homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nidarea si sangerarea de nidare-3


#39 2007-07-05 15:13:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: nidarea si sangerarea de nidare

eu_vreau a scris:

mai suntem vreo 2 pe forum cu dorinte ascunse si experiente in sarcini dorite, pierdute, asteptate smile gasim noi raspunsuri...si daca nu gasim, asteptam cuminti sa vina doctoressa din concediu big_smile

Eu sunt una din ele

Offline

 



#40 2007-07-05 15:58:18

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Buna fetelor in acest moment am o mare problema si sper sa ma puteti ajuta. De aproximativ un an jumatate  am ciclul foarte dereglat,  am mers la  doi medici, in final acum sunt la al treilea. Am ajuns in situatia in care doar cateva zile pe luna, 3-4  nu sangerez, nu mai stiu cand incepe si cand se termina menstruatia, zilele trecute la ecografie mi-a spus ca am un chist la ovarul stang 4.8cm /3.5cm (dimensiunea este aproximativa nu am rezultatul in fata acum),in urma unor analize hormonale a rezultat deficit de progesteron. Aceste analize le-am facut in septembrie 2006, tot atunci am facut si o ecografie unde nu a reiesit nimic anormal.Tratamentul recomandat este Duphaston doua pe zi 15 zile pe luna timp de 3 luni. Eu sunt foarte speriata si nu prea mai am incredere in medici avand experientele din trecut. Este suficient acest tratament, eu sper sa nu ajung la operatie, eu imi doresc foarte mult sa raman insarcinata dar in aceste conditii nu prea am sanse. Daca nu sunt corect numarate zilele in ceea ce priveste administratea Duphastonului avand in vedre aceste dereglari oare nu isi mai face efectul?
Imi cer scuze dc trebuia sa deschid un nou subiect, sunt noua si nu am stiut.

Offline

 

#41 2007-07-05 16:02:36

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: nidarea si sangerarea de nidare

nush dar pe mine mau ajutat ffffffffff mult anticonceptionalele, din a 3 luna din care le am luat ciclul mi sa regalt, adik nu mai imi vine in cantitati amri si stiu ziua exacta cand trebuie sa imi vina


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#42 2007-07-05 16:11:54

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: nidarea si sangerarea de nidare

din cate am auzit, AC reduc chisturile ovariene, dar doctoressa e mai in masura sa raspunda


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#43 2007-07-05 16:19:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

AC reduc chisturile ovariene in masura in care acestea sunt functionale. depinde si de felul chistului deci pt a decide terapeutica viitoare. in ceea ce priveste duphastonul - astea sunt zilele "de electie" in care se administreaza in caz de insuficienta progesteronica. avand in vedere ciclurile tale atat de neregulate, nu stiu cum ar putea totusi medicul sa iti recomande alte zile decat cele de electie. daca isi va face efectul tratamentul sau nu asta nu putem sti decat dupa cele 3 luni de tratament


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-07-05 16:25:38

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

buna,
multumesc pentru raspunsuri
ce intelegi prin "zile de electie"?

Offline

 

#45 2007-07-05 16:26:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

zile standard.

totusi vad ca analizele ti le-ai facut in septembrie anul trecut. tratamentul de acum pe ce baza ti s-a dat?

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-07-05 16:35:36)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#46 2007-07-05 16:43:51

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

In septembrie am facut aceste analize si o ecografie, intre timp am luat 3 luni utrogestan nu am vazut nici o imbunatatire, iar acum am mers la un nou medic care mi-a recomandar o noua ecografie unde a aparut acest chist

Offline

 

#47 2007-07-05 16:53:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

mi se pare ciudat ca niciunul din medicii consultati de tine nu ti-a recomandat un chiuretaj uterin - acesta fiind un alt tratament de electie in metroragii. din ce vad eu in cartile mele asta ar trebui sa faci, dupa care regularizarea ciclurilor prin administrarea a 3 cicluri artficiale de tipul contraceptivelor combinate. in timpul asta trebyuie administrate si preparate de calciu si fier pt o reechilibrare. poate ce ti-a dat medicul tau e corect (inca nu sunt medic si nu ma bag) dar cartile din care ti-am citat sunt scrise de medici si ceea ce am scris am si vazut ca se face si in practica...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2007-07-05 17:04:58

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Sangerarea pe care o am este abundenta asemanatoare unei menstre aproximativ 5 zile , in rest este o sangerare foarte slaba uneori maronie, eu in urma cu 2 ani jumatate am luat 2 ani rigevidon, de aici a inceput totul, la inceput nu era asa de grav insa din toamna anului trecut situatia s-a inrautatit. Ce presupune acest chiuretaj uterin?
De 2 ani jumatate nu mai iau anticonceptionale

Ultima oara a fost editat de lumi.m (2007-07-05 17:06:19)

Offline

 

#49 2007-07-05 17:19:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

chiuretajul uterin inseamna curatarea cavitatii uterine sub anestezie, aproximativ la fel ca in cazul unui avort la cerere. din primul tau mesaj intelesesem ca e o hemoragie in toata regula, dar la cum o descrii tu acum pare o sangerare progesteronica intr-adevar, care ar trebui sa raspunda la tratamentul cu duphaston (ar fi trebuit sa raspunda si la cel cu utrogestan, amandoua continand progesteron) fara a mai fi necesar si chiuretajul. incearca tratamentul dat acum de medicul tau si/sau intreaba-l de tratamentul cu contraceptive combinate. maine intra si doctoressa pe forum si ar putea spune mai bine daca acestea ar da vreun rezultat in cazul tau mai bine decat mine.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#50 2007-07-05 17:23:22

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

merci mult pt raspunsuri!

Offline

 

#51 2007-07-05 17:25:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

pentru putin smile sanatate multa!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#52 2007-07-05 17:51:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: nidarea si sangerarea de nidare

daliana, eu_vreau, ralluka.....VOI AVEA TELEFONUL CU MINE. adica,daca simte vreuna dintre voi nevoia...sunati cu incredere...serios vorbesc!
lumi.m...eu nu as merge pe ideea curetajului hemostatic....daca e vorba despre insuficienta de progesteron, evident. Ideea e ca, in insuficienta de progesteron, singeram prin atrofie mare de endometru deci acesta e foarte subtire....ce sa curetezi?....pe de alta parte, daca utrogestan nu a mers...parca nu imi vine a crede ca duphaston(singur) va merge....merg mai degraba(cu cunostintele mele limitate, recunosc) pe ideea terapiei combinate, estro-progestative....si pe refacerea determinarilor hormonale....chistul ala nu il vad a fi cauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2007-07-05 17:56:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nidarea si sangerarea de nidare

doctoressa a scris:

daliana, eu_vreau, ralluka.....VOI AVEA TELEFONUL CU MINE. adica,daca simte vreuna dintre voi nevoia...sunati cu incredere...serios vorbesc!

multumim big_smile

doctoressa a scris:

merg mai degraba(cu cunostintele mele limitate, recunosc) pe ideea terapiei combinate, estro-progestative....si pe refacerea determinarilor hormonale....chistul ala nu il vad a fi cauza

asta inclin si eu sa cred ca e cel mai ok tratament din ce am citit in ultima ora smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#54 2007-07-05 17:59:26

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: nidarea si sangerarea de nidare

doctoressa a scris:

cred ca anca13 se referea la eventualitatea aparitiei menstrei taman simbata la nunta....

chiar la nunta ma refeream. frica asta o am si eu pt propria mea nunta. am luat AC si le-am oprit si ma tem ca sa nu am ceva surprize datorate dereglarilor sau stresului...tocmai cand mi-e lumea mai draga.


storstark

Offline

 

#55 2007-07-05 18:08:12

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: nidarea si sangerarea de nidare

Si eu am aceiasi indoiala in privinta duphastonului, insa nu stiu ce sa fac , sa il iau sau nu? Ce presupune terapia combinata, ce ma sfatuiti sa merg si la un alt medic?
Multumesc!
Chistul cred ca este consecinta acestor dereglari hormonale.

Ultima oara a fost editat de lumi.m (2007-07-05 18:09:32)

Offline

 

#56 2007-07-05 18:13:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: nidarea si sangerarea de nidare

acuma...rau nu o sa faca duphastonul ala....zic eu. deci il poti lua...insa mai interesant mi se pare sa mai intrebi un medic(stiu, ai intrebat deja 3....)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#57 2007-07-05 23:02:24

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: nidarea si sangerarea de nidare

doctoressa a scris:

daliana, eu_vreau, ralluka.....VOI AVEA TELEFONUL CU MINE. adica,daca simte vreuna dintre voi nevoia...sunati cu incredere...serios vorbesc!
lumi.m...eu nu as merge pe ideea curetajului hemostatic....daca e vorba despre insuficienta de progesteron, evident. Ideea e ca, in insuficienta de progesteron, singeram prin atrofie mare de endometru deci acesta e foarte subtire....ce sa curetezi?....pe de alta parte, daca utrogestan nu a mers...parca nu imi vine a crede ca duphaston(singur) va merge....merg mai degraba(cu cunostintele mele limitate, recunosc) pe ideea terapiei combinate, estro-progestative....si pe refacerea determinarilor hormonale....chistul ala nu il vad a fi cauza

eu nu stiu telefonul tau...... e postat undeva?? fireste, nu am intentia sa deranjez....ar trebui sa fie prea urgent si ajutorul dat sa poata fi de folos la distanta asa mare de mine.... Azi am mai facut Shure check si e negativ, nu stiu ce sa mai cred. Aviz fetelor, un test de sarcina se poate pozitiva pana la 8 saptamani de la nastere sau pierderea de sarcina, cel putin asa scrie pe prospectul Sure check. Pana la urma o fi o dereglare...ceea ce ma sperie ca asta presupune investigatii si sunt satula pana peste cap! Cat despre nunta mi-am gasit si pantofi super!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.