flamexin, Piroxicam...Acestea pot afecta menstruatia? Intreb asta pentru ca mi-a venit ciclul de 2 zile (la 27 zile...cum trebuia) insa imi curge mai putin, ca si cum ar fi fost ziua a 4-a sau a 5-a!  Ma gandesc ca nu are cum sa fie ciclu fals, adica sa fiu insarcinata, pt ca ar fi vazut asta la controlu ginecologic de acu 1 saptamana. Mi s-a parut ciudat ca nici nu am avut dureri stomacale (crampe) sau frisoare..sau sa imi fie in vreun fel rau.. cum imi era mereu in prima zi de ciclu, de obicei.
Acu te intreb doctoreasa..e posibil sa ma simt foarte bine si sa imi curga mai putin (eu de obicei in primele 2 zile schimbam de 2 ori un tampon plin, acu dupa 1 zi e abia cam jumatate de tampon murdar) din cauza ovulelor sau a pastilelor? De cand mi-a venit am incetat tratamentul cu ovule/supoz, si iau doar pastilele!

Offline

 

#10 2007-05-25 11:39:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analizele pt anticconceptionale si data nasterii

iei antiinflamatoare...e firesc sa nu ai dureri si sa nu te simti rau. In ceea ce priveste cantitatea e posibil sa fie mai redusa si ea odata cu scaderea inflamatiei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.