homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie recidivanta cu coco-bacili


#1 2007-06-14 01:20:40

JC23
Membru
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 2

Infectie recidivanta cu coco-bacili

Buna, am 23 ani si am fost diagnosticata cu aprox 2 ani in urma, pe baza unei lame de secretie vaginala cu infectie cu coco-bacili si de catre medic, cu rana pe col. La inceput mi s-a indicat doar tratament cu antibiotice (Ciprofloxacin) si ovule (Cervucid) in speranta disparitiei atat a infectiei, cat si a ranii. Dar de atunci, am fost tot cam la 6 luni la medic si acelasi diagnostic si aprox acelasi tratament. De la inceputul acestui an, ingrijorata de situatie si cu acelasi diagnostic, am luat Ofloxacin si Cervucid (deja de 2 ori) si am facut 2 examene FBP consecutive tratamentului prescris. La primul Papanicolau mi s-a evidentiat, pe langa coco-bacili, si ASCUS. Mi s-a recomandat repetarea tratamentului si refacere FBP. La al doilea examen citologic, mi-au iesit din nou coco-bacili, fara ASCUS (spre bucuria mea).   Deja sunt exasperata de tratamente cu antibiotice fara rezultat si fara perspective... ma gandesc sa incerc la alt medic, unde as dori sa mi se faca si cultura si antibiograma... e posibil? Partenerului i-au fost prescrise doar antifungice, atunci cand medicul mi le adauga si mie (probabil pentru ca banuia sau dorea sa previna o infectie cu candida). Mentionez ca am acelasi partener (singurul) si mi-am inceput viata sexuala cu putin inainte de prima vizita la ginecolog. Totodata folosesc Laurina, ca metoda contraceptiva. M-as bucura oricum de orice alt sfat avizat, motiv pentru care m-am inregristrat pe acest site.

Offline

 



#2 2007-06-14 11:15:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Infectie recidivanta cu coco-bacili

Poate ca nu ai luat antibioticul potrivit....un examen chlamidia, din secretia vaginala, ai facut(despre ea ar putea fi vorba)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-06-14 16:18:51

JC23
Membru
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 2

Re: Infectie recidivanta cu coco-bacili

Nu, nu cred ca mi s-a facut, in ciuda repetatelor analize de secretie... multumesc mult, voi tine cont de acest sfat, probabil incercand la un alt medic. Multumesc !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.