homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Polip endocol


#1 2007-05-17 06:06:22

aquadance
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 15

polip endocol

buna !

dupa cum am scris in alt post acum vreo doua saptamani, am avut o rana pe col cu diametru de aprox 5 mm care a fost cauterizata. luni am fost la control si rezultatul a fost vindecarea. abstinenta sexuala mi-a fost recomandata pentru inca o saptamana, doua, pentru epitelizarea eficienta a zonei.

de asemenea, examenul citoscopic a fost ok. nimic malign, ci doar cronic.

insa a aparut alta problema. doctorul a spus ca nu m-a anuntat si de pb asta ca sa nu ma sperie... insa mai rau m-a speriat acum, pentru ca ma intreb ce imi va spune dupa ce si daca rezolv pb asta noua big_smile
am aflat ca am un polip fibromatos mic pe endocol, care iese prin orificiul colului si astfel il mentine dilatat si favorizeaza o secretie filamentoasa si mai abundenta, care ma deranjeaza de vreun an. eu pusesem aceasta secretie pe seama ranei pe col - leucoree. insa acum am aflat ca e de fapt un polip...

acum sunt in delegatie de servici, iar doctorul ma asteapta saptamana viitoare, dupa revenirea acasa, sa faca o interventie chirurgicala endoscopica si sa indeparteze polipul.

dincolo de faptul ca sunt speriata dincolo de orice argument rational menit sa ma calmeze big_smile, am cateva intrebari si nelamuriri:

1. de ce s-a format acest polip ? care ii sunt cauzele ?
2. care ar putea fi urmarile amanarii interventiei chirurgicale pana in toamna ?
3. interventia endoscopica presupune aplicarea valvelor departatoare ?
4. ce alternative ar fi la endoscopie ?
5. interventia se face sub anestezie ? daca da, locala sau totala? daca nu, doare ? big_smile
6. ce inseamna perioada de recuperare de dupa interventie ?
7. exista posibilitatea reaparitiei unui atare polip ?
8. pana la interventia chirurgicala, contactul sexual are vreun impediment ?

cam multe intrebari, stiu... insa doctorul, desi unul dintre cei mai cautati si mai profesionisti aci in orasul meu, este un om expeditiv si preocupat. nu am reusit sa il intreb tot ce doream, inainte de a pleca acasa cu fisa de observatii in mana si mintea zapacita de tot smile...

multumesc mult pentru raspunsurile care sa ma linisteasca un pic...

Offline

 



#2 2007-05-17 14:52:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: polip endocol

nu stiu sa iti dau raspunsurile...decit citind la rindul meu despre asta pe net...ceea ce, sunt convinsa, poti face si singura.. Eu as cere insa si parerea altui medic pentru ca e complet neprofesionala abordarea...ca sa zic asa. Problemele, toate cite sunt, trebuie comunicate pacientului de la inceput, nu treptat....ca sa stie cum isi ordoneaza ce are de ordonat....o avea renume...nu zic nimic insa e incorect cum procedeaza si e datoria lui sa iti povesteasca tot ce implica interventia pe care ti-o propune...e medic nu macelar.
Asadar, eu zic sa mai intrebi si alt medic daca polipul acela chiar exista in primul rind...aici am eu cele mai mari semne de intrebare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-05-29 16:21:46

aquadance
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 15

Re: polip endocol

merci mult pentru raspuns, doctoressa...

reactia ta a fost cam in acord cu gandurile mele wink

au trecut deja doua saptamani si nu am ajuns inca la medic. trec printr-o perioada in care serviciu = delegatie dintr-un loc intr-altul al tarii, asa ca nu am timp sa ma ocup de "detaliile" personale.
am experimentat, insa, niste situatii interesante. din lipsa de timp, saptamana trecuta am luat avionul cluj-bucuresti pentru a ajunge la timp sa rezolv treburile de servici pe acolo. la decolare am avut niste senzatii foarte bizare in pantec, efect evident al diferentei de presiune. timp de 3-4 zile, apoi, am eliminat cheaguri de sange care m-au cam speriat. prietenul meu, care lucreaza in mediul medical, ma linistea ca e efectul presiunii suferite la decolare...

tind sa cred ca intr-adevar asa era, cu atat mai mult cu cat trecusera doar vreo 3 zile de la menstruatie si, gandeam eu, posibil sa fi fost resturi de endometru.

astazi, la o saptamana si ceva, secretia e perfect curata, ma simt minunat si am avut primul contact sexual dupa cauterizarea ranei de pe col, care s-a desfasurat fara probleme si fara complicatii = alt semn ca sunt bine.

acum banuiesc si eu ca polipul are sanse 50-50 sa fie real. insa, dat fiind ca ma simt bine si nu vad nici un simptom care sa ma duca cu gandul la necesitatea unei interventii chirurgicale, aman controlul pentru o perioada in care voi sta mai mult pe acasa.

multumesc pentru raspuns si sustinere smile indoiala e cea mai buna stiinta smile

o zi superba !

Offline

 

#4 2007-05-30 10:36:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: polip endocol

aquadance....ia in calcul si varianta de a merge la urmatorul control(indiferent cind va fi acesta) la un alt medic
Sa auzim numai de bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-06-04 22:29:09

aquadance
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 15

Re: polip endocol

desigur ca voi merge la doctor, e cel mai intelept smile

insa, inainte de asta, mai am un pocinog pe cap...
am intrat in a patra saptamana a ciclului menstrual, deci sunt la o saptamana de la ovulatie. aceasta perioada favorizeaza dezvoltarea excesiva a candida. si, asa cum stii, de un an ma lupt cu recidiva candida.

dupa doua serii, una inainte de cauterizare si alta dupa, a cate 12 comprimate vaginale de clotrimazol, nu ma asteptam sa patesc ce mi se intampla acum.
asta dimineata am simtit jena si disconfort vaginal si am observat ca secretia e alba. nicidecum limpede si curata... asa ca, dupa mintea mea, iata-ma cu recidiva candida ! sad usoare mancarimi, iritatii, senzatii de arsura, accentuate cand mi-a fost cald pe parcursul zilei.
acum seara, cand am facut o spalatura cu tablete bioclin, am eliminat patru sau cinci pelicule albe, de vreo 4 cm patrati... aspectul era foarte asemanator cu cel al spumei de lapte fiert si racit... deci o pelicula alba, ca o piele, fragila, fara miros...

nu imi seamana deloc a candida... simptomele de prurit oscileaza, ba le simt, ba nu le simt... dar ce e cu acest aspect ? e foarte tarziu, 10 jumatate seara, maine la 5 dimineata plec in delegatie in alt oras... ce sa fac pana ajung la un medic ? aplic in continuare gel bioclin si voi apela si la comprimate vaginale de clotrimazol, care, din cate stiu, sunt recomandate in vaginite nespecifice... sper sa fie ok.

am mare nevoie de cateva explicatii... si desigur, ce sa fac cu recidiva candida ? unde pot afla daca intr-adevar, asa cum am citit, anemia, stresul, oboseala cronica, sistem imunitar scazut, pot fi cauze ascunse pe care nu le contracarez, pentru ca nu le cunosc efectiv ?

multumesc mult pentru ajutor !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-05 11:59:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: polip endocol

anemia, stresul, oboseala cronica, sistem imunitar scazut, pot fi cauze ascunse, fara doar si poate....
eu zic sa nu pui clotrimazol cu doar gel bioclin. Pelicula aia imi spune mie ca se descoameaza mucoasa....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.