homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colpita mixta


#1 2007-05-31 10:13:08

dianaana
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 144

colpita mixta

Buna,

Am fost la un control si mi s-a pus diagnosticul colpita mixta. Va rog spuneti-mi prin ce se manifesta si practic ce inseamna aceasta coilpiuta mixta.
Dna Doctor, am citit pe un forum ca in caz ca ai colpita mixta ar trebui sa fac si un examen pt HPV? este corect? poate fi o legatura intre cele doua? Mentionez ca am facut testul pap acum vreo 2-3 luni si am clasa a 2 a. Am de ce sa ma ingrijorez? Sunt tare nelinistita, va rog.
Am facut test de secretie si dupa ce iau rezultatul fac o ecografie si abia atunci doctorita mi-a spus ca o sa primesc un tratament. Ce pot face pana atunic? Mi s-a recomandat spalaturi cu tantum rosa, ceai de musetel si bicarbonat
De asemenea mi s-a spus ca am si un mic chist Naboth pe col. Am inteles ca nu este periculos. Ce imi puteti spune despre acest chist?

Va multumesc

Offline

 



#2 2007-05-31 11:21:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: colpita mixta

colpita mixta se manifesta prin simptomele caracteristice infectiei care a determinat-o....deci, la tine, tu stii ce simptome ai eu nu am de unde.
Nu mi se pare acum a fi cazul sa faci test HPV decit pentru cultura ta generala...nu stiu daca ai de ce sa te ingrijorezi pina nu vedem ce iese la analiza de secretie.
Despre chistul Naboth pot sa iti spun ce ti-a zis si doctorita ta, e nepericulos si nu necesita tratament de nici un fel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-05-31 11:28:39

dianaana
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 144

Re: colpita mixta

Simptomele mele ar fi urmatoarele : usturime la contact sexual, dar atunci cand exista o lubrefiere mai mare usturimea se atenueaza, si in ultimul timp ma ustura si cand urinez.
Intrebam de analiza HPV pt ca am mai vazut pe diverse forumuri ca asociau colpita mixta cu exitenta unor cazuri cand poti fi suspecta de hpv. dc doctorita mi-a spus ca am colul uterul si anexele cu aspect clinic normal am de ce sa imi fac griji?
Va multumesc.

Offline

 

#4 2007-05-31 11:30:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: colpita mixta

am raspuns la intrebarile astea, crezi ca daca mi le pui formulate altfel voi avea alt raspuns? Nu am, tot ala e.
In plus, doctorita aceea pare a stii ce vorbeste, ai putina incredere in ea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-05-31 11:33:36

dianaana
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 144

Re: colpita mixta

Va multumesc inca o data.
Si imi cer scuze ca va tot bat la cam. Doar am fost f ingrijorata pe moment. Dar m-am linistit multumita raspunsurilor dvs.

Va urez o zi buna!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.