homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O intrebare....dereglare hormonala????


#1 2007-06-03 23:45:41

myname_myry
Full member
Inregistrat: 2007-06-02
Mesaje: 130

o intrebare....dereglare hormonala????

sora mea are 18 ani.de aproximativ 4 luni si-a inceput viata sexuala.problema este ca de cand i-a venit prima data menstruatia,pe la 14 ani, avea intarzieri mari( ii venea de exemplu o luna si 2 sau 3 nu).Acum 6 luni a avut aceeasi problema ii intarziase 3 luni,am mers cu ea la medic(cu o saptamana inainte de revelion) si i-a zis ca are o dereglare hormonala,i-a prescris niste medicamente care nu imi amintesc cum se numesc dar timp de 2 luni a avut ciclu regulat,apoi iar nu i-a mai venit 2 luni.A fost din nou la medic,i-a dat medicamnte care au ajutat-o sa ii vina si i-a prescris si logest.Problema este ca ea a avut ciclu continuu nu i s-a oprit deloc,mai are de luat 4pastile si asteptam sa vedem ce o sa se intample cand face pauza acum.E o dereglare hormonala sau ar fi bine sa schimbe doctora?????


Tinteste spre luna! Chiar daca nu reusesti,macar vei fi printre stele.

Offline

 



#2 2007-06-04 02:24:56

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: o intrebare....dereglare hormonala????

E spotting (sangerare mai redusa cantitativ decat menstruatia) si e normal in primele 3 luni de antibebe (pana se obisnuieste organismul cu ele). Oricum, de cele mai multe ori se opreste in prima luna (eu am scapat de spotting cand mi-a venit ciclul in prima luna). Nu trebuie sa se ingrijoreze, e normal.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.