homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chlamydia again!


#1 2007-07-11 07:23:30

Domb
Membru
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 4

Chlamydia again!

Am citit cam tot ce am gasit pe aici despre Chlamydia. O mare parte din nelamuriri mi-au fost indepartate. Totusi mai raman cateva carora nu le-am gasit raspuns in ceea ce s-a scris pana acum si de aceea ma simt nevoit sa apelez la rabdarea dvs.
Prietena mea a fost diagnosticata cu Chlamydia in urma unor analize. Am primit amandoi tratament cu Azitrox 500, 1cps/zi, timp de 12 zile(consecutive din cate am inteles) pe luna, durata tratamentului fiind de 2 luni.
Dupa ce am citit pe unde am gasit despre Chlamydia, mi-au aparut in minte cateva intrebari carora nu le-am gasit raspuns decat foarte vag.

1.In timpul tratamentului se recomanda abstinenta. Nu am gasit nicaieri o explicatie clara, care sa edifice de ce se recomanda asa ceva. Va intreb, daca am folosi prezervativul, ar afecta in mod negativ evolutia tratamentului? Mentionez ca prietena mea ia anticonceptionale de ceva timp, lucru care ne-a facut sa nu folosim prezervativul pana acum.


2.A doua intrebare e impartita defapt in 2 intrebari si se refera la  posibilitatea de a determina cauza aparatiei. Mai precis cine de la cine a capatat infectia. Am citit pe undeva pe aici, ca intr-un cuplu, in urma analizelor, s-a dovedit ca numai partenera era infectata, partenerul ei neprezentand semne ale infectiei. Se poate ca aceasta bacterie sa fi aparut pur si simplu (in urma unei igiene necorespunzatoare, sa zicem), sau numai prin contanct sexual? Care este posibilitatea ca infectia apara din alte cauze, decat din urma unui contact sexual cu un partener infectat?

3.Cand se poate depista prezenta Chlamydiei in organism, pt ca, dupa cum se stie, bacteria poate fi prezenta in organism in stare inactiva timp de cateva luni pana la ani fara ca a simptomele sa apara? Este conditionata depistarea infectiei de aparitia simptomelor?

4.Am vazut ca doxiciclina se bucura, in opinia dvs, de mai multa credibilitate de a da rezultate decat alte antiobiotice. De ce se recomanda totusi aceste antiobiotice (gen azitrox), care probabil sunt mai scumpe si ridica semne de intrebare in privinta eficacitatii.

Offline

 



#2 2007-07-11 16:31:58

Domb
Membru
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 4

Re: Chlamydia again!

doctoreassa daca esti amabila sa raspunzi macar la cateva din intrebarile de mai sus, as fi recunoscator.

Offline

 

#3 2007-07-12 07:10:39

Domb
Membru
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 4

Re: Chlamydia again!

Multumesc alexia, mi-ai fost de un real ajutor. Totusi, daca intretii raporturi sexuale cu cineva care are Chlamydia in organism si urmeaza un tratament, afecteaza cu ceva evolutia tratamentului atat timp cat te protejezi folosind prezervativul?

Offline

 

#4 2007-07-18 05:05:45

Domb
Membru
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 4

Re: Chlamydia again!

Intrebarea ramane valabila. Poate cineva sa raspunda?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.