homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Adenocarcinom


#1 2007-07-10 21:02:21

daniela75
Full member
De la: Rosiori de Vede
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 419

Adenocarcinom

In urma unui Pap, a colposcopiei si a unei biopsii, mamei mele i s-a pus diagnosticul adenocarcinom. Nu stiu prea multe deoarece aceste teste le-a facut in Italia. Urmeaza sa faca alta biopsie din alt loc si sa i se scoata portiunea cu probleme din col. As vrea sa stiu cat e de grav, astept pareri, dar astept si raspunsul doctoressei, atunci cand va fi pe forum. Am citit ca acest diagnostic este defapt o forma de cancer, dar este ofaza incipienta sau mai avansata? Multumesc pt raspuns.

Offline

 



#2 2007-07-10 21:15:30

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: Adenocarcinom

da este o forma de cancer dar trebuie facute analize sa vezi de ce natura este cancerul benign sau malign probabil va urma o serie de citostatice. faza incipienta sau avansata se afla din markeri tumorali care iti arata  dak exista sau  nu celule canceroase. eu asta stiu ma poate contrazice cineva? va rog!big_smile mai aflu si eu cate ceva sau corectez ceea ce stiu!

Offline

 

#3 2007-07-11 13:32:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Adenocarcinom

in primul rand, daca e adenocarcinom e malign - deci nu mai trebuie facute teste pt a vedea daca e benign sau nu. orice diagnostic de cancer se pune pe examen histopatologic, adica pe ce i s-a facut deja mamei tale. daca este o faza incipienta sau avansata nu avem de unde sti. asta se afla tot din diagnosticul pus de ei, adica daca e bine sau slab diferentiat.

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-07-11 13:34:14)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-07-11 13:50:22

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Adenocarcinom

pisica a scris:

da este o forma de cancer dar trebuie facute analize sa vezi de ce natura este cancerul benign sau malign probabil va urma o serie de citostatice. faza incipienta sau avansata se afla din markeri tumorali care iti arata  dak exista sau  nu celule canceroase. eu asta stiu ma poate contrazice cineva? va rog!big_smile mai aflu si eu cate ceva sau corectez ceea ce stiu!

da
ADENOCIROM = tumora epiteliala MALIGNA, dezvoltata din structurile glandurale ce intra in constitutia celor mai multe organe ale corpului

imi pare sincer rau

Offline

 

#5 2007-07-11 16:14:33

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: Adenocarcinom

ms fr e bine d stiut:*

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.