homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Comprimat omis in prima saptamana...URGENT


#1 2007-06-03 22:54:49

sstarleta
Membru
Inregistrat: 2007-06-03
Mesaje: 3

Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

Am comis-o...am uitat pastila a 4-a. Iau Yasmin de 6 luni si e prima oara. Am avut contact in saptamana de pauza, in a 4-a zi de ciclu. Nu a ejaculat in mine, desi stiu ca nu are nici o importanta...Apoi am luat cele doua pastile simultan cand mi-am amintit si acum o sa ma protejez 7 zile asa cum scrie pe prospect. Intrebarea este...

"Un comprimat omis în săptămâna 1
Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit (chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată) şi continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode contraceptive suplimentare (metode de barieră).
Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinaintea omiterii administrării comprimatului există posibilitatea să rămâneţi însărcinată. În acest caz anunţaţi-l imediat pe medicul dumneavoastră."

SUNT???

ca atata mai lipseste, peste 2 luni trebuie sa fac o operatie de nodul la san, nepericulos dar ca o consecinta a unui dezechilibru hormonal pe care l-am vindecat cu yasmin. Asa ca va dati seama ca n-am cum...N-AM voie sa raman!!! a mai patit cineva? sad

Offline

 



#2 2007-06-04 11:07:34

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

sa recapitulam: daca contactul  avut loc in saptamana de pauza dintre cele 2 folii, plus faptul ca nu a ejeculat, eu zic ca esti safe


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#3 2007-06-04 11:14:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

daca contactul a avut loc in perioada de pauza si dupaia ai uitat pastila subscriu la ce a zis berbecutza...esti ok...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2007-06-04 11:30:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

subscriu si eu, in caz ca simti nevoia unui raspuns suplimentar. considera in acelasi timp ca ti-ai consultat medicul si linisteste-te


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-06-09 22:20:17

crysti
Membru
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 1

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

Am plecat de acasa si am uitat sa iau pastila roz, ce trebuie sa fac? Pot sa o iau cand imi amintesc, adica in ziua urmatoare si cea din ziua respectiva sa o iau la program, cat timp trebuie sa ma protejez?? Iau anticonceptionale Loette si e prima data cand omit acest lucru.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-09 23:29:13

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

Daca reusesti sa o iei in maxim 12 ore de la ora obisnuita nu e nevoie de protectie.Daca nu,protectie o saptamana.

Offline

 

#7 2007-07-11 09:20:59

Tisha
New member
Inregistrat: 2006-08-20
Mesaje: 12

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

Hello tuturor! Am comis o mare prostioara aseara. Era a 8-a zi si trebuia sa incep o noua folie de anti-bebe-uri, insa nush cum se face ca am uitat. De obicei o iau pe la 22-23, insa acum mi-am adus aminte destul de tarziu, azi de dimineata, la ora 8, cand am si luat-o. Au trecut 10 ore, am citit pe prospect ca daca o uiti in prima saptamana trebuie sa te protejezi la urmatorul contact sexual daca are loc in interval de o saptamana de la data cand am uitat pastila. Este si cazul meu? E vorba de 10 ore, ceea ce cred ca da. Multumesc.

Offline

 

#8 2007-07-11 10:48:11

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

pei te protejezi suplimentar pina inghiti 7 pastile! ca sa fi mai sigura!

Offline

 

#9 2007-07-11 14:45:23

Tisha
New member
Inregistrat: 2006-08-20
Mesaje: 12

Re: Comprimat omis in prima saptamana...URGENT

Asa ma gandeam si eu , dar am zis sa si intreb. smile Multumesc frumos! O zi buna!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.