homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spooting?


#1 2007-06-11 18:28:10

Tanyusha_m
New member
Inregistrat: 2007-06-11
Mesaje: 9

Spooting?

Buna, sunt noua si am si eu o mica problema. Sunt la a 2-a folie de laurina si am un spooting destul de abundent, chiar pot sa-i spun hemoragie. Ginecologul m-a asigurat ca va fi prezent doar in prima luna, iar la  a 2-a folie va disparea complet. Dar din pacate a reaparut. Vreau sa stiu dc e normal asa ceva, sau tre sa ma adresez medicului.
Va multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2007-06-11 18:31:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spooting?

spotting - cum ii spune si numele - se prezinta sub forma de picaturi si nu sub forma de hemoragie. eu as zice sa consulti un medic


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-06-11 18:32:44

fallingstar
Full member
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 802

Re: Spooting?

din cate stiu eu spotingul poate sa apara in primele 3 luni de administrare, nu doar in prima...
dar dak este foarte abundent, poate ar fi mai bine sa vb cu doctorul


29+

Offline

 

#4 2007-06-11 18:35:33

Tanyusha_m
New member
Inregistrat: 2007-06-11
Mesaje: 9

Re: Spooting?

Am consultat ginecologul luna trecuta, si mi-a spus ca e mai abundent din cauza stresului. Dar probabil ar trebui sa-l consult din nou. Va multumesc.

Offline

 

#5 2007-06-11 21:31:13

eamitzy
Membru
Inregistrat: 2007-05-29
Mesaje: 3

Re: Spooting?

Buna tuturor! Va citesc de ceva vreme, insa este prima oara cand scriu despre o problema, care la inceput mi s-a parut minora, dar acum a devenit din ce in ce mai stresanta si alarmanta.

Sa incep cu inceputul:

- am luat timp de 6 ani Logest fara nici un fel de efecte secundare sau neplaceri
- apoi am facut aprox 6 luni pauza (deoarece am fost plecata din tara, mai multe chestii, mi s-a si recomandat sa fac pauza minim o luna etc)
- dupa astea 6 luni m-am dus la doctor, planning, si mi s-a recomandat din nou sa reincep Logest
- imediat, din prima luna, sangerari abundente (spotting e putin spus) aproape non-stop
- a doua luna la fel, parca mai abundent... a treia luna, vazind ca nu inceteaza (intai am zis ca o fi firesc, dar parca sangerare 30/30 nu e asa normal) fuguta din nou la doctor. Mi s-a spus ca probabil Logest nu mai sunt potrivite pt mine, si am schimbat pe Loette
- prima luna de Loette totul minunat, nici un pic de sangerare inter-menstruala, me happy...
- a doua luna, cam dupa o saptamana de la terminarea ciclului, pac cateva picaturi, timp de cateva zile, apoi o saptamana si ceva linistita, apoi, cu cateva zile inainte de menstruatie cate un pic-pic-pic... (putin ingrijorata, nu am dat atentie); ciclu foarte dureros, crampe, balonari, mai ceva ca in adolescenta
- a treia luna prima saptamana minunat din nou, apoi sangerare mai abundenta, apoi iara o saptamana pauza, apoi, cu o saptamana inainte de menstra sangerare/spotting alternat pana la ciclu propriuzis
- in timpul ciclului m-am simtit foarte rau, si deci fuga din nou la medic sa intreb daca e de bine sau, probabil, de rau. Mi s-a spus ca probabil ca nu sunt bune nici Loette pt mine, si cel mai bine sa trecem pe Yasmin.
- ascultatoare am trecut pe Yasmin, iau de aprox 2 saptamani, de sambata a reinceput spotting-ul, firav la inceput, iar azi aproape sangerare...

Ce sa fac?
Eu am intrebat daca nu are nimic ca am schimbat in 6 luni 3 feluri de anticonceptionale, mi s-a zis ca nu... Dar totusi? Plus ca in 3 zile plec in vacanta la mare, si spotting + plaja... va dati seama.... Sunt disperata deja... sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-11 21:36:10

eamitzy
Membru
Inregistrat: 2007-05-29
Mesaje: 3

Re: Spooting?

A! Inca un amanunt, nu stiu cat de semnificativ:
Sangerarea asta e mai abundenta de obicei de dimineata, iar seara de cele mai multe ori este aproape inexistenta.
Ce poate sa insemne? Eu pastila o iau de regula seara, in jur de 11-12.

Offline

 

#7 2007-06-12 10:39:39

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Spooting?

eu as mai fi continuat inca 1 luna cu loette inainte sa le schimb. poate trecea spottingul (asa ar fi fost normal).
si ai warn. intra si pe la reguli. cand ai ceva de completat la un mesaj recent la care nu ti s-a raspuns, editeaza.


Nobody home

Offline

 

#8 2007-06-12 11:17:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spooting?

Tanyusha_m..sincer sunt de parere sa consulti un medic de planning....ginecologii, cu regret spun, nu stiu contraceptie
eamitzy, nu sunt probleme ca ai schimbat contraceptivele asa, insa eu cred ca solutia nu e joaca de-a hai sa incercam...poate s-ar cere niste investigatii....fireste eu am foarte putine date


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-06-12 16:02:31

eamitzy
Membru
Inregistrat: 2007-05-29
Mesaje: 3

Re: Spooting?

nashira, scuze de posturi multiple, pe celelalte forumuri pe care mai stau optiunea "editeaza" a fost scoasa de mult din diferite motive, astfel incat nu mai eram obisnuita sa existe asa ceva smile Nu se va mai intampla insa...
In alta ordine de idei, loette mi-a fost schimbat pentru ca in timpul ciclului ma simteam efectiv rau. Luna trecuta am plecat acasa la jumatatea zilei, nu mai puteam sa ma concentrez, ma durea capul, burta, imi venea sa vars....

doctoressa, cand am fost ultima data (acum 2 saptamani) am intrebat daca ar trebui sa fac niste analize, si mi s-a spus ca nu, doar sa schimb anticonceptionalele, ca yasmin are concentratie mai mare, si nu va voi mai pati nimic. Dar sangerarea continuaaaaa.... sad Am sunat la doctor, si nu au de azi pe maine o programare, si eu joi plec in concediu, deja imi vad toata relaxarea distrusa (mare + spotting = sad ) Ce sa fac?

Offline

 

#10 2007-06-13 12:48:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spooting?

sincer nu stiu ce sa faci acum....e progesteronul de vina.....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.