homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerari de 2 saptamani


#1 2007-06-12 01:13:37

piper
New member
De la: B
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 5

sangerari de 2 saptamani

ok,toata povestea:
Timp de un an am luat Mercilon.Pentru reglarea cilcului menstrual, pentru dureri si pt tratamentul ovarelor polichistice.    M-am gandit sa fac o pauza de o luna, timp in care am mers si la control.
Secretia vaginala a aratat ca am candidoza si trichomonas vaginalis.Nici o problema mi-am zis.
    Doamna doctor mi-a dat un tratament cu metronidazol (2 pastile pe zi), ovule klion-d 100 si spalaturi vaginale cu cloramina b timp de 10 zile. La farmacie in loc de cloramina b mi s-a dat cloramina t, care am inteles ca e acelasi lucru, 25% clor.(cu toate ca pe prospect scrie ca e pt faianta si bai publice) lol
   Am asteptat sa-mi vina cilcul, care a venit cu o intarziere majora. In loc de 24 de zile asa cum imi venea cand luam Mercilonul, am asteptat vreo 35...de-mi intrase in cap ca am ramas insarcinata. Ma rog, mi-a venit ciclul, am inceput sa iau  iarasi Mercilon si asteptam sa se termine sa pot incepe tratamentul.
   In nerabdarea mea nu am asteptat sa se termine complet sangerarea.
Cand am vazut ca e pe terminate si nu mai am decat usoare pete pe chilot am inceput tratamentul. Pastilele de metronidazol, spalaturile vaginale apoi ovulul.
   Acum, apare problema...
am inceput tratamentul iar petele de sange nu se mai opresc. Mai am trei zile de tratament si am sangerari in continuare. M-am cam speriat. PRACTIC, AM CICLU DE DOUA SAPTAMANI! 14 ZILE si nu da semne ca s-ar opri.    Sangerarile sunt relativ usoare (putin pentru un absorbat dar multicel pentru un pantyliner)si in continuu. Nu cred ca-s spotting de la Mercilon pentru ca nu am mai avut reactii adverse la acest medicament si doar il iau d emult.
   Acuma...ce sa fac? Sau mai bine zis..ce s-a intamplat? o fi de la medicamente...de la anticonceptionale...de la spalaturile cu clor sau poate chiar de la irigator? Ma gandesc ca irigatoarele sunt facute special si n-aveam cum sa ma ranesc fara sa-mi dau seama. Sau aveam cum? in doua saptamani sper sa ajung la control iar...dar as vrea sa ma linistesc...si sa mi se spuna ca nu-i nimic.

Imi cer iertare pentru cantitatea de date si multumesc anticipat!!


Stiu totul!
Cand nu stiu...intreb!

Offline

 



#2 2007-06-12 10:26:23

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: sangerari de 2 saptamani

eu am avut aceeasi problema dar aveam anexita.
sangerarile pot fii si de la chisturile care se elimina, cel putin asta mi-a spus mie doctorul.
cel mai sigur ar fii sa mergi la un doctor cat mai repede ca sa rezolve problema.
cred ca medicamentatia online e contraindicata fata de ceea ce ar putea sa-ti recomande un doctor dupa un consult.
nu cred ca e cazul sa te sperii, doar trebuie tinute sub control aceste sangerari.

Offline

 

#3 2007-06-12 11:02:41

piper
New member
De la: B
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 5

Re: sangerari de 2 saptamani

Anexita n-am...cred.Nu ma doare nimic.Iar cu chisturile...tocmai acum s-au hotarat ele sa se elimine?Stiam ca nu se mai formeaza nu ca se elimina. Se pot elimina ele direct din ovare..
Merci Ralluka, la anexita nu ma gandisem..poate asta o fi...doar o raceala.


Stiu totul!
Cand nu stiu...intreb!

Offline

 

#4 2007-06-12 11:06:09

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: sangerari de 2 saptamani

cu drag....
sunt sigura ca un doctor te va ajuta mult mai bine. totusi vorbeste si cu doctoressa sa nu fie o dereglare hormonala... hmmm.. habar n-am

Offline

 

#5 2007-06-12 11:08:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerari de 2 saptamani

ai dreptate piper...chisturi nu se elimina.
poate fi spotting....si eu cred ca asta si e...chair daca nu ti s-a mai intimplat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-12 11:17:10

piper
New member
De la: B
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 5

Re: sangerari de 2 saptamani

La spotting sa curga asa sanatos?Sangerarile sunt de culoare rosie...intensa. Ciclul propiu-zis a fost cam negricios...dar asa era inainte sa iau pastilele acu un an. Acuma..spottingul..doar pete pe chilot nu?la mine nu mai sunt niste pete..seamana mai mult cu o mica hemoragie...daca nu pun nimic trece prin blugi.


Stiu totul!
Cand nu stiu...intreb!

Offline

 

#7 2007-06-12 11:24:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerari de 2 saptamani

hemoragie=singerare abundenta, deci nu e hemoragie. E singerare pur si simplu...eu cred ca din uter...si mai cred ca nu e grav ci doar deranjant deocamdata....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-06-12 11:35:48

piper
New member
De la: B
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 5

Re: sangerari de 2 saptamani

Daaa? big_smile eee...pai cu deranjant pot sa traiesc smile
si daca e spotting..asa cum zici tu..e de la Mercilon..e un efect secundar..trece si totul o sa fie bine:)
Merci mult de tot!M-am mai linistit
pfiuu!! ma gandeam la sarcina..alte boli ciudate..bts-uri..cand il prind pe iubitul meu tradator, cu tricomonasul, il bat.N-o fi vina lui...dar tot vina lui e!
Multumesc in ca o data ! smile


Stiu totul!
Cand nu stiu...intreb!

Offline

 

#9 2007-06-12 11:37:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerari de 2 saptamani

daca nu e vina lui e vina ta precis....trichomonas se ia doar sexual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-06-12 11:45:51

piper
New member
De la: B
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 5

Re: sangerari de 2 saptamani

big_smile..Pai da! Stiu! Baiatul a calcat stramb! Este si vina mea...evident, trebuia sa am grija de mine... de acum in colo...prezervativul! pana m-oi marita!


Stiu totul!
Cand nu stiu...intreb!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.