homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-8


#134 2009-02-11 10:44:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

streptococul asta nu-i ceva grav. doar la sarcina tb avut grija, sa nu il ai la nastere.
e nasol insa ca poate sa reapara dupa ce il tratezi.

Offline

 



#135 2009-02-11 11:37:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ktytza a scris:

Fetelor revin cu o intrebare si astept un sfat din partea voastra... Doctorul mi-a spus k streptococul mi-a trecut iar micoze nu mi-au iesit la analize insa am in continuare usturimi dupa contact... Aveti idee ce poate fi? Doctorul mi-a spus k ar fi de la faptul k mi se inflameaza uretra in timpul actului 8-| dar mi-e greu totusi sa cred... Pt k pana sa am problemele acestea nu m-am confruntat niciodata cu usturimi sau in timpul actului... Dak aveti vreo idee despre chestia asta sau dak s-a mai confruntat cineva cu asta va rog spuneti-mi! Orice sfat este binevenit!! Macar ce fel de analize sa mai fac... Va multumesc! Va pup! Sanatate multa!

la analiza de secretie nu a iesit nimic nimic? ai facut o analiza dupa tratament?

Offline

 

#136 2009-02-11 13:01:20

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu refuz sa ma mai gandesc la streptococ, si legat de antibiotice , nu luati fetelor , ca si eu am luat ,pana sa ma duc la dr badea care mi-a zis ca e bine sa incepem cu ovule , si daca nu merge apoi cu schema de antibiotic , pt ca ajungem sa luam prea multe , si in caz de sarcina cand va fi  necesar sa fie tratat nu o sa mai avem ce face , stiu ca e nasol , ca usturimile persista , dar dupa ce am luat cervucid, mie mi-a disparut streptococu , si nu ma mai ustura asa de rau , acum mi-a mai ramas doar e coli , pt care iau tergynan ,  cu o schema

Offline

 

#137 2009-02-11 14:22:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

deci daca iei de mai multe ori antibiotice, e posibil sa se invete streptococul cu ele si sa devina imun?

Offline

 

#138 2009-02-11 14:27:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca9 a scris:

deci daca iei de mai multe ori antibiotice, e posibil sa se invete streptococul cu ele si sa devina imun?

wow
Vai de capu' meu  bang


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-02-11 15:14:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

blueeyes a scris:

Offff, ce bine era cand nu aveam nici o problema de genul neutral
Mai faceam cate o candida, bagam crema Gynofort (nu e ovul, e crema cu aplicator, doza unica) si gata. Acuma, cu streptococul vietii habar nu am ce sa fac...

Banuiesc totusi ca e bine ca sunt rari -atat ccocii cat si levurile...

nici acum nu ai cine stie ce probleme
fa tratamentul asa cum ti-a fost dat, nu adauga tu nimic de la tine ca nu e cazul
si daca faci sex in perioada tratamentului, e musai sa fie cu prezervativ


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#140 2009-02-11 15:17:52

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Multumesc frumos pentru raspuns, doctoressa.
Sa bag toata cutia de Cervugid sau numai 10 ovule, asa cum am primit de a gineco?
Dupa care trebuie sa folosesc si Gynofortul...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#141 2009-02-11 22:37:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

fa cum ti-a zis medicul
si bine ai zis mai sus: in eventualitatea de a lua antibiotic nu are sens sa tratezi candida inainte caci cel mai probabil ea va reveni de la antibiotic

Offline

 

#142 2009-02-11 23:30:50

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Mi-au iesit bine analizale... Mi-a spus k ink as avea niste coci gram pozitivi dar cica ar fi foarte rari... Ce papuci o mai insemna si asta... In fine cert este k mi-a zis sa nu mai iau tratament pt acei coci foarte rari si doar sa iau ovule Gyniel de care n-am auzit niciodata si am inteles k nici nu se gasesc... Dar usturimile persista. Cred doctorului ii scapa ceva. Aveti vreo idee?

Offline

 

#143 2009-02-12 08:38:21

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

la fel pateam si eu , acesti coci la mine a reiesit ca e streptoc b , are perioade cand se inmulteste ,  usturimile aveau intensitati ddiferite , din pacate ajungeam sa imi fac analizele cand nu ma ustura f tare , probabil ei erau dezvoltati mai putin atunci
ma gandesc poate la fel ai facut si tu  analiza cand nu te ustura f tare , si d-asta au iesit coci rari si probabil doctoru nu si-a dat seama , sa fii atenta daca ai doderlain absenti ,
daca sunt prezenti ei ar trebui sa lupte si sa omoare cocii aia , d-asta a zis doctoru ca e ok , pt ca de obicei se mai gasesc diferiti coci si bacili pe acolo , care ar trebui omorati ( daca pot zice asa ) de catre doderlain( bacili gram +)

Offline

 

#144 2009-02-12 09:10:11

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Pai nici in analiza mea de secretie nu zice nici ca am nici ca nu am doderlein, scrie doar ceva "col Gram."  neutral
Si eu usturimi am avut numai putin putin, de cand m-am dus la bazin, si am pus pe seama clorului din apa.
Adevarul e ca deja ma simt mai bine, nu ma mai ustura chiar deloc, si am bagat doar 2 ovule Cervugid, mai am 10 de bagat + Gynofortul...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#145 2009-02-12 09:20:43

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

atunci e suficient , nu te lua dupa alte tratamente , eu de ex aveam usturimi groaznice , nu mai stiam ce sa fac , si recidiva prb de vre-o 2 ani
asa ca e suficient ce ti-a dat

Offline

 

#146 2009-02-12 09:31:15

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Deci pe mine ma ustura asa de putin, incat abia acum, cand nu ma ustura, mi-am dat seama ca ma ustura smile Nush daca are vrun sens ce am scris lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#147 2009-02-12 09:47:07

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am inteles  lol
e o dereglare de flora , si probabil din cauza asta s-au inmultit si cocii aia ...te speli cu irigatorul?

Offline

 

#148 2009-02-12 09:53:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Nu, ma spal doar dupa contactul sexual, cu degetelul si cu apa chioara smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#149 2009-02-12 10:05:18

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

aha , eu am cam exagerat cu spalatu , asa mi -a recomadat un doc, si eu mult timp am ramas cu ideea ca asa trebuie  sad

Offline

 

#150 2009-02-12 10:08:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Si asta a favorizat aparitia streptococului?
Ca la mine chiar nush de unde vine - igiena e corecta, sex anal nu facem, doar ca mai greseste iubi gaura din cand in cand smile
Dar nu cred sa fie de la asta, ca nu exista penetrare anala neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#151 2009-02-12 10:35:55

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

streptococu se gaseste in mod normal in organism , si se dezvolta cand gaseste mediu favorizant , nu trebuie sa te gandesti prea mult de la ce este , s-a dezvoltat
nici eu nu fac xex anal , si mi-a aparut acum e coli , dar eu aveam probleme cu constipatia ....oru=icum nu mai sunt asa de disperata , pt ca mi-a ajutat dumnezeu , si nu am nimic altceva , si am facut toate analizele posibile ( chamydia , herpes, hepatitele , multe , am mai scris de ele , poate ai citit si stii deja)
mai vreau sa fac tiparea hpv , si asta pt ca vreau un bebic , si sper sa nu am problm. , pana acum papul bun, nu am condiloame , dar vreau sa fiu sigura

Offline

 

#152 2009-02-12 10:39:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Am citit tot topicul smile
Si eu vreau sa-mi fac chlamydia si HPV anul asta, e bine sa le am, chiar daca nu am probleme.

Iar analizele pentru bebic o sa le fac mai pe sfarsit de an, inceputul anului viitor...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.