homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa,ajutor!


#1 2007-06-10 19:56:34

Dianne
Membru
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 4

Doctoressa,ajutor!

Buna, as dori sa cer si eu parerea doctoressei.
Am avut o sangerare de vreo 3 saptamani si am fost la doctor. Mi-a fost descoperit un chist ovarian si am luat duphaston initial pt a opri sangerarea, apoi anticonceptionale Logynon. Inainte sa incep anticonceptionalele a aparut o durere in gat. Am luat antibiotice, dar durerea nu a disparut si am fost trimisa la endocrinolog pt a verifica tiroida.
Am facut analize:

TSH        0.006    0.49-4.67
FT3          4.51    1.45-3.48
FREE T4   2.44     0.7 -1.85

Doctorul endocrinolong mi-a dat sa iau Neomercazole 5mg de 3 ori pe zi. Am inceput acest tratament acum vreo 6 zile, dar durerea persista si nu pot sa dorm noaptea. Iau zilnic Nurofen si diclofenac...Nu stiu la ce doctor sa ma mai duc si ce analize sa mai fac?
Anticonceptionalele influenteaza TSH-ul?

Offline

 



#2 2007-06-11 00:04:29

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Doctoressa,ajutor!

hmm imi dau asa cu parerea despre durerea ta din gat.. sa nu fei de natura bacteriana...daca nu-ti trece asa cu nimik...eu zik s-ti faci un exudat faringian. apropo pe ce baza ti s-au dat antibiotice? pe ce diagnostik?pt chestia din gat cumva sau ai luat u de capu tau?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#3 2007-06-11 11:29:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa,ajutor!

anticonceptionalele interfereaza oarecum cu secretia tiroidiana, eu sper insa ca i-ai spus medicului endocrinolog ca iei...el ajusteaza tratamentul functie de asta...nu e cazul sa le opresti. Pe de alta parte, 6 zile de tratament nu vor face o minune si durerea in git nu se datoraza secretiei deficitare de hormon tiroidian ci eventual modificarilor de volum ale glandei....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-06-11 22:16:21

Dianne
Membru
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 4

Re: Doctoressa,ajutor!

antibiotice am luat eu o data dupa ureche si apoi doctorul mi-a dat altele si le-am luat si pe alea. Exudat am facut, dar cica nu au gasit absolut nimic, probabil pt ca doar ce terminasem o bomboana strepsils. Probabil ca o sa trebuiasca sa ma operez de tiroida ....Oricum durerea asta dureaza de mai bine de o luna si ma scoala din somn

o sa mai cer si parerea altor doctori daca o sa am timp sa ma duc, deocamdata mai astept si sper sa nu fie tiroida desi toate analizele au iesit proaste. Interesant e ca nu m-am umflat in exterior si nu se vede nici o schimbare la gatul meu...Am facut si eco, cica ar fi iesit specific pt Hashimoto.Rezutlatul la testul pt anticorpi nu il am inca. Anticonceptionale nu mai iau desi trebuia sa iau 3 luni si am luat numai una, prea multe pastile!!

Offline

 

#5 2007-06-12 11:35:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa,ajutor!

daca a iesit specific pentru tirodita Hashimoto tratamentul e solutia(medicamentos)....nu se opereaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-12 22:11:52

Dianne
Membru
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 4

Re: Doctoressa,ajutor!

Va multumesc foarte mult Doctoressa, parca m-am mai linistit...Doctorul la care am fost mi-a spus ca am doua alegeri: operatia sau terapia cu iod radioactiv. A zis ca am tiroidita Hashimoto. Macar de mi-ar trece durerea de gat...

Offline

 

#7 2007-06-12 23:00:59

iulia_ene
Membru
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2

Re: Doctoressa,ajutor!

Buna seara. Sunt noua pe aici, as dorii daca se poate sa ma ajutati cumva cu niste raspunsuri. Mi-a intarziat doua saptamani aprox., am facut doua teste de sarcina care au iesit negative, dar tot nu-mi vine. Stres sau ceva in mod special nu am avut in ultima perioada. Frica mea este sa nu fie sarcina extrauterina, o detesta testul daca era? Daca ar fii o sarcina normala nu ar fi o problema, eu si sotul meu ne-am bucura, chiar daca este cam devreme, nu ar fi o problema pt. noi.
Ce credeti ca poate fi? Ajutati-ma, va rog, ca nu ma pot oprii din plans, mi-e frica rau daca este extrauterina si voi fi neviota sa-l dau afara?

Multumesc frumos. O seara buna.

Offline

 

#8 2007-06-12 23:04:50

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa,ajutor!

o sarcina extrauterina pozitiveaza testul de sarcina deci ar fi iesit pozitiv. asta iese din calcul. daca ar fi fost sarcina, orice fel, ar fi iesit de acum pozitiv testul deci mergi la medic sa iti dea ceva sa iti vina menstruatia. linisteste-te ca nu ai motive sa plangi smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2007-06-12 23:06:58

iulia_ene
Membru
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2

Re: Doctoressa,ajutor!

Da, cred ca ma duc maine ca nu mai pot sta asa, nici la munca nu am rezistat azi, a trebuit sa vina acasa. Chestia asta ma termina psihic.  Sper din tot sufletul sa fie asa.

Multumesc mult.

Offline

 

#10 2007-06-13 12:39:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa,ajutor!

Dianne, tiroidita hashimoto este o hipotiroidie....care la minimul bun simt se agraveaza daca indepartezi glanda tiroda care si asa functioneaza prost...cit despre iodul radioactiv....eu altceva stiu despre taratamentul cestei boli.
Asadar zic: ia mai consulta tu si alt endocrinolog...care eventual a deschis cartile mai de curind


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-06-13 22:04:45

Dianne
Membru
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 4

Re: Doctoressa,ajutor!

Multumesc din nou, ma simt asa de bine ca am cu cine vorbi despre problema mea! Asa si planuiesc sa fac, sa caut alt endocrinolog. TSH-ul indica clar hipertiroida, asa am citit pe internet... Ecografia arata ca e glanda putin inflamata cu multipli noduli mici si cica specific pt Hashimoto. Oricum doctorul la care am fost mi-a dat sa iau pastile pt hiper...cica pana ma balansez. E greu cu durerea insa, o sa vad cum imi fac timp sa merg la doctor. Am lipsit deja o saptamana de la servici sperand sa imi treaca durerea si acum tr. sa merg...

Offline

 

#12 2007-06-14 11:35:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa,ajutor!

eu nu inteleg nimic....tiroidita Hashimoto merge cu HIPO tiroidie(nu cu hiper).....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.