homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-13


#229 2009-04-22 11:01:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Din nou stresata de mine - e vreo problema daca din Canesten (care e un fel de pastila, nu ovul uleios) imi curge foarte foarte putin? Adica nu se elimina la fel cum a facut Cervugidul data trecuta... Ma gandesc sa nu se fi blocat pe undeva rodnar


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#230 2009-04-22 11:08:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nu cred ca se poate intampla sa se blocheze. poate e mai bine asimilat de tesut...
dupa ce termini tratamentul repeti analizele?

Offline

 

#231 2009-04-22 11:57:14

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Dupa ce trec de o menstra... Ca teoretic dupa menstra poate reveni punish


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#232 2009-05-04 16:27:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am luat azi rezultatul de la culturile din col repetate si a iesit "Streptococcus species", sensibil la orice smile, inclusiv banala ampicilina, penicilina ...
doctorul a zis sa iau tratamentul pe care mi l-a dat el ( http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 5#p1042455 ), ca acopera si asta. eu nu l-as lua pe tot, ca mi se pare prea mult daca streptococul asta e sensibil chiar si la cel mai slab antibiotic.

dupa ce am facut recoltarile astea (pana sa primesc rezultatele) am pus de capul meu 3 ovule tergynan (1 pe seara) si apoi 1 viviflor. in cele 3 zile de tergynan secretia imi disparuse, deci eu zic ca au avut efect. ideea cu viviflor-ul n-a fost asa buna, ca a reaparut secretia abundenta. de aici am tras concluzia ca eu n-am decat o dereglare a florei, mai exact lipsa de ciupercute (candida) care sa tina bacteriile sub control.

1. eu as pune doar vreo 6 ovule tergynan daca reapar simptomele dupa ciclu. intrebarea ar fi: e posibil ca streptococul asta sa nu faca parte din flora normala a vaginului si atunci sa trebuiasca eliminat si din sange? adica sa fiu obligata sa iau antibiotic oral?

2. credeti ca are sens tratamentul acela complex dat de doctor? sa iau ampicilina? sa pun doar ovule tergynan? stiu ca nu se prescriu tratamente pe forum tongue; cer doar niste pareri.

3. acel "species" inseamna ca le-a fost lene sau n-au stiut sa identifice exact tipul de streptococ, nu? in acest caz, e posibil sa am tot streptococ agalactiae cum am mai avut si pe care l-am tratat? desi agalactiae parca nu e asa de sensibil...

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-05-04 16:28:10)

Offline

 

#233 2009-05-05 08:21:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu zic sa mergi pe tratamentul dat , si eu am avut streptococ betahemolitic si la fel mi-a trecut doar cu antibiotic
sa nu excluzi metronidazolul , si eu am mers la dublu , zinat cu metronidazol

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-05-05 08:21:46)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2009-05-05 10:01:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

dar pt ce ar fi metronidazolul?
al meu nu stiu daca e betahemolitic. cred ca nici nu e din grupa b, daca e sensibil chiar si la ampicilina.

Offline

 

#235 2009-06-01 16:56:15

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ttttt am citit tot ce s-a scris la acest topic si exact aceeiasi problema o am si eu nu mai stiu ce sa ma mai fac din decembrie tot asa o tin analize am fact de "n" ori tratamente de mai multe ori ...am strptococ beta hemolotic ...numai ca eu il am si in gat am si dureri de gat ingrozitoatre.... si mancarimi de la candida "prostioare" nu am mai facut de f mult timp nici nu-mi arde din cauza usturimilor care stiu ca le pot avea dupa contact...nici nu mai stiu ce a mai fac ...am schimbat vreo 3 medici si degeaba... sad nu mai stiu ce sa mai fac...deocamdata am luat o pauza fara tratament fara ovule fara anlize...o sa mai fac dar deocamdata mi s-a luat...de atatea drumburi prin spitale....si DEGEABA....ma bucur ca ai scapat...sper sa scap si eu cat mai repede.... sad


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#236 2009-06-02 12:47:16

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Si daca streptococul asta nu creaza nicio neplacere, nu schimba nici macar aspectul secretiei trebuie neaparat 'omorat' cu antibiotic?

Offline

 

#237 2009-06-02 12:49:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pai tb, ca provoaca inflamatii ale colului care cu timpul se pot transforma in rani. desi sincer n-am auzit de rana provocata de agalactiae.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-06-02 12:49:59)

Offline

 

#238 2009-06-02 16:10:43

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Da..ai dreptate...si eu ca si multe dintre voi am o ectopie, deci cu siguranta sunt expusa unor 'riscuri' suplimentare in caz ca nu-l tratez. Deja mi-a aparut in 2 culturi, o astept p a 3a...

Offline

 

#239 2009-06-02 16:19:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ce tratament ai facut? ai avut grija sa nu te reinfectezi de la posibilele surse? (atentie la folosirea hartiei dupa tb mare, sex oral si poate chiar si sexul neprotejat - nu stiu insa daca barbatii pot fi purtatori)

Offline

 

#240 2009-06-02 16:40:01

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Primu tratament a fost cu antibiotic (aprilie), (n am refacut analiza nu stiu daca a fost eficient probabil ca da), apoi, (preventiv) o cutie de cervigid= repetat analiza era ok (iunie). Apoi alte 3 luni cu cervugid pt ectopie si hpv, am facut papanicolau => nicio problema (septembrie)... si apoi abia in ianuarie iar culturi= streptococ. Am luat doar cervugid si n am mai repetat analiza. Acu iar, dupa 6 luni repet culturile sa vedem ce'o fi.
Din ce mi a zis doctorita ar fi 3 chestii dauntoare:
1.Constipatie (ceea ce nu e cazul); 2.Igiena (no way)l 3.Chiloteii tanga, care prin frecare pot aduce bacteriile in fata (si asta foarte posibil).
In rest, la ce spui tu, nu prea cred ca m-am reinfectat... oricum ar fi f aiurea pt ca daca imi apare de minim 3 ori pe an infectia inseamna sa i dau de minim 3 ori prietenului antibiotic (gandind ca eu le pot evita, luand doar ovule sa zicem)...
In functie de rezultat, o sa incerc o ultima varianta, aceea de a inlocui lenjeria tanga cu cea normala. Si daca nici asa nu se rezolva.... chiar nu stiu

Offline

 

#241 2009-06-02 16:51:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

hmm... de constipatie si de tanga nu stiam. eu nu port tanga decat ft, ft rar. eu zic ca merita sa incerci, in caz ca incepi din nou tratament.

spuneai ca ai luat cervugid si pt hpv. ai facut tipajul, ti-a iesit pozitiv?
doar pt ectopie, daca nu ai o secretie suparatoare, nu cred ca e cazul sa-l iei.

Offline

 

#242 2009-06-02 17:01:35

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Mi-a iesit pozitiv dap... risc inalt dar nu stiu ce radacini. Si nici nu prea vreau sa aflu big_smile Cert e ca nu stiu exact cand l-am luat... Activitatea mi-o incepusem de aproape 2 ani cand am facut testul (din fericire, cand mi a recoltat pt culturi, hpv, etc mi a facut si un papanicolau si era f bun, mai putin infectia asta)
Cu cervugid ul, facusem o colposcopie la un alt medic care gasise nu stiu ce in neregula acolo (in raport scrie ceva de ectopie si endocol restul e indescifrabil). Probabil pt asta imi prescrisese 3 luni de ovule...

Offline

 

#243 2009-06-02 17:05:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am inteles acum.

Offline

 

#244 2009-06-03 08:16:54

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Diana888 a scris:

ttttt am citit tot ce s-a scris la acest topic si exact aceeiasi problema o am si eu nu mai stiu ce sa ma mai fac din decembrie tot asa o tin analize am fact de "n" ori tratamente de mai multe ori ...am strptococ beta hemolotic ...numai ca eu il am si in gat am si dureri de gat ingrozitoatre.... si mancarimi de la candida "prostioare" nu am mai facut de f mult timp nici nu-mi arde din cauza usturimilor care stiu ca le pot avea dupa contact...nici nu mai stiu ce a mai fac ...am schimbat vreo 3 medici si degeaba... sad nu mai stiu ce sa mai fac...deocamdata am luat o pauza fara tratament fara ovule fara anlize...o sa mai fac dar deocamdata mi s-a luat...de atatea drumburi prin spitale....si DEGEABA....ma bucur ca ai scapat...sper sa scap si eu cat mai repede.... sad

eu nu am scapat , eu deja cred ca o sa o iau razna
am luat de la capat toate analizele , am niste emotii fffff mari

Offline

 

#245 2009-06-03 14:18:47

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

tttttt si din cate am inteles de 2 ani ai probleme cu chestia asta si nu reusesti sa rezolvi problema???? Doamne...dar de ce crezi ca nu putem scapa de acest strptococ am luat si fff multe medicamente care e concluzia la care ai ajuns? de ce crezi ca nu scapi...si eu deja am ajuns la disperare de multe ori ma gandeam ca al alte boli...cand vedeam ca nu trece cu medicamentul pe care il primeam sa-l iau....dar de fiecare data la analize imi iasa coci grami pozitivi si in gat streptococ beta hemolitic...


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#246 2009-06-04 20:49:39

tessa
Membru
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 3

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Continuaind discutia de pe topicul inchis . Este galbuie spre alb, nu e deloc transparenta. Sunt cam in a 17-a zi de ciclu . Dar poate totusi sa fie vreo problema chiar daca nu ma deranjaza nimic?

Offline

 

#247 2009-06-05 10:01:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nu stiu ce sa zic. ca perioada esti cam pe la ovulatie, dar secretia nu e chiar normala. de cat timp ti-a aparut? sincer asa era si a mea cand aveam infectia cu streptococ. hmm
oricum, doctorul ala nu mi-a lasat o impresie buna. sa iti spuna ca ti-a trecut, doar asa, cu ochiul liber. ai putea sa repeti analiza, la alt doctor.

da, poate fi in neregula chiar daca nu te doare/ustura/mananca. pe col sunt ft putine terminatii nervoase, deci nici cine are o rana acolo nu o simte. secretiile ciudate sunt singurele indicii ca ceva e in neregula.

e abundenta secretia ta? nu ai mai avut-o pana acum asa?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.