homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru doctoressa...va rog un raspuns, sunt foarte speriata...


#1 2007-07-06 21:43:52

cinnamon
Membru
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 1

pentru doctoressa...va rog un raspuns, sunt foarte speriata...

Am si eu o poveste mai lunga...am sa scriu tot pt. ca cine stie...poate sunt importante toate detaliile...pana la inceputul lunii mai nu am avut probleme cu anticonceptionalele, luam cam de vara trecuta Marvelon, am mai luat inainte Diane, care le-am intrerupt din cauza k mi-au dereglat metabolismul, apoi am luam Harmonet pe care le-am schimbat din cauza problemelor de import sau ce s-a intamplat anul trecut...medicul de la planinng mi-a recomandat Marvelon.
Pe data de 30 aprilie trebuia sa imi vina menstruatia, dar eu am luat doua folii de Marvelon fara pauza de 7 zile...mentionez k exact in acea perioada, care ar fi trebuit sa fie de pauza am luat si Ciprinol, care mi s-a dat de la farmacie...aveam dureri si usturimi mari la urinat...apoi cam pe data de 1-2 mai am observat niste pete de sange...care au continuat pana la urmatoarea menstruatie...nu am fost f stresata stiind ca se poate intampla asta cand iei doua folii fara pauza...a venit si mentruatia...dar luna urmatoare au continuat acele scurgeri parca mai abundent decat inainte...in fine am asteptat o alta menstrutie...care a fost mult mai abundenta decat de obicei...cateva zile dupa aceea nu am mai avut sangerari apoi au revenit impreuna cu dureri ffff mari de ovare si extrem de abundente, ca un ciclu normal... am mers la doctor care mi-a spus k se intampla asta din cauza k organismul meu este suprasaturat... in tot acest timp eu am luat pastilele pe care le-am intrerupt pana la urma la mijlocul foliei pt. ca sangerarile erau din ce in ce mai mari... n-am mai luat incepand cu 30 iunie...cam la 5 zile dupa aceea s-au oprit de tot sangerarile... acum stau si imi fac griji...oare cand imi va veni menstruatia din nou avand in vedere ca am intrerupt aiurea folia...?

Si as mai avea de mentionat ceva....am oare motive sa suspectez o sarcina avand in vedere ca am luat Ciprinolul despre care eu nu stiam ca este antibiotic...si am si uitat o pastila chiar in ziua cand am obs. petele de sange (deci pe 1 sau 2 mai) si am facut sex chiar in acea seara...?am luat-o pe aceea abia seara urmatoare impreuna cu cea corecta... la prima menstruatie din luna respectiva am observat pe ob ceva ce ar fi semanat cu un avort menstrual... nu era sub nicio forma un cheag de sange...era ca o bucata de carne de culoare alba...m-am uitat cu mare atentie...ca marime era ca un cheag de sange mai mare...se poate sa fie asta un avort provocat de faptul ca ovulul nu s-ar fi putut lipi din cauza pastilelor...?

Stiu ca este foarte incurcata povestea, sper ca se intelege totusi ceva...va rog mult de tot daca se poate sa-mi raspundeti si mie...

Ultima oara a fost editat de cinnamon (2007-07-06 22:58:57)

Offline

 



#2 2007-07-07 00:07:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: pentru doctoressa...va rog un raspuns, sunt foarte speriata...

deci...pt a scapa de stresul cu sarcina ai putea sa iti faci un test - dupa atata timp ar trebui sa se pozitiveze daca ar fi sarcina. un avort menstrual nu arata diferit de un ciclu menstrual. acea bucata de "ceva" pe care ai observat-o pe ob nu avea cum sa fie un avort menstrual - pt ca un avort menstrual contine, pe langa endometru necrozat (ca la orice menstruatie) si ovulul fecundat dar nefixat la peretele uterin -> practic invizibil. cel mai probabil a fost o bucata de endometru insuficient necrozata - se mai intampla. fa un test si vezi daca e sarcina sau nu. iar legat de menstruatie -  daca inainte de pastile aveai cicluri neregulate posibil sa devina din nou asa. daca erau regulate asteapt-o dupa ultima sangerare. si protejeaza-te eficient acum ca nu mai ei pastile.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.