homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari diverse


#1 2006-06-26 12:24:52

crissu
Membru
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 3

intrebari diverse

Salut tuturor smile

Sa intru direct in branza smile Ultima oara mi-a venit ciclul acum aproape o luna juma. Dupa o saptamana+ de la ciclu, a venit prietenul meu (stabil)... desigur ne-am pus pe nebunii. Act sexual neprotejat, a ejaculat in afara (nu tarziu, dar nu e exclusa posibilitatea ca ar fi... scapat ceva). Prietenul meu e destul de dotat, ne straduim sa nu permitem o penetrare f adanca din cauza asta, pentru ca in anumite pozitii ma doare, dar nu ne iese mereu. Dupa acel act sexual am constatat ca eu sangeram. Stiam de existenta posibilitatii sangerarii in cazul in care ar fi 'scapat ceva', dar am cercetat si erau locuri patate prin jur care demonstrau clar ca sangerarea incepuse din timpul actului sexual si nu dupa ejaculare (poate era inca sange menstrual? uneori menstra imi tine pana la 10 zile, dar se oprise in acea zi. probabil fusese prea violent contactul?), si m-a mai tinut 2-3 zile.
Dupa o perioada scurta a urmat o alta experienta: in zona intima am avut niste mancarimi insotite de o scurgere bruna. Ceva ce am mai patit de cateva ori cand eram mai mica, in special in preajma ovulatiei (cam la fel eram si acum). Dupa o saptamana de ceaiuri si unguente am scapat. Iar acum sunt dupa o alta saptamana in care am avut niste scurgeri... ca o forma usoara de ciclu. De obicei este foarte abundent in primele zile, slab in restul acum... foarte slab pe toata perioada. Am citit pe undeva ca ar fi un semn de sarcina...
Asadar am avut o luna plina smile
Mentionez ca ciclul meu este destul de neregulat. Si ca vine cu mare tam-tam (dureri mari). De care n-am mai avut parte de o luna juma. Si vine la 4-5 saptamani, asadar peste 5 nu am mai trecut (nu stiu daca a fost sau nu ciclu ce am avut de o saptamana incoace). Nu stiu nici cata influenta este posibil sa fi avut asupra corpului meu modificarile de temperatura cat si faptul ca am fost in sesiune (stress, examene, nopti nedormite, motiv pentru care am amanat rezolvarea acestor probleme).
Asadar sunt curioasa ce concluzii s-ar putea trage din cele de mai sus... Daca este posibil sa fiu insarcinata sau sa am vreo infectie. Avand in vedere ca a trecut cam o luna de la acel contact sexual, un test de sarcina ar putea aduce rezultate corecte? Ce test de sarcina ar fi bun? (nu ma pricep deloc)
Cred ca o problema tot exista pe undeva, si ma gandeam ca un control ginecologic ar fi binevenit. Imi puteti recomanda un ginecolog? Preferabil femeie smile Sunt din Bucuresti.
Inchei in sfarsit, va multumesc smile

Offline

 



#2 2006-06-26 13:11:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

Cred ca un test de sarcina ar fi oarecum lamuritor, in sensul ca macar ai stii daca este sau nu vorba despre sarcina. Orice test de la farmacie e la fel de bun, in scopul acesta.
Pe de alta parte, un control ginecologic ar fi bine venit si el. Personal, am mare incredere in dr.Silvia Niculescu de la clinica Marie Stopes


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-06-26 13:27:59

crissu
Membru
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 3

Re: intrebari diverse

Multumesc mult... am gasit clinica pe internet.
O sa fac un test. Chiar doua. Sper sa nu fie vorba de sarcina...
Mult succes! smile

Offline

 

#4 2006-06-26 13:41:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

Un singur test este suficient.Tunem pumnii sa fie totul ok


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-06-27 13:16:50

crissu
Membru
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 3

Re: intrebari diverse

negativ big_smile multumesc din nou smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-06-27 13:23:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

foarte bine. Cu placere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-07-01 20:00:20

Baroneasa
New member
Inregistrat: 2006-06-30
Mesaje: 18

Re: intrebari diverse

Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine si sa`mi raspundeti la o intrebare...am luat luna asta mervelon...si pe 30.06.2006 am luat ultima pastila la ora 3:30 insa, in aceeasi zi pe la ora 11 am avut un contact sexual cu prietenul meu...dar luna asta vreau sa renunt la anticonceptionale...intrebarea mea este: pot ramane insarcinata? sau trebuie sa iau anticonceptionale si luna viitoare k sa nu se intample asta? in perioada de pauza de 7 zile sunt protejata, sau nu?

Offline

 

#8 2006-07-02 14:57:28

kitty
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2006-07-02
Mesaje: 54

Re: intrebari diverse

esti protejata si in perioada de 7 zile


"in viata exista doua tragedii: una e sa nu obtii ceea ce doresti; cealalta e sa obtii..." G. B. Shaw

Offline

 

#9 2006-07-06 16:45:41

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: intrebari diverse

buna!!! ieri v-am descoperit si daca m-ati putea ajuta cu un sfat macar v-as fi foarte recunoscatoare.
  Tin sa mentionez ca de la 2 ani m-am molipsit cu candida din cauza unui tratament cu antibiotice. In timp s-a intins in tot corpul: cavitate bucala, stomac, vagin... m-a tratat un medic naturist si m-am vindecat. Acum am unele probleme care cred eu ca pleaca de la o eventuala recidiva a candidei: acum un an am inceput sa folosesc Pharmatex ovule..si mi-a mers bine cu ele pana a inceput sa apara o senzatie de disconfort inainte si dupa ciclu. in timp s-au transformat intr-o senzatie de arsura puternica atat pt mine cat si pt prietenul meu. Am incetat sa le mai folosesc.
    Anul acesta m-am confruntat cu alta problema: incep sa ma lubrifiez din ce in ce mai putin in timpul actului sexual iar daca secretia mea vaginala ia contact cu pielea prietenului meu , el spune ca il ustura f tare. Voi ce credeti? S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Offline

 

#10 2006-07-06 16:52:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

Minnie, ai o secretie vaginala foarte acida.
Ovulele Pharmatex sunt niste spermicide...feresc ele de sarcina cu o eficienta de 60-65%(nici macar nu-i foarte mare) insa produc si probleme. Mergi sa faci examende secretie....aciditatea prea mare a mediului vaginal favorizeaza candidoza....
Ar fi bine sa reechilibrezi ph-ul vaginal...pe cai cit mai aproape de natural as zice eu, ca sunt cele mai eficiente in situatii din acestea. Si daca ph-ul vaginal revine la normal, si lubrifierea vaginala se va imbunatati


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2006-07-06 17:01:07

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: intrebari diverse

multumesc din suflet. mi-ati luat o piatra de pe inima.

Offline

 

#12 2006-07-06 17:05:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

cu placere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-01-10 18:01:57

mariutza
New member
Inregistrat: 2006-09-04
Mesaje: 6

Re: intrebari diverse

as vrea sa stiu cat timp trebuie sa treaca de la intreruperea anticonceptionalelor, pana la momentul in care pot sa raman insarcinata?

Offline

 

#14 2007-01-10 18:07:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: intrebari diverse

reinstalarea fertilitatii este de asteptat sa apara in decurs de 1-3 luni de la intreruperea contraceptiei


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2007-01-10 18:09:07

mariutza
New member
Inregistrat: 2006-09-04
Mesaje: 6

Re: intrebari diverse

multzumesc!

Offline

 

#16 2007-01-10 18:11:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: intrebari diverse

cu placere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#17 2007-01-10 18:17:43

Anca Emilia
Membru
Inregistrat: 2007-01-10
Mesaje: 1

Re: intrebari diverse

Am si eu o problema foarte mare. 15 zile intarziere.....nu ceva neobisnuit la mine. Am facut test in noaptea de revelion si...negativ. Mentionez ca pana sa ma casatoresc ( acum 4 ani ) organismul meu functiona ca dupa ceas. Care ar putea fi problema?

Offline

 

#18 2007-01-11 11:13:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebari diverse

refa testul...in noaptea de revelion aveai doar vreo 4 zile de intirziere...pe de alta parte, inteleg ca de 4 ani incoace tot ai avut cicluri neregulate....poate fi si despre asta vorba...pur si simplu ai ciclul menstrual neregulat(DE CE IL AI ASA ACUM DESI PINA ACUM 4 ANI IL AVEAI REGULAT....DIN NEFERICIRE NU STIU)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-01-21 16:03:02

mariutza
New member
Inregistrat: 2006-09-04
Mesaje: 6

Re: intrebari diverse

! AM O PROBLEMA!!! PE DATA DE 14 IANUARIE MI-A VENIT CICLUL MENSTRUAL, IAR PE 17 TREBUIA SA INCEP O NOUA FOLIE DE ANTICONCEPTIONALE, INSA M-AM HOTARAT SA LE INTRERUP DEFINITIV, FIINDCA IN VARA VREAU UN BABY SI FIINDCA M-AM INGRASAT IN 9 LUNI (CAT AM LUAT YASMIN) APROXIMATIV 10KG.
PROBLEMA ESTE URMATOAREA: AZI MI-A APARUT O SANGERARE, ASEMANATOARE CICLULUI MENSTRUAL. M-A CAM SPERIAT, DESI DE LA MENSTRUATIE PANA ACUM AM AVUT 2 ACTE SEXUALE PROTEJATE CU PREZERVATIV.
CE S-AR FI PUTUT INTAMPLA?
SI INCA O PROBLEMA: DE O SAPTAMANA TIN REGIM DISOCIAT, DAR N-AM SLABIT NICI UN GRAM. MA GANDEAM CA INTRERUPAND PASTILELE SI TINAND REGIM, VOI SLABI???
VA ROG, RASPUNDETI-MI!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.