homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E coli


#1 2007-06-17 22:50:08

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

e coli

De curand am aflat ca detin bacteria e coli in urina si am inceput un tratament injectabil su augumentin si gentamicina. Doctorita mea de familie zice ca se poate administra si intramuscular desi pe fiola scrie ca doar intravenos si a nu se administra intramuscular.Pe cine sa cred?

Offline

 



#2 2007-06-17 23:13:41

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: e coli

eu zic ca si doc ar tre sa stie.dar cere sfatul unui farmacist sau unui alt doc


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#3 2007-06-17 23:16:42

andrutza
Vizitator

Re: e coli

pai eu cred ca se poate si intravenos si intramuscular.....ca si gentamicina de altfel ea se poate administra si i.v. si intra muscular, eu zic sa faci cum ti-a zis medicul

 

#4 2007-06-18 11:36:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

ce nu inteleg eu e de ce augmentin i.v si nu per os(adica tablete luate pe gura....
Oricum, daca gentamicina poate fi injectata si i.m augmentinul NU (se poate doar i.v)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-06-18 12:27:09

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

Re: e coli

Am citit de curand ca bacteria e coli pe care o am se poate transmite prin sexul anal neprotejat in vagin si implicit in urina si ca distruge flora vaginala. Cred ca asta s-a intamplat si in cazul meu deoarece de un an si ceva nu mai am in vagin umezeala pe care o aveam inainte si nu pot avea relatie normala cu sotul meu din aceasta cauza, pentru ca e tot timpul uscat. E posibil sa se refaca aceasta flora?Daca da, prin ce metode?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-18 12:58:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

e posibil insa in timp si cu rabdare....in primul rind trebuie sterilizata infectia. In al doilea rind sa nici nu va mai ginditi la sex anal neprotejat cu prezervativ si in orice caz sa nu cumva sa mai permiti patrunderea penisului in vagin dupa ce a fost in rect fara sa schimbe prezervativul....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-06-18 13:35:48

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: e coli

infectia cu e coli iese la analiza secretiei vaginale?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#8 2007-06-18 14:32:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

daca faci si cultura iese


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-06-18 14:46:19

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: e coli

Asta de ex e valabila? intreb pt ca imi iesise la un mom dat si infectie cu e coli, dar n-am mai facut tratam si pt asta...

Microbiologie – valoare obtinuta: absenta cresterii dupa 48 ore de observatie

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-06-18 14:47:13)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#10 2007-06-19 12:54:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

pai daca vorbim de absenta cresterii...nu avem infectie cu e.coli


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-06-19 13:17:53

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: e coli

oau...super!!! in sfarsit o veste buna...macar atata pe langa altele...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#12 2007-06-19 17:08:17

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: e coli

Ciao Cleopatra,


Ai terminat cu e.coli?
Daca antibioticele nu te-au ajutat...atunci citeste ce iti scriu eu.
Vreun an de zile tot luam antibiotice, refaceam analiza, iar luam antibiotice si tot asa...pana cand unul din doctori m-a trezit si mi-a explicat ca cea mai buna metoda e sa lasi organismul sa scoata afata e.coli. Cum?

Sistemul imunitar al vaginului este format in peste 90% din lactobacili. Astfel mi-am facut o lama la Bioclinica si am aflat ca eu am absenta de lactobacili si de aceea orice tratement luam nu imi trecea, asa ca am trecut la urmatorul pas: cum imi refac plantatia de lactobacili? Lactobacilus acidophilus se gaseste in kefir....de obicei scrie pe prospectul iartului daca contine sau nu asa ceva...Acest iaurt cu lactobacili ar trebui introdus unde trebuie:))

Avand in vedere ca am fost sceptica si am zis ca e dus cu pluta daca ma pune pe mine sa imi bag iaurt...am inceput sa caut ovule cu acesti lactobacili...Din pacate nu am gasit un romania, ci in germania...Am facut tratamentul si mi-a disparut si e.coli.

Nu exclus ca tratamentul cu iaurt sa fie bun...insa eu nu ma vedeam cu pompa cu iaurt:D

Offline

 

#13 2007-06-19 17:26:48

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

Re: e coli

Ciao Xeli
Este foarte interesant ceea ce spui , sunt in stare sa fac orice ca sa revin la normal in privinta vaginului. Voi incerca si asta dar as vrea sa stiu cum sa bag iaurtul inauntru si cat sa-l tin acolo?

Offline

 

#14 2007-06-19 17:32:22

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: e coli

Aceasta a fost si problema mea...cum sa il introduc...Poate ar merge cu un irigator...sincer n-am incercat...
Ah...este important sa nu incalzesti iaurtul...deci in caz ca vrei sa il diluezi...sa nu pui apa calda.

Ah...mi-am mai adus aminte ceva...mai exista niste irigatoare de unica folosinta care contin lactobacili...eu mi-am cumparat de la Sensiblu (de fapt mi-am facut comanda)...tocmai ca sa evit iaurtul. Nu mai stiu cum le zici, dar poti sa mergi si sa le spui ca vrei asa ceva.

Cat sa-l tii? cat de mult poti...Eu de obicei eram in cada...introduceam irigatorul...tashneam chestia...si stateam acolo pret de o tigare:D

Offline

 

#15 2007-06-19 17:38:48

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

Re: e coli

As mai avea o intrebare daca nu te supar ca te tot sacai cu chestia asta .Zilnic se face chestia asta sau o data pe saptamana? Trebuie si spalat inauntru sau se lasa sa se curete singur dupa?

Offline

 

#16 2007-06-19 17:50:58

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: e coli

Nu trebuie spalat inauntru dupa...trebuie sa il lasi acolo.

Eu faceam de 2 ori pe saptamana...pt ca stiam ca nu am lactobacili deloc...poate puteam si mai des...dar am considerat ca de 2 ori e de ajuns:D

Oricum e indicat si la femeile sanatoase sa faca spalaturi o data la sapt/ 2 saptamani.

Stai linistita...ma bucur ca pot sa ajut.

Offline

 

#17 2007-06-20 11:44:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

cleopatra, iaurtul(obligatoriu sa NU fie cu fructe) face treaba....se poate aplica cu seringa de 5ml(e suficient) fara ac, evident. Seara inainte de culcare iar dimineata te speli....tratamentul antibiotic insa tot e necesar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-06-30 16:59:02

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

Re: e coli

Eu m-am dus initial la un medic ginecolog deoarece aveam (si inca mai am) o problema care imi afecteaza relatia cu sotul meu deoarece nu putem avea o relatie sexuala normala pentru ca ma usuc in vagin si mi se formeaza din ce in ce mai des o substanta alba inauntru forte groasa ca aspect si care impiedica alunecarea penisului. E forte important pentru mine ca nu ma pot excita din aceasta cauza iar sotul meu crede ca nu mai simt nimic fata de el desi e o problema medicala.Am facut analiza PapaNicolau si inca una la insamantare dar au iesit negative apoi am facut analiza la urina unde am aflat ca am e coli. Am facut tratament injectabil intravenos cu augumentin si gentamicina 7 zile, apoi am luat ovule intravaginale recomandate de medic, dar problema mea, in loc sa se usureze s-a agravat, deoarece mi se aduna mai multa vascozitate alba in vagin. Ce sa mai fac? Am 33 de ani si nu vreau sa nu mai am relati sexuale cu sotul meu pentru ca e prea devreme si risc sa-l pierd. Am renuntat si la contraceptive deoarece medicul ginecolog mi-a spus ca si acelea ar putea fi o cauza dar nu vad nici o schimbare.Ce sa mai fac? La cine sa mai apelez?

Offline

 

#19 2007-07-02 13:31:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

In vagin trebuie sa existe secretie si ea nu impiedica penetrarea ba dimpotriva. E insa posibil ca de la atitea antibiotice sa fii facut candida.......fa o analiza a acestei secretii despre care vorbesti, renunta la spalatul zilnic in vagin si mai analizam problema(eventual nu pe forum ca e mult prea dificil)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.