homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema cu prietena mea


#1 2007-06-19 16:41:32

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Problema cu prietena mea

Salut ,

Sunt Alex si am o problema foarte mare cu prietena mea. Mai exact acum ceva timp a inceput sa acuze mancarimi si usturimi dupa ce faceam sex.De asemenea scurgeri de culoare galbuie-verzuie cu o consistenta ciudata (seamana cu branza de vaci smile ) Am zis OK ...  hai sa mergem la doctor. Am fost la ginecolog i-au fost luate probe si facut analize (al caror rezultat nu prea l-am inteles) si ni s-a dat un tratament cu pastile (nu mai retin exact denumirea) pe care le-am luat si eu si ea si in plus pt ea niste ovule (sper sa nu ma insel smile ) si spalaturi cu Tantum Rosa (parca). In urma acestui tratament s-a observat o ameliorare a mancarimilor si usturimilor ... dar aceastea nu au disparut. Am fost iar la control unde s-a luat alte probe s-au dat alti bani si s-au facut alte analize. Ca si randul trecut nu am inteles mare lucru din explicatia diagnosticului. Ca si tratament ni s-a dat un tratament cu antibiotice de aceasta data (Doxicilina) in urma caruia nu s-a intamplat nimic (poate doar acea ameliorare). Acest rand de analize l-am pastrat eu si rezultatul il scriu mai jos :

-Imunologie
Chlamidia Antigen
-Metoda ELFA                                         -Negativ

Microbiologie
Mycoplasma hominis, Ureaplasma si antibiograma vizuala
-Met. manuala
            Prezent Ureaplasma urealyticum >=10*4 UFC/prelevat si Mycoplasma hominis<10*4 UFC prelevat.
            Antibiograma Ureaplasma urealyticum : Doxiciclina-S  ... etc (enumerate mai multe antibiotice)


Va rog sa imi dati si mie un sfat ... ce se mai poate face. Deja nu mai facem nici sex datorita mancarimilor si usturimilor pe care le are.

Nota : Va rog sa ma scuzati daca am gresit termeni sau nume de medicamente ... nu prea sunt la curent cu probleme de genul asta smile


Va multumesc,
Alexandru M.

Ultima oara a fost editat de alexa1981 (2007-06-19 17:42:20)

Offline

 



#2 2007-06-19 16:54:57

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Problema cu prietena mea

Salutare Alexandru,

Off...Ureaplasma Urealyticum...da...Am si eu asa ceva.
Am decoperit-o sincera sa fiu acum vreun an si inca nu am scapat de ea....datorita rezistentei organismului meu la antibiotice.

intrebarea nr 1: I-au facut si antibiograma? (pe aceasi foaie cu rezultatele mai jos trebuie sa fie enumerate niste antibiotice si sensibilitatea oranismului la ele...Asta pt a nu lua medicamente care nu o sa aiba nici un efect).

intrebarea nr 2: Alte teste nu i-au facut? Spun asta pentru ca stiu ca micoplasmele nu se manifesta, nu dau dureri sau usturimi din cate stiu eu...

Eu iti propun sa mergeti la doctor si sa isi faca si o lama, examen de secretie vaginala, exemen cultura col (ultimele 2 nu sunt lama, ci niste analize speciale care pot gasi si alte chestii).

Sunt mari sanse ca doctorul sa ii prescrie ovule si antibiotice (pastilele si pt tine) pt o anumita perioada. Cu micoplasmele nu-i de glumit si poate va fi nevoie se repetati tratementul de cateva ori.

Trebuie sa reactionati rapid si sa luati medicamentele care se potrivesc organismului vostru pt ca micoplasmele duc si la infertilitate...Asta e adevarul si imi pare rau ca trebui sa ti-l spun.

Offline

 

#3 2007-06-19 17:05:27

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Mai exact  enumerarea de antibiotice :
Antibiograma Ureaplasma urealyticum : Doxiciclina-S; Josamicina-I;Ofloxacin-R;Eritromicina-S;Tetraciclina-R;Ciprofloxacin-R;Azitromicina-I; Claritromicina-I; Pristinamicina-S
Antibiograma Mycoplasma hominis: Doxiciclina-S; Josamicina-I; Ofloxacin-I; Eritromicina-R; Tetraciclina-S;Ciprofloxacin-R; Azitromicina-I ;Claritromicina-I; Pristinamicina-S

Offline

 

#4 2007-06-19 17:14:34

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Problema cu prietena mea

Pot sa spun ca noi am incercat cu Doxicilina, ofloxacin, Eritromicina, ciprofloxacin si azitromicina ---si nu am scapat.

Gasisem pe net ca in franta se prescrie de obicei Josamicina si are efect din prima...La noi nu se gaseste, si nici in germania...cica nu se mai fabrica decat in croatia. Vad ca la voi e I=semisenibil?

Poti sa faci ce am facut si noi...le-am luat pe rand pe cele cu S. Iti sugerez ca urmatoarea sa fie ofloxacina.

Din pacate ati avut aceasi situatie ca si noi...ati luat un medicament cu S si nu ati scapat.

Sunt doctori care atunci cand vad astfel de situatii propun refacerea tratamentului cu acelasi medicament la un interval de timp.

Sincera sa fiu...eu le-am incercat pe toate cu S pana acum...mai putin Josamicin(pt ca nu l-am gasit)...
Dar stiu alte persoane, care din a doua incercare...au scapat.

Offline

 

#5 2007-06-19 17:17:22

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Nu stiu exact ce inseamna "I". Merci mult oricum pt sfat ... mai astept si alte sugestii.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-19 17:25:27

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Problema cu prietena mea

Ah...stai ca tocmai ma uit pe analizele mele de mico si spune asa:

S=Sensibil
R=Rezistent
I- Intermediar sensibil

deci e clar...ar trebui sa incepi cu cele cu S.

Offline

 

#7 2007-06-19 17:27:37

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Asta inseamna ca urmatoarea incercare e cu Pristinamicina ... vad ca si la Ureaplasma si la Mycoplasma e trecut S

Offline

 

#8 2007-06-19 17:28:34

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Problema cu prietena mea

Da...ar fi bine sa le incerci pe cele comune(care au in comun S)

Offline

 

#9 2007-06-19 17:40:07

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Nota : am vb cu un prieten a carui prietena smile a avut aceleasi simptome ... si aceasi alergatura pe la doctori s.a.m.d. El mi-a zis ca a reusit sa scape cu urmatorul tratament :
Fasigyn comprimate (4 odata) cu repetare la 2 saptamani -  pt mine si pt ea
Miconazol Ecobi crema - pt mine si pt ea

Opinii???

Offline

 

#10 2007-06-19 17:48:41

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Problema cu prietena mea

eu am luat Fasigyn, dar pt altceva parca...dar nu mi-au disparut mico..
Poate la voi va functiona...depinde de organism.

Uita-te pe net ...exista prospectul si nu scrie ca e indicat pt micoplasme...(http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=2519)
Dar pe de alta parte asta nu inseamna ca la voi nu ar avea efectul pe care il doriti.

Offline

 

#11 2007-06-20 11:50:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema cu prietena mea

Ureaplasma nu da aceasta simptomatologie alex, de fapt nu da simptomatologie deloc....ce descrii tu seamana a gardnerella si candida(la un loc)...sau trichomonas si candida(la un loc)....deci e foarte posibil ca infectia cu Ureaplasma sa se fi vindecat insa simptomele sa nu dispara din pricina infectiei care le-a cauzat si care e inca prezenta(primul buletin de analiza poate ne-ar fi dumirit)
Eu merg pe ideea ca un simplu examen de secretie ne va putea indruma...e posibil ca tratamentul prietenului sa fie bun dar e posibil si sa nu fie....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-06-20 16:33:07

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Astazi am aflat ca rezultatul primelor analize a fost gardnerella (sau cel putin asa isi aduce aminte prietena mea). Sfaturi? smile
Multumesc mult!

Ultima oara a fost editat de alexa1981 (2007-06-20 16:33:50)

Offline

 

#13 2007-06-21 11:17:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema cu prietena mea

gardnerella e si acum....gardnerella trece destul de greu, se ia oar ocazional si iarasi foarte greu prin contact sexual(e vorba de o bacterie oportunista, care da infectie vaginala in caz de dezechilibru de flora)
Trebuie tratament, rabdare si mai ales trebuie refacuta flora vaginala normala altfel nu va scapa....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-06-21 14:20:48

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Deci pana la urma sa inteleg ca nu e ceva foarte grav. Adica trebuie tratata si in rest sa speram ca o sa fie ok. Multumesc mult de tot pentru ajutor .

Offline

 

#15 2007-06-22 13:14:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema cu prietena mea

Nu e foarte grav insa e nevoie de tratament(eventual repetat pentru ca se poate sa nu cedeze din prima) dar si de refacerea florei vaginale si eventual de schimbarea obiceiurilor sexuale si mai ales e igiena


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-06-23 12:20:01

alexa1981
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 8

Re: Problema cu prietena mea

Cum adica schimbarea obiceiurilor sexuale?  smile

Offline

 

#17 2007-06-25 10:49:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema cu prietena mea

adica sa se spele in vagin dupa fiecare contact sexual(daca nu asa face) cu apa(doar cu apa)...daca nu are contacte sexuale sa nu se spele in vagin mai des decit odata la 2-3 zile, etc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.