homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CONTRACEPT - M-4


#58 2009-11-01 12:50:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CONTRACEPT - M

intr-un singur loc....asta e ideea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#59 2010-02-16 22:52:06

Balexandra
Membru
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 2

Re: CONTRACEPT - M

as avea si eu o intrebare, nu stiam unde sa intreb, de curand am aflat si eu de Contracept M. Eu si prietenul meu nu putem folosi prezervativ , iar eu nu mai pot lua anticonceptionale pentru ca imi era rau tot timpul de la ele, nu am mai luat anticonceptionale cam de jumatate de an. Ieri am cumparat Contracept M pentru prima data si am citit pe prospect ca trebuie folosit cate un ovul inainte de fiecare act sexual. Am introdus un ovul, am asteptat 10 minute, am facut-o, stiu ca un ovul are efect 4 ore, dar dupa o ora am vrut sa o mai facem o data si am mai introdus un ovul dupa cum scria pe prospect, inainte de fiecare act sexual chiar daca efectul celuilalt nu trecuse inca, apoi dupa 2 ore aceeasi poveste, in total am folosit 3 ovule am avut grija si cu igiena, nu am folosit sapun si mai tin sa precizez ca mai am cam 3 sau 4 zile pana imi vine ciclul. As vrea sa stiu daca exista vreun risc de a ramane insarcinata.

Offline

 

#60 2010-02-16 23:12:14

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: CONTRACEPT - M

in situatia expusa de tine...nu e nici un risc,stai linistita smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#61 2010-02-16 23:14:10

Balexandra
Membru
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 2

Re: CONTRACEPT - M

multumesc mult smile

Offline

 

#62 2010-02-16 23:30:21

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: CONTRACEPT - M

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-06-21 08:40:25

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: CONTRACEPT - M

Buna ziua.
As avea si eu o problema legata de Contracept M.
Eu si prietenul meu folosim de cca. 5 ani prezervativul ca si metoda contraceptiva. Pilule anticonceptionale am incercat sa folosesc in 2 etape, dar de fiecare data am avut probleme (prima oara m-am ingrasat dupa ce le-am utilizat 6 luni, iar a doua oara mi-a crescut foarte mult colesterolul in doar 3 luni de folosire), asa ca nu ma mai gandesc sa mai folosesc asa ceva. Am hotarat sa incercam si ovulele ca si metoda contraceptiva, iar ieri l-am utilizat pentru prima oara. Problema e faptul ca dupa cca. 15 min am inceput sa simt usturimi foarte mari in zona genitala, iar din vagin a inceput sa se scurga un lichid incolor (presupun ca era din ovulul care s-a topit in interior). Practic n-am putut duce actul la bun sfarsit, desi am incercat de mai multe ori, pentru ca usturimile din vagin au fost ingrozitoare. Este normal ceea ce s-a intamplat? A mai avut cineva aceleasi probleme?
De asemenea as mai avea o intrebare. Inteleg ca sapunul distruge protectia data de spermicid, dar gelurile si cremele pentru igiena intima se pot utiliza? Pe ele scrie ca nu contin sapun. Am mai citit undeva ca sunt persoane care folosesc concomitent ovule si prezevativ. Este recomandat asa ceva?
Va multumesc si astept un raspuns.

Offline

 

#64 2010-06-21 08:44:26

daenarys
Vizitator

Re: CONTRACEPT - M

Miaua,cred ca ai facut o reactie alergica.de gelurile pt.igena intima nu stiu ce sa zic daca afecteaza sau nu dar eu una nu as experimenta sa vad ce se intampla.ca sa nu mai zic ca aceste ovule nu ofera o protectie foarte mare,undeva pe la 60%.asa ca eu una as ramene ori la prezervativ ori as incerca sa merg la un medic  d eplanning bun care sa imi prescrie ac.potrivite.de unde esti si ce ac ai luat?

 

#65 2010-06-21 08:59:56

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: CONTRACEPT - M

Multumesc pentru raspuns.
Sunt din Bucuresti si am 28 de ani.
As vrea sa precizez ca nu am luat niciodata anticpnceptionalele de capul meu, ci doar prescrise de medici.
Primele le-am luat la inceputul vietii sexuale si mi-au fost prescrise de medicul ginecolog. La ora aceea am luat Desorelle 6 luni, iar pofta de mancare crescuta in acea perioada s-a tradus in kilograme nedorite in plus. Vara trecuta in urma unei ecografii mi s-au gasit mai multe chisturi ovariene, iar medicul endocrinolog mi-a prescris Yaz. Consider ca respectivul medic a gresit (sau a dorit doar sa vanda un produs cu orice pret), deoarece pilule respective sunt nerecomandate persoanelor cu colesterol crescut, iar pe analizele comandate chiar de medicul respectiv scria negru pe alb ca aveam colesterolul aproape 200, deci destul de mare. Dupa numai 3 luni de luat Yaz colesterolul meu era 420. Le-am intrerupt dupa a treia folie, pentru ca in afara de problemele astea ma simteam rau zilnic. In fine, dupa 6 luni de regim alimentar stric si Lypanthyl Supra colesterolul mi-a revenit la normal.
Si sincer, a treia oara imi e si teama sa mai incerc pilule, dupa ce experiente am avut.
Oricum, intrebarea legata de folosirea simultana cu prezervativ ramane valabila, daca stie cineva.
Multumesc inca o data.

Offline

 

#66 2010-06-21 09:04:08

daenarys
Vizitator

Re: CONTRACEPT - M

1.eu una nu vad rostul folosirii prezervativului si spermicidelor impreuna avand in vedere ca prez este sigut in proportie de 97%.in plus exista prezervative cu spermicide daca s edoreste un plus de protectie.deci eu una nu as combina cele 2 metode
2.oai daca nu vrei s aincerci altceva poti sa ramai la prezervativ alta solutie nu ai.sau s aiti faci curaj si s aincerci altceva.doctoressa este medic de planning poti sa mergi sa vb.cu ea nu neaparat ca sa iei ac.ci sa gasiti impreuna o metoda contraceptiva pt.tine

 

#67 2010-06-21 09:09:26

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: CONTRACEPT - M

Multumesc mult de raspunsuri.
O zi buna iti doresc.

Offline

 

#68 2010-06-21 09:42:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CONTRACEPT - M

nu poti folosi prezervativ impreuna cu ovulele de tip contracept-M deoarece spermicidul respectiv distruge prezervativul si deci acesta va fi complet ineficient


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#69 2010-06-21 10:01:37

Miaua
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: CONTRACEPT - M

Doctoressa, multumesc si tie pentru raspuns.
Inteleg ca si gelurile pentru igiena intima distrug protectia data de ovule. Atunci cu cat timp inainte de aplicarea ovulului se mai poate face toaletarea in zona intima?

Offline

 

#70 2010-06-21 10:45:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CONTRACEPT - M

Miaua a scris:

Doctoressa, multumesc si tie pentru raspuns.
Inteleg ca si gelurile pentru igiena intima distrug protectia data de ovule. Atunci cu cat timp inainte de aplicarea ovulului se mai poate face toaletarea in zona intima?

parerea mea e ca spalatul in vagin cu geluri din astea e complet contraindicat.daca te speli insa doar la exterior, in zona vulvara, nu vor afecta protectia. Totusi, daca folosesti ovule din astea, e musai sa te speli in vagin insa la distanta de ordinul orelor de la contact(scrie de altfel si in prospect)si repet, nu cu geluri din astea, cu apa e arhisuficient


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#71 2011-01-27 21:02:59

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

Re: CONTRACEPT - M

am si eu mai multe intrebari in legatura cu contracept m si anume oare partenerul isi da seama ca folosesti ovul spermicid?produce ceva spuma sau ceva de genul acesta?si daca il introduc cu o ora inainte de contact sau cu doua nu mai este eficient daca spune ca e eficace 4 ore?de ce trebuie cu 10 minute inainte de contact?in prospect spune ca e activ 4 ore deci teoretic ar trebui sa fie ok si daca il introduc cu o ora sau doua inainte de contact totul e sa nu ma spal cu sapun nici inainte nici dupa contact.va multumesc pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsul.deocamdata nu doresc un copil,trebuie sa imi cunosc mai bine partenerul pentru a face un copil,asta e explicatia pentru care nu vreau sa stie ca evit o sarcina.multumesc.

Offline

 

#72 2011-01-29 12:02:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CONTRACEPT - M

da, partenerul isi da seama ca folosesti spermicid si nu, nu e eficient daca il introduci cu o ora inainte de contact....trebuie introdus cu 10 minute inainte de contactul sexual pentru eficienta contraceptiva maxima(adica maxim cit poate el)....daca nu ma indoiesc in prospect scrie si ca pentru fiecare nou contact sexual trebuie introdus un nou ovul(chiar daca acesta are loc in intervalul ala de 4 ore)....
oricum, pe mine ma depaseste ideea ca trebuie sa te feresti de sarcina pe furis, doar nu esti iapa de prasila, faci copil cind si daca si cu cine vrei tu...nu consideri ca e cazul acum, partenerul e obligat sa inteleaga si sa accepte utilizarea oricarei metode de contraceptie....daca nu stau asa lucrurile nu cred ca ai ce sa astepti sa mai cunosti la el...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#73 2011-01-30 10:54:44

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

Re: CONTRACEPT - M

multumesc mult pentru raspuns,asa este doamna doctor aveti dreptate in tot ceea ce spuneti.multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.