homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am nevoie de mai multe inform referitor la "rana pe col"


#1 2007-06-29 16:11:10

vela
Membru
Inregistrat: 2007-06-29
Mesaje: 1

Am nevoie de mai multe inform referitor la "rana pe col"

Am sa incerc sa scriu cat mai pe scurt istoricul meu(ginecologic).Acum 3 ani mi-a fost depistata o rana pe col in urma unui consult de rutina(impreuna cu o infectie cu Clamidia;din cate imi aduc aminte testul PAP era CII).Dupa tratarea infectiei cu antibiotice a urmat o cauterizare a colului.La ceva timp dupa cauterizare a urmat o alta consultatie la care doctora a constat ca rana e tot acolo, motiv pt care am fost trimisa la un spital din BUC. Am continuat investigatiile la CD Victor Babes la dl docto Pelinescu, care mi-a explicat ca rana a aparut deoarece cauterizarea nu a fost facuta cum trebuie(fara colposcop).De atunci au trecut 2 ani, iar intre timp am mai fost la consult si totul era OK, si am mai facut un test papanicolau in sept anul trecut 2006(CI sau CII-oricum rez era OK).
In urma cu o saptamana am fost la un alt consult(vroiam sa ma asigur ca totul e OK, deoarece vreau sa am un bebe), si am fost surprinsa sa aflu ca rana e inca acolo, papanicolau e CIII.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. e posibil ca rana sa nu fi fost bine cauterizata nici a doua oara, si daca da cum e posibil ca la celelalte consultatii sa nu se observe nimic, si cum de testul a iesit din sept a iesit CII)?
2. aceasta rana poate impiedica sau afecta o eventuala sarcina?
3. ce as mai putea face ca sa ma asigur ca totul va fi ok in viitor?
4. imi poate recomanda cineva un doctor bun?

Asta e rezultatul testului Papanicolau de sapt trecuta:
Status hormonal adecvat varstei.Proces inflamator intens cu aflux leucocitar abundent
nespecific.Frecvente epitelii endocervicale si celule de regenerare anormale
cu morfologie nediferentiata.Absent atipii celulare.CIII.

Iar asta e ce am inteles din scrisul doctorei:
-ectopie f nedominant
-epiteliu aceto alb
-vagin aspect urual,col cu zona lezonala pe lupa posterioara
-pv-.... vaginal aspect urual, col orclei
-uter pozitie tabi urunal, irdoln anexe nepalpabile

Offline

 



#2 2007-07-02 13:55:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Am nevoie de mai multe inform referitor la "rana pe col"

nu e rana, e zona de ectopie(cred)...mare parte din cuvintele scrise de tine nu exista....oricum, orice infectie vaginala va afecta serios zona de ectopie...nu da vina pe cauterizarile si analizele anterioare...nu este a lor. Fa un examen de secretie sa identifici si sa tratezi infectia. Apoi apuca-te de facut copilul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.