homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

UTER INFANTIL


#1 2007-06-23 23:53:01

iona
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 53

UTER INFANTIL

Stie cineva ce inseamna UTER INFANIL ? prietena mea a fost diagnosticata la 26 de ani cu uter infantil si doctora ia spus sa isi ia gandul de la copil ..... sti cineva ceva despre o astfel de afectiune?

Offline

 



#2 2007-06-24 08:24:41

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: UTER INFANTIL

Uterul infantil este uterul putin dezvoltat, deci de mici dimensiuni.. De multe ori poate fi un uter absolut normal dezvoltat dar de dimensiuni foarte mici. Apare in sindroamele ce se insotesc de dezechilibre sau carente hormonale, cu insuficienta dezvoltare a caracterelor secundare feminine la pubertate (hipoplazie mamara,lipsa parului pubian si axilar, etc).

Offline

 

#3 2007-06-24 09:30:03

yoyolici
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 36

Re: UTER INFANTIL

Iona si eu am uter infantil, am 20 de ani si in rest sunt dezvoltata perfect normal.
Cat despre copil, nu e adevarat ce i-a spus doctorita.
Eu am vb cu doctorita mea si mi-a garantat k o sa am copii+ am mai vb si cu o femeie (avea vreo 30 de ani) care sufera de aceeasi chestie si are un baietel frumos si santaos. Ideea e ca in cazul uterului infantil femeia insarcinata nu trebuie sa faca nici cel mai mic efort si de cele mai multe ori trebuie sa stea in spital ca sa i se administreze un medicament sa i se dilate uterul pe perioada sarcinii.Eu asa stiu

Offline

 

#4 2007-06-25 10:45:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: UTER INFANTIL

nu e musai sa stea in spital...si cu eforturile...sunt discutii...cert e ca se pot face copii si cu uter infantil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.