homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cistita sau infectie urinara..ce sa fac??


#1 2007-06-22 23:47:01

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

in urma cu vreo 3 luni am inceput sa am niste usturimi f mari la urinare,si chiar si in restul timpului ma ustura insa mai putin.Atunci nu am luat nici un trataent,si mi-a trecut de la sine.apoi acum vreo cateva saptamani dupa un act sexual iar a inceput sa ma doara...si iar a trecut de la sine.Zilele trecute am fost la doctor si mi-a zis ca trebuie sa fie infectie urinara(asta fara sa fac analize sau ceva),si mi-a dat niste pastile:ciprinol si urinex.le-am luat si dupa 2 zile am facut dragoste cu prietenul meu si durerea a reaparut(in timpul asta faceam tratamentul).Ce sa fac ??ca nu stiu ce am si nici cum sa procedz..daca ar fi infectie urinara nu ar trebui sa treaca??si e normal sa para dupa fiecare act sexual??multumesc

Offline

 



#2 2007-06-22 23:53:40

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

scumpa tre sa faci analizele la urina adica sumarul si urocultura sa vezi daca ai acea infectie urinara nu asa dupa ce zice doctoru..eu zik s nu iei ciprinol(eu am avut infectie urinara si mi s-a dat ciprinol si am scapat de infectie si am dat in candida -dar mai intai mi s-au facut analize la urina nu dupa ureche).iar sexul pe durata tratamentului zik sa-l lasi..abtineti-va si voi pana trece.cel mai bien zik eu, tre neaparat sa-ti faci o analiza la urina altfel nu ai de unde sa stii exact.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#3 2007-06-23 00:13:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

avand in vedere ca apare dupa contactele sexuale e f posibil sa fie cistita postcoitala. apare dupa contacte sexuale prelungite si mai dure, cand excitatia si lubrifierea dispar. mergi si fa o urocultura sa fii totusi sigura ca nu e si ceva microbiologic, cu toate ca inclin spre prima varianta.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-06-23 22:30:39

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

multumesc mult de tot pentru sfaturi si pentru pareri.si  "eu_vreau" ,daca este cistita postcoitala,ce ar trebui sa fac?adica sunt tratamente pentru asa ceva,sau de fiecare data am sa patesc asa ?..sad

Offline

 

#5 2007-06-23 22:33:42

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

aaa...si am mai uitat ceva..prima oara cand am avut problema asta am fost la doctor,mi-am facut analize la urina..si surpriza,mi-a spus ca nu am nimic.iar eu aveam niste dureri f mari...deci ce e de facut?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-23 22:56:18

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

si mie mi se intampla, pana acum am patit de 2 ori... urinam sange si aveam niste usturimi ingrozitoare. si de fiecare data s-a intamplat dupa un act sexual, si imi trecea de la sine... nu stiu, poate e din cauza lipsei lubrifierii... la acte sexuale mai lungi...


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#7 2007-06-24 12:47:22

Minuca
New member
Inregistrat: 2007-06-23
Mesaje: 21

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Nu e neparat din cauza lipsei lubrifierii. De obicei infectia are loc cand mana partenerului de exemplu trece din zone cu mai multi germeni in zone in care se afla canalul urinar. Intodeauna dupa sex trebuie mers la toaleta si urinat, te stregi de sus in jos, niciodata da jos in sus si de preferat sa faci un dus sau sa te speli dupa un contact sexual. Odata ce ai facut infectie urinara odata, o poti face mult mai usor pentru ca iti creste sensibilitatea. Trebuie avuta mare grija la igena, la igena partenereului si la igena de dupa sex. In cazul in care faci, trebuie sa te duci la medic care iti face o proba de urina si vede exact ce infectie ai facut (poti incerca la spitalul de urgenta) si iti recoamanda medicamentele respective - probabil antibiotice. In timpul tratamentului nu trebuie sa ai contact sexual. Bafta multa.

Offline

 

#8 2007-06-24 16:39:35

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

pai intotdeauna am avut grija la igiena,si intotdeauna am facut dus dupa sex..numai ca nu stiam ca trebuia sa urinez dupa contactul sexual.merci mult de tot

Offline

 

#9 2007-06-24 20:29:28

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

deci pana la urma important e sa fac analizele.ce mis e pare ciudat e ca doctorul nu mi-a spus sa fac nici o analiza....adica mi-a dat reteta si gata.am sa ii spun eu ca vreau sa fac analize ,si am sa merg sa le fac.oricum sper sa nu mai trec prin asta inca o data,ca am avut niste dureri groaznice..sad

Offline

 

#10 2007-06-25 00:10:59

Minuca
New member
Inregistrat: 2007-06-23
Mesaje: 21

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Trebuie sa urinezi pentru ca asa 'impingi' orice impuritate care ar putea fi la capatul canalului urinar.. Si poate tu ai mare grija la igena, dar daca prietenul tau nu se spala pe maini inainte sa te atinga in partile mai delicate, se pot face infectii. Am patit-o si eu, dar am fost la urgenta, mi-a luat proba de urina, mi-a facut si test de sarcina, ca sa nu imi dea antibiotice cand sunt insarcinata si mi-a trecut in vreo 3 zile. Cat am tinut tratamentul nu am facut nimic de frica sa nu ii dau si prietenului meu..

Offline

 

#11 2007-06-25 10:33:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

evident ca lipsa lubrifierii re si ea un rol important....problema se rezolva prin obtinerea unei excitatii eficiente si evitarea maratonului sexual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-06-25 16:55:06

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

aha..deocamdata vad ca nu ma mai doare.adica ma simt mai bine .totusi cat de curand vreau sa merg la doctor sa imi fac si analizele.acum 2 luni am fost la ginecolog pentru ca imi aparusera niste besicute extrem de dureroare in zona intima,si in urma analizelor mi-a iesit ca am herpes 2.ma refer la analizele la secretia genitala.eu ma gandeam sa nu fie de la asta durerile pe care le am la urinat,si am asteptat sa vad daca imi apare ceva,si nu mi-a aparut nimic.deci...am ramas la varianta pe care a zis-o si doctorul,aia de infectie urinara.
nu stiu ce sa mai fac...de cand mi-am inceout viata sexuala numai probleme am...grater..tin sa precizez ca nu m-ai culcat cu altcineva inainte....intai asta cu herpesul,apoi cea cu infectia urinara...m-am saturat...chiar nu mai situ ce sa mai fac.cand vine vorba de sex acum..ma iau durerile de cap cand ma gandesc ca e posibil sa mai patesc cine stie ce...grater(((

Offline

 

#13 2007-06-26 11:38:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

maria123....nu pot sa spun decit ca ai avut marele ghinion de a alege prost partenerul sexual...lui poti sa-i multumesti pentru herpes(asta e sigur)...si probabil si pentru restul problemelor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-06-27 14:31:23

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

oricum sunt distrusa psihic...mai ales pentru faza cu herpesul..de cate ori imi aduc aminte incep sa plang ..ma tot intreb de ce mi s-a intamplat tocmai mie...dar acum e prea tarziu ca sa mai fac ceva..........

Offline

 

#15 2011-07-01 17:39:43

RrramonaElena_tm
New member
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 12

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

ams i eu o intrebare(de fapt inca una:)))..prietenul meu a fost diagnosticat cu "infectie nespecifica" si i s-a prescris ciprinol...o tableta la 12 ore,5 zile...a terminat tratamentul dar inca mai simte o "jena" cand urineaza...oare ar trebui sa continue,adica sa mai faca o data tratamentul?merci anticipat:)

Offline

 

#16 2011-07-01 18:15:38

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Pai a facut urocultura?Cum i s-a pus acest diagnostic?E posibil sa nu fie ok tratamentul,iar infectia lui sa fie rezistenta la ciprofloxacina..


pc

Offline

 

#17 2011-07-01 18:28:58

RrramonaElena_tm
New member
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 12

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

a fost la control,i s-a luat lama cred,nu stiu cum se numeste la barbati..i s-a citit lama si i-a dat o foaie cu toate rezultatele analizelor,cum mi s-a dat si mie la ginecolog...si cand a fost dupa rezultate i-a spus doar ca are infectie nespecifica,nici nu i-a explicat cam ce inseamna,doar sa ia tratamentul respectiv,cu ciprinol!mie in schimb nu mi-a dat nici un tratament...

Offline

 

#18 2011-07-01 18:38:08

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Am inteles...sa mai astepte o saptamana,probabil inca este iritat locul si sa aiba simptome,daca nu..sa mearga din nou la medic sa repete analiza...


pc

Offline

 

#19 2011-07-01 18:47:34

RrramonaElena_tm
New member
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 12

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

aham...numai ca simte o jena interna,ca sa zic asa:))...poate sa fie inca iritat pe interior?merci mult:)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.