homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri in timpul actului sexual


#1 2007-06-26 17:09:16

yo_deea
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 17

dureri in timpul actului sexual

doctoressa, indraznesc sa-ti cer parerea cu privire la o problema a mea care are cam 2 luni vechime....In timpul actului apare la un moment dat o durere puternica,insotita cateodata de o usturime, ambele in partea dreapta.Se simte ca si cum ar fi o "mingiuta" impinsa,care provoaca durere...nu stiu daca e cea mai buna comparatie:D Nu stiu care poate fi cauza, iubitul nu ma forteaza, eu ma excit repede si nu sunt niciodata "pe uscat"...Mentionez ca in urma cu aprox 3 ani am avut un chist lichidian (dar la ovarul stang) si am urmat timp de o luna tratament cu Duphaston.Dupa perioada de tratament nu am mai facut ecografie abdominala generala ca sa vad daca s-a retras chistul, pt ca nu am mai avut probleme cu menstruatia pana de curand. Eu care pana acum nu aveam probleme cu durerile menstruale de 2 luni am dureri mari, nu prea pot nici sa ma misc in primele 2 zile de ciclu.
Ce ar putea fi?  Am fost sfatuita sa fac o ecografie transvaginala, iar eu ma gandesc sa fac mai intai una abdominala generala sa vad ce iese...In ce consta cea transvaginala? Am vazut pe forum ca imi spune lungimea, inaltimea si largimea fiecarui ovar, a uterului si alte cateva valori care nu stiu ce reprezinta.Ma poate ajuta sa aflu ce am?
In speranta ca nu te-am obosit cu mesajul meu cam lung, astept un raspuns avizat:) Multumiri anticipate

Offline

 



#2 2007-06-26 17:11:31

yo_deea
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 17

Re: dureri in timpul actului sexual

mai adaug ca si iubitul meu simte ceva inauntru cand am dureri...deci ma tem sa nu fie ceva serios...usturimile ar putea fi din cauza prezervativului?

Offline

 

#3 2007-06-27 12:53:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dureri in timpul actului sexual

yo_deea, in primul rind citeste regulile forumului si respecta-le! ai warn
In al dilea rind, sunt citeva  posibilitati:
1.pozitia in care faceti sex atunci cind te doare sa fie una in care penisul sa impinga uterul sau macar colul uterin nefiresc si de aici durerea
2. anexita dreapta(caz in care, ce simte prietenul tau e basm)
3. vreun organ abdominal herniaza in fundul de sac Douglas
Pentru a afla exact despre ce e vorba trebuie sa mergi la un control ginecologic si sa faci si o echografie abdominala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.