homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte secundare...-8


#134 2008-08-01 22:27:34

euuu
New member
Inregistrat: 2007-08-06
Mesaje: 36

Re: Efecte secundare...

vdaiana a scris:

rodicasima a scris:

alchemilla...solutie de care farmacistele din Drumul Taberei nu au auzit... asa ca ma duc dimineata pe la plafare...

Alchemilla = Cretisoara
Tinctura de cretisoara gasesti pe la farmaciile naturiste. (aprox 5 ron 50 ml)

Tinctura de cretisoara
Indicatii: Intern: antiinflamator, antidiareic, antihemoragic, antiseptic intestinal energic, antispastic uterin, astringent, bactericid, expectorant mediu-slab, reglator hormonal, sedativ, stomahic, tonic uterin.
Se recomanda intern in: diaree, diaree cronica asociata cu tinctura de fenicul; dizenterie (adjuvant), enterocolita, colita de fermentatie (se foloseste extractul moale obtinut din tinctura); hemoragii intestinale, hemoragii interne (adjuvant) - se administreaza extractul moale; ciclu menstrual neregulat, dureros, insotit de hemoragii puternice sau prelungite (in cazul hemoragiilor grave, tinctura se inlocuieste cu extractul moale); tulburari de menopauza: bufeuri, palpitatii, stari de iritabilitate psihica, angoasa, sangerari (se poate combina cu tinctura de talpa gastei); sterilitate feminina, prolaps uterin, tulburari de pubertate, pubertate prematura, acnee (se poate combina cu tinctura de salvie si de seminte de marar); mastoza, mastoza fibrochistica, chist ovarian, fibrom uterin, dezordini provocate de tratamentul cu anticonceptionale, cancer uterin si mamar (adjuvant) (se poate combina cu tinctura de salvie si de traista ciobanului).

Sursa: naturashop.ro

Stiu ca tinctura de alchemilla diminua fluxul menstruatiei...cu alte cuvinte o cam scurteaza...dar ce se intampla daca iau antibb si alchemilla?interactioneaza sau imi poate dauna?

Offline

 



#135 2008-08-02 01:38:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte secundare...

nimic...eventual nu ti mai vine menstra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#136 2008-08-13 00:10:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte secundare...

fetitza6996 a scris:

valy a scris:

nu in mod  normal orice p[astiluta pe  care o luam noi  ajunge in mod inevitabil in  ficat.luand mai  multi  ani  pastilute  exista pericolul de  a produce diferite afectiuni.farmacista a  zis de un hepatoprotector pt  a va proteja  ficatul  si  dreptate 100%.de asemenea  e recomandat  ca la 5  6 luni de la  adm  lor sa se faca teste  hepatice

eu am fost la planning in baia mare pt a mi se prescrie AC .tipa aia nici nu m'ontrebat nmk si  nici vb de analize.mi'am cumparat AC d la cabinetu ala  si le iau de un an.logest
altei prietene cu kre am fost i'a prescris novinette tot asa fara consult sau analize.eu i'am zis doar k nu vreau d alea gratis k nu's asa de bune si eu nu vreau sa pun nici un kg p mine.alea gratis erau marvelon si stiu k au efecte adverse cu duiumu'.
voua fetelor cum vi s'au prescris AC?kiar as vrea sa stiu p c criterii

pe baza unei anamneze...si valy...farmacista nu are dreptate 100%...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#137 2008-08-18 21:03:54

raxanitas10
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 19

Re: Efecte secundare...

si eu iau ac dianne - 35 si astazi mi-a aparut o secretie maronie ... sa fie de la ele? sau poate am racit la ovare ca ma si dor un pic si ieri am fost la bazin? eu in seara asta plec la mare si ma mai intorc peste 7 zile .... ce sa fac? sa iau zanocin si flamexin? daca iau zanocin care este un antibiotic poate afecta anticonceptionale ( eu le iau pentru un chist ovarian) . Oricum in 7 zile nu se poate agrava nu?
pls ... raspundeti

Offline

 

#138 2008-08-18 21:37:23

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Efecte secundare...

secretia maronie se numeste spotting...si e un efect advers al anticonceptionalelor...in primele 3 luni.
daca iei antibiotice protectia este afectata...si este nevoie de protectie suplimentara pe durata tratamentului + 7 pastile consecutive inghitite


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-09-13 01:47:19

ruki
New member
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 28

Re: Efecte secundare...

salut. eu am luat anticonceptionalele la recomandarea ginecologului care nu mi-a pus nici o intrebare legata de starea mea de sanatate generala; in cabinetele de planning am auzit ca se pun astfel de intrebari. as vrea sa stiu, in mare, ce afectiuni pot fi agravate de administrarea pilulelor, problemele mele fiind in mod special de ordin gastro-intestinal si renale.

Offline

 

#140 2008-09-13 01:59:13

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Efecte secundare...

Contraindicatii: Sarcina; tulburari cardiovasculare sau cerebrovasculare, de exemplu tromboflebita si procese tromboembolice, sau antecedente de acest tip; hipertensiune severa; tulburare severa a functiilor hepatice sau antecedente de acest tip, daca rezultatele functiilor hepatice nu au revenit la normal; icter colestatic; antecedente de icter pe sarcina sau icter datorat folosirii steroizilor; sindromul Rotor si sindromul Dubin-Johnson; tumori estrogen-dependente sau care sunt suspecte de a depinde de estrogen; hiperplazie endometrica; sangerari vaginale nediagnosticate; porfirie; hiperlipoproteinemie, mai ales in prezenta si a altor factori de risc ce predispun la tulburari cardiovasculare; antecedente de prurit sau herpes de gestatie, in timpul sarcinii sau al utilizarii de steroizi; Paciente peste 40 ani, daca mai au si alte contraindicatii. Femei fumatoare peste 35 ani. Depresie. afectiuni maligne ale sanului, migrena focala, tumori hepatice, ciroza severa, diabet cu complicatii vasculare.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#141 2008-09-13 02:29:54

ruki
New member
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 28

Re: Efecte secundare...

multam, multam

Offline

 

#142 2011-10-09 17:16:52

ralu.bia
New member
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 10

Re: Efecte secundare...

ruki, me too, subscriu listei date de dia, marilor dezavantaje ale ac si vin in plus cu o recomndare, intrucat ai spus ca ai probleme de ordin gastro intestinal si renale ai putea sa te protejezi de aceste probleme folosind simultan si un supliment alimentar 4Femina. Si eu vreau sa incep sa folosesc ac cand imi incepe urmatoare menstra si m-am decis sa-l folosesc si eu.

Offline

 

#143 2011-10-10 15:27:14

LuckyStar
New member
De la: București
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 13

Re: Efecte secundare...

crisa a scris:

Era tinerica aia (iar farmacia: Sensiblu)... Eu iau Microgynon (dar mi-a zis ca pt ORICE anticonceptionale as lua, e recomandabil..). Am cautat pe net despre hepatoprotectoare...si la toate cele pe care le-am gasit, scria la indicatii inclusiv asta cu anticonceptionalele luate pe termen lung. Acum pe termen "scurt" poate nu ne dam seama...dar cine stie...dupa 5 ani de luat... ce s-o intampla cu ficatul nostru? cesafac (fiecare cu ficatul ei I mean tongue)

Iau de aproape 10 ani Mercilon. Sunt cu analizele la zi, iar funcția ficatului este perfectă, transaminazele ?n limite normale....Nu am luat niciodată hepatoprotector. wink


V-am adus mere de la teiul lui Creangă! big_smile

Offline

 

#144 2011-10-10 17:18:33

ralu.bia
New member
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 10

Re: Efecte secundare...

da, in timp se vede. Mai ales daca ai dinainte o sensibilitate hepatica ...se poate accentua. E bine sa previ.

Offline

 

#145 2011-10-10 20:33:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efecte secundare...

hepatoprotectorul il iei doar daca ai ceva probleme sau predispozitie la boli de ficat. iar recomandarea lor ti-o face medicul, daca este cazul

Offline

 

#146 2011-10-12 15:00:09

ralu.bia
New member
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 10

Re: Efecte secundare...

Dar poti foarte bine sa previi, cu un medicament care se ia fara prescriptie medicale, neavand contraindicatii.

Offline

 

#147 2011-10-13 12:20:13

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efecte secundare...

daca e s-o luam asa, si paracetamolul se da fara prescriptie medicala. hai sa luam tot timpul paracetamol ca sa prevenim raceala...

Offline

 

#148 2011-10-13 19:40:29

ralu.bia
New member
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 10

Re: Efecte secundare...

nu-i chiar asa, fiindca previi ce mai mult ca sigur poate sa apara din cauza anticonceptionalelor, care sunt ca niste droguri. raceala poti s-o previi cu vitamine si fructe proaspete.

Offline

 

#149 2011-10-14 10:17:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Efecte secundare...

da, hai sa comparam ac-urile cu tigarile, alcoolul si pastilele ce provoaca "vise".

ralu, pune mana si citeste studiile care atesta faptul ca la un om sanatos ac-urile n-au ce probleme la ficat sa provoace, si eventual cauta pe forum si parerile doctoressei legate de acest subiect.

faptul ca tu vii pe un forum si scrii ca ac-urile afecteaza 100% ficatul o sa dea nastere la multe cazuri de ipohondrie si de mania drobului de sare la multe persoane; fiecare persoana e libera sa faca ce vrea cu corpul sau; daca tu consideri ca e mai ok sa iei tratamente de prevenire pt diverse afectiuni, e problema ta, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa se indoape cu diverse substante pt a preveni boli care e foarte probabil sa nici nu apara.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#150 2011-10-14 15:54:12

ralu.bia
New member
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 10

Re: Efecte secundare...

Bine, efectele nu sunt frecvente, dar este extrem de neplacut sa fii sanatoasa si sa te imblonavesti, uneori grav din cauza unor medicamente, fara sa iei in seama acest risc inainte de inceperea tratamentului. Poti risca sau poti preveni cu ceva care chiar nu-ti face nici un rau, ci doar bine.

Offline

 

#151 2011-10-14 16:17:51

tequila
New member
Inregistrat: 2011-02-17
Mesaje: 78

Re: Efecte secundare...

Eu citisem undeva ( o sa incerc sa caut din nou) parerile unui medic gastroenterolog f cunoscut in domeniu,  care nu prea era de acord cu "hepatoprotectoarele" - suplimente sau medicamente, spunand ca i se da ficatului si mai mult peste ceea ce "duce"; si cel mai bun regim este odihna, un stil de viata cat mai sanatos, si desigur o hrana cat mai sanatoasa wink


verze.ro - simtul umorului nu a murit!

Offline

 

#152 2011-10-14 19:08:43

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Efecte secundare...

^ +1


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.